Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Szydłowiec w Unii Długoszowej

Drukuj
Opublikowano: 10 luty 2014

Unia Długoszowa31 stycznia 2014 roku podpisana została Unia Długoszowa. O randze tego wydarzenia świadczy nie tylko wyjątkowe i historyczne miejsce, w którym dokonano aktu zawarcia unii, ale przede wszystkim obecność wybitnych osobistości świata nauki i kultury. Uroczystość odbyła się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Gminę Szydłowiec reprezentował Burmistrz Andrzej Jarzyński i Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk.

Inicjatywa związana z próbą zaistnienia Federacji Miejsc Długoszowych zrodziła się już ponad dziesięć lat temu. Chciano w ten sposób docenić wielki wkład Jana Długosza w dokumentowanie historii Polski oraz Jego troskę w propagowanie miłości do Ojczyzny.

W październiku 2011 roku Szydłowiec i inne samorządy, którym bliskie jest Długoszowe Dziedzictwo oraz przedstawiciele szkół i instytucji, podpisały deklarację współpracy.

Kolejnym krokiem, po przyjęciu deklaracji programowej było zawarcie Unii Długoszowej, która umożliwia współpracę i działanie na rzecz utrwalenia pamięci o wielkim kronikarzu. Pod dokumentem podpisały się 24 osoby. Wśród nich uczelnie, na czele z Uniwersytetem Jagiellońskim, Polską Akademią Umiejętności, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, miejsca kultu religijnego, szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz samorządy terytorialne, w tym gmina Szydłowiec i inne instytucje, którym wyżej wspomniana idea jest bliska.

Uroczyste podpisanie Unii poprzedziły liczne wystąpienia. Do zgromadzonych słowo skierowali między innymi: JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Profesor Wojciech Nowak, Dyrektor Collegium Maius prof. Krzysztof Stopka, JM Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Ks. prof. Władysław Zuziak, były Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka i wiele innych osobistości. Przybliżali oni postać Jana Długosza nie tylko jako dziejopisarza, ale również geografa.

Głos zabrał również Burmistrz Andrzej Jarzyński, który w swoim wystąpieniu odwołał się do słów Jana Długosza.

- Przodkowie pozostawili nam wartościowe dziedzictwo nie tylko materialne, ale również naukowe i duchowe. Jesteśmy zobowiązani zatroszczyć się o przekazanie tych wartości następnym pokoleniom „Każdy jest bowiem dłużnikiem Ojczyzny, ostatnim jest ten co jej nie pomoże”. Jan Długosz podkreślał „Miłość Ojczyzny zwykła przewyższać wszystkie miłości”. To piękna i wartościowa nauka, o której każdy z nas będzie pamiętał i odzwierciedlał w podejmowanych przez siebie działaniach – powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński

Przedmiotem wspólnych działań, tych którzy zawarli Unię Długoszową będzie m.in. podejmowanie przedsięwzięć na rzecz odkrywania i przekazywania spuścizny naukowej Jana Długosza, poszukiwanie pamiątek i miejsc związanych z Długoszem oraz organizowanie wydarzeń kulturalnych, konferencji i seminariów poświęconych pracy Kronikarza.

Podpisany dokument, każdy z przedstawicieli otrzymał uroczyście z rąk Andrzeja Sękiewicza Prezesa Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego "Wieniawa".

Unia obowiązuje od dnia podpisania tj. 31 stycznia 2014 roku.

{phocagallery view=category|categoryid=826|limitstart=0|limitcount=12}