Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Katyń 1940 – pamięć wciąż żywa

Drukuj
Opublikowano: 12 kwiecień 2014

Mgły i Cienie Katynia„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy,
pamięć nie dała się zgładzić,
nie chciała ulec przemocy”.

W 74 rocznicę tragicznych wydarzeń - masowej egzekucji około 22 tysięcy polskich oficerów i cywilów w lesie katyńskim, odbyły się w Szydłowcu uroczystości patriotyczne. 10 kwietnia o godz.10.00 w Parku Niepodległości zgromadziły się poczty sztandarowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz delegacje jednostek samorządowych i przedstawiciele instytucji. W uroczystości uczestniczyli, m.in.: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, oraz delegacja Powiatu Szydłowieckiego z Przewodniczący Rady Markiem Sokołowskim.

Wicedyrektor PSP nr 1 Grażyna Oleńska powitała zebranych i zaprosiła do odśpiewania Hymnu Państwowego. Modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej poprowadził ks. Andrzej Kania, a następnie Rafał Arak – nauczyciel z PSP nr 1 przedstawił rys historycznych wydarzeń z kwietnia i maja 1940 roku. „Miednoje, Piatichatki, Kuropaty, Bykownia – to nazwy miejsc kaźni polskich żołnierzy. Jednak to Katyń stał się symbolem męczeństwa naszych oficerów w walce z radzieckim okupantem. To tam zginęło około 4,5 tys. oficerów – jeńców obozu w Kozielsku. Prawdę o tej okrutnej zbrodni władze radzieckie ukrywały przez ponad 50 lat, choć Polacy wiedzieli o niej od dawna. Dopiero w latach 90-tych XX wieku rząd Rosji oficjalnie przyznał, że za tamtą bestialską masakrę odpowiedzialne były ówczesne służby bezpieczeństwa Związku Radzieckiego.”

Pan Arak wspomniał również kapitana Stanisława Szmoniewskiego – nauczyciela męskiej Publicznej Szkoły Powszechnej w Szydłowcu, który był jeńcem obozu w Kozielsku i zginął od strzału w tył głowy. Wśród uczestników uroczystości byli Zofia Kania i Manswet Misztal, którzy pamiętają kapitana Szmoniewskiego.

- Był moim nauczycielem przed 1939 rokiem. Pamiętam go jako gorliwego patriotę, który często opowiadał uczniom o obronie Lwowa w której uczestniczył – powiedział pan Misztal.

- Uczyła mnie żona Szmoniewskiego i przyjaźniłam się z jego córką Halinką. Stanisław Szmoniewski był przystojnym, wysokim i energicznym mężczyzną, często chodził w żołnierskim mundurze. Pamiętam również, że kapitan Szmoniewski przemawiał na uroczystościach państwowych. Jego wystąpienia były płomienne, pięknie mówił o miłości do Ojczyzny - powiedziała Zofia Kania.

10 kwietnia 2014 roku to również rocznica wielkiej tragedii narodu polskiego, jakim była katastrofa samolotu prezydenckiego, na pokładzie którego zginęło 96 osób wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Lecieli oni, aby oddać hołd pomordowanym w lesie katyńskim, a sami ponieśli śmierć na tej rosyjskiej ziemi.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym zbrodnię katyńską, a następnie udali się do PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie uczniowie klasy VI a przygotowani pod kierunkiem Urszuli Bugaj i Edyty Nowakowskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Mgły i cienie Katynia”.

Recytacje i śpiew o tragicznych losach polskich żołnierzy oraz wielkim niepokoju i tęsknocie bliskich oczekujących na powrót synów, mężów i ojców, były ujmujące i wywołały wzruszenie.

Młodzież przypomniała również słowa Jana Pawła II skierowane w kwietniu 1996 roku do pielgrzymki Rodzin Katyńskich: „Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń.”

Na zakończenie Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński wspólnie z Dyrektor Małgorzatą Świercz podziękował młodzieży za piękne przedstawienie, które jest żywą pamięcią, o co nawoływał Jan Paweł II.

- Od lat z dumą podkreślam, że mamy wspaniałą, zdolną młodzież i wy jesteście tego najlepszym przykładem. Dziękuję Wam za świadectwo patriotyzmu oraz za to, że w tak wyjątkowy sposób z roku na rok przekazujecie pamięć o naszych bohaterach kolejnym pokoleniom – powiedział Burmistrz.

Organizatorami 74 rocznicy zbrodni katyńskiej byli: Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego i Urząd Miejski w Szydłowcu.

{phocagallery view=category|categoryid=848|limitstart=0|limitcount=12}