W 70 rocznicę bitwy pod Ciechostowicami
Patriotyczne uroczystości upamiętniające 70 rocznicę bitwy pod Ciechostowicami, w której śmierć ponieśli żołnierze AK z Oddziału Ignacego Pisarskiego ps. ”Maria”, odbyły się 24 sierpnia br.
W kościele w Budkach odprawiona została Msza Święta w intencji poległych, w której uczestniczyli mieszkańcy, rodziny ofiar, przedstawiciele środowisk kombatanckich, szydłowieccy strzelcy, samorządowcy oraz poczty sztandarowe: 72 Pułku Piechoty AK z Szydłowca, Kozienic i Skaryszewa, 3 Pułku Piechoty Legionów AK z Radomia, Inspektoratu AK w Skarżysku Kamiennej z delegacją Koła Drużyn Strzeleckich, 3 Pułku Piechoty Legionów ze Skarżyska Kamiennej koło „Szaraków”, NSZZ Solidarność z Szydłowca i sztandar Gminy Szydłowiec.
Zebranych w świątyni powitała Zofia Pawlak – prezes Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Szydłowcu, która podziękowała za przybycie na uroczystości i wciąż żywą pamięć o bohaterach, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
Ksiądz Wiktor Bąk w okolicznościowym kazaniu podkreślił, że nie możemy zapominać o wdzięczności dla tych, którzy walczyli o zachowanie naszej Polskości. Mówił o przekazywaniu kolejnym pokoleniom wartości, które dla nas od zarania dziejów są najważniejsze: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik upamiętniający wydarzenia z 27 sierpnia 1944 roku, aby oddać hołd poległym w walce o wolność Ojczyzny: Jerzemu Sentowskiemu (Pchor. Sowa), Bogdanowi Nowaczkowi (Plut. Swoboda), Kazimierzowi Pająkowi (Plut. Granit), Pchor. Jerzemu Pęczkowskiemu, Stefanowi Banasiowi (Plut. Granat), Adamowi Fido (Kpr. Jaskółka) i Plut. Jastrząb – nazwisko nieznane.
W imieniu mieszkańców gminy Szydłowiec biało – czerwoną wiązankę kwiatów złożyli Burmistrz Andrzej Jarzyński, Wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, Radny Tadeusz Poziomkowski, Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Justyna Jezierska i Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Sobierajski.
Wśród składających kwiaty nie mogło zabraknąć budowniczego pomnika - Tomasza Krzemińskiego, który 27 lat temu wspólnie ze swoimi braćmi Ryszardem i Kazimierzem zadbali o stworzenie tego miejsca pamięci narodowej.
Na zakończenie uroczystości Burmistrz Andrzej Jarzyński podziękował za wspólne uczczenie pamięć żołnierzy Armii Krajowej, którzy w ramach akcji „Burza” pod dowództwem ppor. Ignacego Pisarskiego stoczyli bitwę z okupantem.
{phocagallery view=category|categoryid=920|limitstart=0|limitcount=12}