Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

XII Szydłowieckie Wieńcowanie

Drukuj
Opublikowano: 12 wrzesień 2014

Dożynki 2014„Dzisiaj są dożynki, trzeba się radować i za nasze plony Bogu podziękować. Choć wielkie trudności polski rolnik znosi i tylko o pomoc Pana Boga prosi. Jesteśmy tu dzisiaj, bo to nasze święto, aby podsumować to co osiągnięto.”

Od dwunastu lat gmina Szydłowiec wspólnie z sołectwami organizuje „Szydłowieckie Wieńcowanie”. Tegoroczne święto plonów odbyło się 7 września w Woli Korzeniowej. Była polowa msza święta, piękne wieńce dożynkowe, dużo muzyki i dobra zabawa. Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła, swojskich wypieków, grill oraz atrakcje dla najmłodszych. Honorowy patronat nad XII Szydłowieckim Wieńcowaniem objęli: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

A wszystko rozpoczęło się „u bram wioski”, gdzie dożynkowi starostowie: Ewelina Dzik i Marek Cegliński oraz pani sołtys Woli Korzeniowej Barbara Rogozińska powitali Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego, po czym konną bryczką udali się pod miejscową kapliczkę. Tam spotkali się z wszystkimi uczestnikami „Wieńcowania” i wspólnie barwnym korowodem dożynkowym przeszli na plac strażnicy OSP.

Jednym z ważnych punktów gminnych dożynek w Woli Korzeniowej była uroczysta suma sprawowana przez księży: dziekana Adama Radzimirskiego – proboszcza parafii Szydłowiec, Andrzeja Madeja – proboszcza parafii Wysoka, Lesława Gwarek z częstochowskiej parafii oraz Bogusława Mleczkowskiego rezydenta parafii Szydłowiec.

Rolnicy z całej gminy przynieśli przed ołtarz polowy wieńce dożynkowe zrobione z płodów rolnych, które są dowodem ich wielomiesięcznej pracy. W słowie skierowanym do zgromadzonych kapłan przypomniał, iż praca rolnika jest nie do przecenienia, ponieważ wymaga nie tylko wielkiego trudu i zmagania się z warunkami przyrodniczymi, ale również ogromnego umiłowania ziemi. Mówił, że praca na roli, choć ciężka, nie jest karą, a błogosławieństwem i należy pamiętać o wdzięczności Bogu za wszystkie dary, którymi nas obdarza. Kapłani pobłogosławili zgromadzonych i poświęcili wieńce dożynkowe oraz bochny chleba. Uroczystego charakteru nabożeństwu nadały poczty sztandarowe, aktywny udział mieszkańców Woli Korzeniowej oraz Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego, która po eucharystii zagrała koncert.

Zwyczajem dożynkowego świętowania jest przekazanie chleba. Bochen upieczony z tegorocznych plonów starostowie przekazali Burmistrzowi Andrzejowi Jarzyńskiemu i Przewodniczącej Rady Miejskiej Krystynie Bednarczyk, po czym władze gminy oraz zaproszeni goście dzielili go wśród wszystkich zgromadzonych.

Aby zachować piękną polską tradycję szacunku do chleba, starostowie dożynek przekazali swoim młodym następcom: Aleksandrze Korycińskiej i Mateuszowi Dzikowi sierp, ci natomiast złożyli obietnicę kultywowania zwyczajów swoich przodków.

Burmistrz Andrzej Jarzyński wyraził uznanie dla pracujących na roli, dziękując za całoroczny trud. Mówił, że dożynki to czas radości, wdzięczności i wspólnego świętowania, ale przede wszystkim wyrażenie szacunku dla rolników. Burmistrz serdecznie podziękował mieszkańcom sołectwa Wola Korzeniowa, Radzie Sołeckiej i sołtys Barbarze Rogozińskiej oraz strażakom z OSP z prezesem Cezarym Wanatem na czele, za zaangażowanie przy organizacji święta plonów i wzorowe wykonanie tego zadania.

Słowa uznania dla producentów zdrowej polskiej żywności wyrazili również przybyli goście Senator Wojciech Skurkiewicz, Wicemarszałek Leszek Ruszczyk i Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Agnieszka Górska. Były również życzenia od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz i specjalne podziękowania dla mieszkańców Woli Korzeniowej za zaangażowanie w organizację „Wieńcowania”.

W czasie dożynkowego święta, delegacje poszczególnych sołectw obśpiewywały wieńce, które łączyły w sobie wszelkie plony zebrane w tym roku. W czasie tradycyjnych przyśpiewek przedstawiciele sołectw kierowali do włodarzy gminy swoje postulaty.

Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych dyplomów oraz upominków dla wyróżniających się rolników, które otrzymali: Marian Rot z Baraku, Krzysztof Derleta z Chustek, Dorota i Tadeusz Kaminikowie oraz Dorota i Adam Kępczyńscy z Jankowic, Teresa i Jan Nowakowie oraz Bernadeta i Czesław Rejczakowie z Korzyc, Andrzej Kowalik, Bogumiła Kowalik, Małgorzata Olesińska z Krzcięcina, Grażyna i Zdzisław Kołomańscy oraz Małgorzata i Rajmund Mamlowie z Majdowa, Aneta i Zbigniew Ślizakowie z Omięcina, Danuta Dyzner, Roman Markiewicz, Kazimierz Pyzara z Sadku, Marcin Sasal, Maciej Stefański z Szydłówka II, Iwona i Robert Mrozowscy, Teresa i Waldemar Mrozowscy, Wojciech Mrozowski, Aneta i Jacek Stefańscy ze Świerczku, Natalia i Tadeusz Głuch, Kamila Regulska z Wilczej Woli, Ryszard Buczek, Jan Gwarek z Woli Korzeniowej, Grażyna Berus z Wysocka, Anna i Marian Malmonowie, Wanda i Waldemar Różyccy, Iwona i Bogdan Woźniakowie z Zastronia, Jan Janka, Stanisław Stefański, Mateusz Stępień, Dorota Ślizak ze Zdziechowa.

Rozstrzygnięta została również tegoroczna edycja konkursu na „Najładniejszą posesję i balkon w Gminie Szydłowiec”. Nagrody zwycięzcom wręczyli Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kazimierz Piotrowski oraz Regina Mosiołek – koordynator konkursu.

W czasie tegorocznych dożynek przedstawiciele sołectwa Wola Korzeniowa rozprowadzali cegiełki i zorganizowali loterię fantową z przeznaczeniem na rozbudowę miejscowej świetlicy OSP.

Na scenie wystąpiły zespoły ludowe z terenu naszej gminy: „Gawędowie” z Wysokiej, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, Zespół Śpiewaczy z Chustek i Zespół Rodzinny z Korzyc, a także uczniowie PSP nr 1 z klasy artystycznej VIa pod kierunkiem Grażyny Olesińskiej i Zespół „Lokator” pod kierunkiem Kazimierza Zawadzkiego.

Finałem "Szydłowieckiego Wieńcowania" był koncert folkowego zespołu Kolibeer, który porwał uczestników święta plonów do tańca, a następnie na scenie zagościł zespół Contra, który bawił mieszkańców do późnych godzin nocnych.

{phocagallery view=category|categoryid=926|limitstart=0|limitcount=20}