Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Nigdy dość o zagrożeniach

Drukuj
Opublikowano: 17 listopad 2010

Szkolenia

Trwa cykl szkoleń dla nauczycieli, rodziców i wychowawców poświęconych zagrożeniom dla rozwoju młodych ludzi i ich zapobieganiu.

10 listopada w auli Zespołu Szkół im. Jana Pawła II i w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Szydłowcu odbyły się szkolenia, podczas których dzielono się wiedzą o zagrożeniach czyhających na dzieci i młodzieży. Organizatorem był Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu. Szkolenia prowadził dr hab. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, specjalista w problematyce patologii społecznej. Szkolenia pt. „Dziecko w wielkiej SIECI” i „Dziecko a dopalacze, środki wzmacniające, narkotyki”, poświęcone były zagrożeniom związanym z nieumiejętnym korzystaniem przez młode osoby z Internetu, przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Szczegółowo omawiano też rozpoznawanie symptomów zażywania dopalaczy i narkotyków u uczniów, a także zasady wczesnej interwencji w zakresie zażywania środków psychoaktywnych przez młodzież. W szkoleniu udział wzięło ponad 200 nauczycieli i pedagogów, a także rodzice, księża i policjanci.

XXI wiek nazywany jest często wiekiem uzależnień. Dziecko funkcjonuje dziś w świecie rozlicznych, niebezpiecznych sieci – mówił prowadzący. Prowadzi to nierzadko do zaburzeń psychicznych i społecznych. Internet stał się elementem charakterystycznym XXI wieku i trudno dziś wyobrazić sobie bez niego życie. Profesor mówił m.in. o tym, jak wielki wpływ internet wywiera na dziecko, jakie zmiany wywołuje w jego zachowaniu i sposobie interakcji społecznych. Zaznaczył, że wiedza, którą dzieci zdobywają w internecie to często podstawowe źródło informacji dla młodego pokolenia, a rodzice zazwyczaj nie orientują się, co ich dzieci robią przed komputerem. Powinni kontrolować aktywność i czas spędzany przez dziecko w sieci, aby uchronić je przed uzależnieniem, którego skutki są fatalne dla dziecięcej psychiki. Wszystko powinno być dostosowane do wieku. Kolejna część wykładu dotyczyła stosowania przez dzieci substancji psychoaktywnych. Zdaniem wykładowcy dzisiejszej młodzieży zagraża nie tylko klasyczna narkomania, ale uzależnienie od leków i środków psychoaktywnych, a także dopalaczy czy nawet napojów energetyzujących. Dopalacze zabijają nasze dzieci – mówił prof. Jędrzejko. Reakcje po nich są zupełnie nieprzewidywalne. Sklepy z dopalaczami są już zamknięte, ale to nie oznacza, że problem zniknął. Niezbędna jest profilaktyka. Prowadzący zwrócił uwagę na napoje energetyzujące, na które tylko nieliczni zwracają uwagę, a które pije się dziś masowo. Niewiele osób mówi o tym, że dziecko pijąc taki napój wchłania tyle kofeiny, ile jest w trzech, czterech kawach.
Na spotkaniu pokazano prezentację multimedialną dotycząca środków psychoaktywnych, przyczyn ich popularności i szkodliwego wpływu na organizmy młodych ludzi. Prowadzący uczył, jak rozpoznawać symptomy przyjmowania przez młodych ludzi podejrzanych substancji.

Szkolenie przeprowadzone było w sposób profesjonalny. Jednak, żeby korzyść była jeszcze większa, to koniecznie trzeba zorganizować podobne dla dzieci – powiedziała jedna z nauczycielek.

Spotkanie było bardzo ciekawe - mówiła jedna z matek ucznia szydłowieckiego gimnazjum. Cieszę się, że takie inicjatywy mają miejsce w naszym mieście. Chciałabym, żeby takie warsztaty zostały zorganizowane również dla młodzieży, której to zagadnienie dotyczy przecież najbardziej.
Wszyscy uczestnicy spotkania wyszli z niego bardzo zadowoleni. Na zakończenie zajęć otrzymali ulotki i materiały szkoleniowe dotyczące zagrożeń XXI wieku.

W ostatnim czasie problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży stał się bardzo aktualny. My, jako organ prowadzący nie jesteśmy obojętni, na to co się dzieje. Podjęliśmy już szereg zdecydowanych działań edukacyjnych i profilaktycznych. Zorganizowanie szkoleń dla rodziców i nauczycieli było jednym z wielu działań w zakresie profilaktyki. Wystosowaliśmy również pismo do dyrektorów szkół z prośbą o podjęcie ścisłej współpracy. Jeśli chodzi o szkolenia dla dzieci i młodzieży w tym zakresie, to leży to w gestii dyrektorów placówek szkolnych. – powiedziała Ewa Walczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu.


10 listopada o godz. 14.00 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II odbyło się szkolenie w ramach szkolnych programów profilaktycznych na temat „Dziecko w Wielkiej Sieci”. Szkolenie poprowadził prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko z SGGW w Warszawie. Organizatorem spotkania był Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu.
W szkoleniu uczestniczyli dyrektorzy szkół, nauczyciele, szkolni pedagodzy, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.


W tym samym dniu o godz. 17.00 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II odbyło się szkolenie, skierowane do rodziców młodzieży gimnazjalnej na temat „Dziecko a dopalacze, środki wzmacniające, narkotyki”. W trakcie szkolenia poruszono zagadnienia związane z zagrożeniami czekającymi na młodego człowieka i skutkami przyjmowania dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Słuchacze poznali wiele sposobów iniknięcia zagrożeń czyhających na młodych ludzi. Szkolenia na ten sam temat mogli wysłuchać także rodzice gimnazjalistów z Zespołu Szkół im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie.