Wsparcie dla ekonomii społecznej
Gmina Szydłowiec uczestniczy w projekcie „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej na południowym Mazowszu”, realizowanym w ramach zawartej umowy partnerskiej z Fundacją Fundusz Współpracy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem tego projektu jest wsparcie osób fizycznych i instytucji z terenu województwa mazowieckiego, zainteresowanych rozwojem lokalnych spółdzielni socjalnych. Projekt „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej…” podkreśla rolę zrównoważonego rozwoju w czasach gospodarki rynkowej. Łączy w sobie trzy istotne dla ekonomii społecznej elementy: empatię – bo rozumiemy, czego ludzie nie mają, a potrzebują, innowację – bo szukamy efektywnych, nowatorskich rozwiązań, progres – bo wspieramy rozwój lokalny. Jego realizacja zakończy się w lipcu 2015 roku.
Aby kontynuować działania zapoczątkowane w ramach projektu i wspólnie pracować na rzecz wzmacniania istniejących oraz wspierania nowo powstających podmiotów ekonomii społecznej z inicjatywy Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa powstał projekt zawiązania Lokalnego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Szydłowcu.
Czy w Szydłowcu zostanie zawiązane takie partnerstwo? Decyzja w tej sprawie zapadnie już w najbliższych dniach.
13 marca w sali konferencyjnej Centrum Obsługi Inwestora w Szydłowcu odbyło się spotkanie, podczas którego dyskutowano o spektrum możliwości, jakie daje ekonomia społeczna oraz o korzystnych efektach partnerskiego działania w tym zakresie. Uczestniczyli w nim m.in.: przedstawiciele III sektora, gminny koordynator projektu Marzena Karlikowska oraz Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Wicestarosta Roman Woźniak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Maria Michalska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Tadeusz Piętowski.
Na wstępie spotkania Burmistrz Artur Ludew podkreślił duże znaczenie, jakie w dzisiejszych czasach odgrywają organizacje pozarządowe, mówił również o szansach, jakie stoją przed III sektorem oraz korzyściach, jakie dają przedsiębiorstwa społeczne, które nie tylko należy doceniać, ale przede wszystkie wspierać. Burmistrz zachęcił zebranych do nawiązania Partnerstwa. Marzena Karlikowska przedstawiła założenia i główne kierunki działań, scharakteryzowała spółdzielnie socjalne, które powstały przy wsparciu projektowym. Obecna na spotkaniu Beata Grzyb, specjalista ds. rozwoju partnerstw lokalnych z Fundacji Fundusz Współpracy podzieliła się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiedziała o nawiązanych już partnerstwach.
Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani otrzymali wzór umowy partnerskiej z prośbą o jej przeanalizowanie oraz przygotowanie swoich propozycji dotyczących działań partnerstwa. Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie, na którym zapadną decyzje dotyczące ostatecznego kształtu Lokalnego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej w Szydłowcu.
{phocagallery view=category|categoryid=1035|limitstart=0|limitcount=0}