XIII Szydłowieckie Wieńcowanie za nami
„Plon niesiemy plon w gospodarza dom,
żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało.
Plon niesiemy, plon, gospodarza dom.”
W niedzielę, 6 września rolnicy gminy Szydłowiec świętowali zakończenie żniw. Trzynaste już Szydłowieckie Wieńcowanie odbyło się w Majdowie. Uczestnicy uroczystości: delegacje z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe i zaproszeni goście spotkali się na placu przed miejscową remizą OSP, skąd uroczystym korowodem dożynkowym, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali do kościoła. Sumę odprawili księża Józef Bieńkowski – proboszcz parafii w Majdowie i Andrzej Madej – proboszcz parafii w Wysokiej. W Eucharystii, która miała charakter dziękczynny, aktywnie uczestniczyli mieszkańcy, a oprawę muzyczną zapewnili: organista, miejscowa schola i orkiestra dęta pod batutą Henryka Kapturskiego. Kapłan w słowie skierowanym do wiernych mówił m.in. o polskiej ziemi, której wartości nie da się przecenić i trudzie pracy rolnika, zasługującego na uznanie. Duchowny podkreślił, że człowiek wsiewa ziarno, a Bóg je mnoży, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o modlitwie i wdzięczności.
Rozpoczęcie uroczystości
Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości przeszli na plac szkolny. Tam przywitała zgromadzonych prowadząca imprezę Agnieszka Sobutka -Klepaczewska. W gminnych dożynkach, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców uczestniczyli m.in.: poseł na sejm Marzena Wróbel, radni sejmiku: Agnieszka Górska i Zbigniew Gołąbek, przewodnicząca Rady Powiatu Anita Gołosz, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, zastępca burmistrza Edward Borek, wójt Mirowa Artur Siwiorek, wójt Chlewisk Waldemar Sowiński oraz radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Markiem Arturem Koniarczykiem.
Przekazanie chleba
Starostowie tegorocznych dożynek, którymi byli Agnieszka Mamla z Ciechostowic i Łukasz Adamczyk z Łazów, przekazali Burmistrzowi Arturowi Ludwowi chleb upieczony z tegorocznych plonów. Burmistrz serdecznie podziękował za ten wyjątkowy dar i życzył, aby nikomu nigdy chleba nie brakowało. Wyraził również wdzięczność rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę, z której owoców wszyscy korzystamy. Podziękowania i życzenia złożyli również przybyli goście.
Charakterystycznym punktem dożynek jest dzielenie wśród zgromadzonych chleba, co symbolizuje przyjaźń, życzliwość i wspólnotę. Tradycji stało się zadość również na dożynkach w Majdowie. Burmistrz wraz z gośćmi oraz radnymi, z koszami pełnymi chleba częstowali zgromadzoną publiczność.
Prezentacja wieńców
Tego dnia nie mogło zabraknąć prezentacji wieńców dożynkowych z tradycyjnym „ośpiewywaniem”, w czasie którego reprezentacje poszczególnych sołectw dziękują włodarzom za to co dobre, krytykują to co złe i wyśpiewują prośby na kolejny rok, co by chcieli, aby w ich wiosce zostało zrobione – nowe drogi, chodniki, świetlice. W tym roku z misternie przygotowanymi wieńcami zaprezentowało się dwanaście sołectw.
Wyróżnienia dla rolników
Aby uhonorować tak ciężko pracujących na roli gospodarzy, wręczono im pamiątkowe podziękowania i upominki. W tym roku wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Derleta z Chustek, Piotr Jakubczyk z Ciechostowic, Tadeusz i Dorota Kaminikowie, Adam i Dorota Kępczyńscy oraz Waldemar i Bożena Nowocieniowie z Jankowic, Cezary Siuda oraz Emilia i Jarosław Nowakowie z Korzyc, Małgorzata Olesińska i Andrzej Kowalik z Krzcięcina, Genowefa Szcześniak oraz Sabina i Edward Ubyszowie z Łazów, Zdzisław i Grażyna Kołomańscy z Majdowa, Zbigniew i Aneta Ślizakowie z Omięcina, Danuta Dyzner, Danuta Pyzara oraz Roman Markiewicz z Sadku, Maciej Stefański i Marcin Sasal z Szydłówka II, Wojciech Mrozowski, Waldemar i Teresa Mrozowscy oraz Jacek i Aneta Stefańscy ze Świerczku, Krzysztof Gąska ze Świniowa, Tadeusz i Natalia Głuchowie oraz Edyta Kamińska-Malmon z Wilczej Woli, Ryszard Buczek i Marek Cegliński z Woli Korzeniowej, Grażyna Berus, Krystyna Figarska z Wysocka, Waldemar Lużyński z Wysokiej, Bogdan i Iwona Woźniakowie z Zastronia oraz Jan Janka, Sylwester Kiełek i Agnieszka Banaszczyk ze Zdziechowa.
Nagrodzeni za okazałe płody rolne
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najokazalsze płody rolne XIII Szydłowieckiego Wieńcowania. Komisja postanowiła:
- I miejsce w kategorii "najcięższa dynia" przyznać pani Annie Cieloch z Zastronia,
- I miejsce w kategorii "najdłuższy ogórek" przyznać pani Katarzynie Mamli z Majdowa,
- I miejsce w kategorii "nietypowe warzywo" przyznać pani Marii Mamli z Łazów.
- Wyróżnione zostały także panie: Janina Kruk z Krzcięcina i Małgorzata Siebyła z Szydłówka, które wyhodowały okazałe dynie.
Najpiękniejsza posesja i balkon
Gminne dożynki były okazją docenienia pracy nie tylko rolników – ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu na "Najładniejszą posesję i balkon w gminie Szydłowiec w 2015r."
W kategorii „posesja” przyznano: I miejsce – pani Annie Kukule z Woli Korzeniowej, II miejsce eqsequo – pani Alinie Dąbrowie z Huciska i państwu Bogumile, Marianowi Kowalikom z Krzcięcina, III eqsequo – panu Tadeuszowi Bugale z Szydłowca i pani Justynie Drabik ze Świerczku.
W kategorii „balkon” przyznano: I miejsce – pani Agnieszce Małeckiej z Wysocka, II miejsce eqsequo paniom – Luizie Wiatrak z Szydłowca i Małgorzacie Ozimek z Wysokiej, III – pani Janinie Czapnik z Szydłowca.
Część artystyczna
Podczas dożynek na scenie wystąpiły: Zespół Rodzinny z Korzyc, Zdziechowianki ze Zdziechowa, Kumosie z Sadku, Zespół Śpiewaczy z Chustek, Gawędowie z Wysokiej, Kapela Mirosława Rogali, Senioritas -Malinki z Szydłowca, Mirowianki z Mirowa, Zespół Ludowy Pieśni i Tańca z Sorbina oraz Kapela "Świętokrzyskie Scyzoryki".
Publiczność zachwycili uczniowie z PSP w Majdowie – „Jagódki z Trójmiasta”, które wystąpiły tego dnia w kolorowych strojach i z pięknym repertuarem.
Zwieńczeniem imprezy była zabawa z zespołem "Relax", który zachęcił publiczność do wspólnej zabawy i tańca.
Inne atrakcje
Impreza stanowiła wspaniałą okazję do zaprezentowania regionalnych produktów wśród mieszkańców i gości. Zespół Mirowianki oraz sołectwa – Majdów, Łazy, Ciechostowice, Świerczek, Długosz, Szydłówek I, Zdziechów wystawiły swoje stoiska z wędlinami, wypiekami, pierogami i innymi pysznościami. Były także atrakcje dla dzieci, grill, wystawcy z rękodziełem, obrazami, pasieką. Tego dnia swoją działalność prezentowała również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Honorowy patronat nad XIII Szydłowieckim Wieńcowaniem sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, a organizatorem tegorocznego święta plonów był Urząd Miejski w Szydłowcu, przy współpracy z Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu – Zamek i z sołectwami – Ciechostowicami, Łazami i Majdowem.
{phocagallery view=category|categoryid=1133|limitstart=0|limitcount=20}