Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2011 roku szydłowiecka młodzież i przedstawiciele władz gminnych uczcili pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Chwila zadumy, słowa refleksji, wiązanki biało – czerwonych kwiatów i płonące znicze towarzyszyły obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
W ustawie z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapisano „W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Projekt ustawy o ustanowieniu 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożył w ubiegłym roku ś.p. Prezydent Lech Kaczyński. 9 lutego br. po zaakceptowaniu, przez Sejm i Senat, ustawę podpisał Prezydent Bronisław Komorowski.
Szydłowieckie obchody rozpoczęły się w Parku Niepodległości. Młodzież szkolna z PSP nr 1, ZS im. Jan Pawła II, PG nr 2 z opiekunami i przedstawiciele władz gminnych: Andrzej Jarzyński –burmistrz Szydłowca, Krystyna Bednarczyk – przewodnicząca Rady Miejskiej, Ewa Walczak – naczelnik Wydziału Edukacji, chwilą refleksji uczcili pamięć bohaterów.
- Dobrze, że w codziennym biegu znajdujemy czas na zadumę nad naszą historią. Historią która ma dużo pięknych kart, ale także jest w niej wiele tragicznych momentów. Dzisiejsze święto, ustanowione przez władze Rzeczypospolitej, ma nam przypominać o żołnierzach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963 – powiedział Andrzej Jarzyński.
Burmistrz opowiedział także młodzieży o znajdujących się w Parku Niepodległości miejscach pamięci narodowej. Następnie pod pomnikami poległych złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczestnicy obchodów udali się również na kwatery wojskowe szydłowieckiego cmentarza. Zebrani tam uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele władz samorządowych w atmosferze skupienia złożyli hołd tym, którzy oddali życie za wolną, suwerenną Polskę.
{phocagallery view=category|categoryid=156|limitstart=0|limitcount=12}