XXIII Sesja Rady Miejskiej
30 sierpnia br. w sali szydłowieckiego Zamku odbyło się kolejne posiedzenie Rady Miejskiej, które poprowadził Marek Artur Koniarczyk jej przewodniczący. Obrady rozpoczęto od pożegnania Zastępcy Burmistrza Edwarda Borka, który z powodów zdrowotnych podjął decyzję o odejściu na emeryturę. Burmistrz Artur Ludew, przedstawiciele Urzędu oraz radni Rady Miejskiej podziękowali mu za pracę i zaangażowanie na rzecz gminy Szydłowiec.
W tym dniu pożegnano również wieloletniego sołtysa Łazów Jana Karpetę, który zrezygnował z funkcji sołtysa. Pan Karpeta otrzymał serdeczne podziękowania za pracę na rzecz Łazów i gminy Szydłowiec oraz życzenia przede wszystkim zdrowia, które teraz jest mu bardzo potrzebne.
Przed rozpoczęciem porządku sesji głos zabrała przedstawicielka LGD „Razem na Piaskowcu” Agnieszka Idzik–Napiórkowska, która poinformowała o możliwościach aplikowania o środki unijne, a także o ofercie jaką przygotowało LGD dla gmin wchodzących w jej skład, m.in. promocja produktów lokalnych.
Rada Miejska w Szydłowcu przyjęła stanowisko w sprawie promocji ,,Piaskowca Szydłowieckiego”. Mając na względzie szczególne znaczenie gospodarcze oraz historyczne „Piaskowca Szydłowieckiego” dla Ziemi Szydłowieckiej oraz biorąc pod uwagę oczekiwania stawiane przez producentów wyrobów kamieniarskich Rada Miejska w Szydłowcu
zajmuje stanowisko stwierdzające, że należy promować „Piaskowiec Szydłowiecki” jako produkt regionalny. „Piaskowiec Szydłowiecki” jako produkt o szczególnym znaczeniu dla regionu będzie promowany przez Radę Miejską i Burmistrza Szydłowca w ramach posiadanych kompetencji poprzez:
- informację na stronach internetowych i portalach społecznościowych Gminy Szydłowiec,
- informację w samorządowym kwartalniku „Szydłowiec informacje z miasta i gminy”,
- informację na papierze firmowym używanym w korespondencji kierowanej przez Radę Miejską oraz Burmistrza Szydłowca,
- uwzględnianie „Piaskowca Szydłowieckiego” w przedsięwzięciach inwestycyjnych podejmowanych przez Gminę Szydłowiec,
- umieszczanie m. in. przy głównych traktach komunikacyjnych reklamy w postaci budowli z piaskowca,
- wyeksponowanie i uatrakcyjnienie ścieżki dydaktycznej „Szydłowiec – miasto na kamieniu”,
- wspieranie organizacji pozarządowych w kampaniach promujących „Piaskowiec Szydłowiecki”,
- wspieranie organizacji zrzeszających środowisko kamieniarskie w zakresie współpracy z biurami projektowymi chcącymi wykorzystać „Piaskowiec Szydłowiecki” jako pożądany produkt budowlany,
- wykonanie statuetki z piaskowca szydłowieckiego wręczanej przez Radę Miejską i Burmistrza Szydłowca jako uhonorowanie dla osób zasłużonych dla Ziemi Szydłowieckiej,
- wykonanie „gadżetów reklamowych” (pamiątek), kojarzących „Piaskowiec Szydłowiecki” z Gminą Szydłowiec, wykorzystywanych w promocji produktu oraz komercyjnej sprzedaży.
W drodze głosowania Rada Miejska podjęła także uchwały w sprawie:
- zmiany Uchwały Budżetowej Gminy Szydłowiec na rok 2016,
- zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Szydłowiec na lata 2016 – 2025,
- wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonej przez właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Szydłowiec,
- upoważnienia do złożenia wniosku o dofinansowanie, przyjęcia do realizacji określonego w Studium Wykonalności przedsięwzięcia pn. ,,Poprawa środowiska miejskiego poprzez modernizację terenów zieleni nad Zalewem w Szydłowcu”,
- przystąpienia do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szydłowiec 2016 – 2023,
- zasad wyznaczania składu, powołania oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji,
- wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Szydłowiec,
- wydania opinii przez Radę Miejską w Szydłowcu o zastosowaniu ulgi w spłacie należności cywilnoprawnych w postaci umorzenia należności z tytułu wieczystego użytkowania gruntów w kwocie 19.409,70 zł.
Nie podjęto natomiast uchwały w sprawie nadania nazwy drodze S7 przebiegającej przez miasto i gminę Szydłowiec. Z uwagi na dodatkowe informacje, które pojawiły się podczas sesji zdjęto ten punkt z programu do dalszego procedowania.
Podczas XXIII sesji Rady Gminy były także podziękowania skierowane w stronę Burmistrza Artura Ludwa za szybką interwencję w sytuacjach kryzysowych jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Sołtys wsi Świerczek Ewa Kaczor dziękowała za natychmiastową reakcję w sprawie podtopienia gospodarstw w tejże miejscowości, a sołtys wsi Chustki Halina Zawadzka za pomoc udzieloną osobom, które ucierpiały w pożarze domu.
{phocagallery view=category|categoryid=1348|limitstart=0|limitcount=0}