Ułatwienia dostępu

Skip to main content

77 rocznica bitwy pod Barakiem

Drukuj
Opublikowano: 15 wrzesień 2016

7 i 8 września br. w Szydłowcu uczciliśmy pamięć bohaterskich żołnierzy walczących przed 77 laty w bitwie pod Barakiem. W dwudniowych obchodach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Komendant Główny Straży Granicznej ppłk SG Marek Łapiński.


Obchody upamiętniające walczących o wolność rozpoczęły się na Rynku Wielkim musztrą paradną w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Następnie w szydłowieckiej farze odprawiono mszę św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny, gdzie nad mogiłami walczących w 1939 roku żołnierzy wzięli udział w Apelu Poległych. Uroczystość poprowadziła Dyrektor ZS im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu Maria Michajłow. Ks. dziekan Adam Radzimirski i ks. ppłk SG Ryszard Preuss przewodzili modlitwie w intencji ofiar. Przy zapalonych pochodniach i dźwiękach werbla cześć poległym oddali przedstawiciele Nadwiślańskiego Oddziału SG, poseł na Sejm RP Leszek Ruszczyk, samorządowcy gminy i powiatu, delegacje organizacji i instytucji.

8 września rocznicowe uroczystości odbyły się w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Spotkanie rozpoczęto oficjalnymi przemówieniami, w których podkreślano jak ważne jest, aby zachować pamięć o polskich żołnierzach i godnie ich czcić. Delegacje złożyły biało czerwone kwiaty pod pomnikiem „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza – Obrońcom Polskich Granic 1924 – 1939” w którym leżą również artefakty z bitwy pod Barakiem 1939 r. oraz przekazana przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych ziemia z pól bitewnych i mogił żołnierzy KOP, m.in. z Katynia, Miednoje, Góry Strękowej, Tynne, Wilna, Zadnieszówki, Ołtarzewa, Osowa k/Wytyczna, Bykowni, Pilaszkowa.
W tych podniosłych okolicznościach Zofia Liszka – prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, wręczyła związkowe odznaki za zasługi w krzewieniu patriotyzmu dla Danuty Gnat – dyrektorki z PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu i nauczyciela z tej szkoły Rafała Araka. Odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych ZS im. KOP, a na zakończenie Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej wykonała wiązankę utworów muzycznych.

Organizatorami byli: Powiat Szydłowiecki, Gmina Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu i Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek.

7 i 8 września 1939 roku oddziały rezerwowej 36 Dywizji Piechoty, złożonej z żołnierzy 163 pułku piechoty z Brygady „Podole” Korpusu Ochrony Pogranicza, 165 pułku piechoty i batalion żołnierzy z rozbitej 7 Dywizji Piechoty i 7 Pułku Artylerii Lekkiej zaatakowały ciągnące w kierunku Iłży zgrupowanie 1 Dywizji Lekkiej Wermachtu. Starcia oddziałów polskich z niemieckimi były krwawe – Polacy rozgromili niemiecki zagon pancerny, zniszczyli 52 samochody pancerne i 7 czołgów, zabijając 232 żołnierzy niemieckich. W dwudniowych walkach poległo 124 polskich żołnierzy, pochowani są na szydłowieckim cmentarzu parafialnym.

{phocagallery view=category|categoryid=1353|limitstart=0|limitcount=0}