Szydłowieckie Wieńcowanie 2016
Tradycją mieszkańców gminy Szydłowiec stało się wspólne obchodzenie święta plonów pod nazwą „Szydłowieckie Wieńcowanie.” W tym roku dożynki odbyły się 18 września w sołectwie Sadek. Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili Pani Danuta Dyzner i Pan Bolesław Limanin.
Gminne święto plonów było okazją, aby w sposób szczególny podziękować naszym rolnikom oraz okazać wdzięczność Bogu za tegoroczne plony.
Korowód dożynkowy: delegacje z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe i zaproszeni goście, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą przeszedł do kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej w Sadku. W miejscowej świątyni została odprawiona uroczysta suma, w której aktywnie uczestniczyli mieszkańcy składając na ołtarzu dary z tegorocznych zbiorów.
Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Szydłowca. Mszę koncelebrowali: proboszcz parafii w Sadku ks. Zenon Ociesa i duszpasterz z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, ks. Norbert Skawiński. Okolicznościową homilię wygłosił ks. kan. Zygmunt Wnukowski - dyrektor Teatru Sakralno – Dramatycznego z Janowa Lubelskiego, który podkreślał jak ważna jest praca rolników, ich trud i miłość do ziemi. Mówił również o konieczności szacunku dla ludzi i ich pracy oraz wdzięczności Bogu za płody rolne. Kazanie zakończył recytacją utworu Jana Kochanowskiego pt. „Zgoda”:
„A naprzód starajcie się o społecznej zgodzie:
W tej ci samej nadzieja, że się przy swobodzie
Swej dawnej zostoicie i drogę najdziecie,
Jako w pierwszy porządek wszytko przywiedziecie”.
Po mszy uroczystości kontynuowane były na placu szkolnym, gdzie sołectwa: Sadek, Chustki, Wysoka, Wola Korzeniowa, Szydłówek II, Świerczek, Zdziechów i wspólnie Majdów, Łazy, Ciechostowice, zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. Nie mogło zabraknąć ceremonii dzielenia się chlebem. Starostowie wręczyli okazały bochen wypieczony z tegorocznych ziaren Burmistrzowi Szydłowca Arturowi Ludwowi. Burmistrz podziękował za ten wyjątkowy dar, który został podzielony wśród zgromadzonych na znak międzyludzkiej solidarności i życzliwości, z życzeniami, aby chleba nigdy i nikomu nie brakowało.
Burmistrz Artur Ludew i Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk skierowali do rolników wyrazy wdzięczności i uznania, a także życzyli zdrowia, siły i wytrwałości w niełatwej pracy oraz wszelkiej pomyślności.
Wyrażając szacunek i dziękując za trud pracy na gospodarstwach, rolnicy otrzymali wyróżnienia. Uhonorowani rolnicy: Piotr Jakubczyk z Ciechostowic, Krzysztof Derleta, Janusz Banaszczyk Łukasz Zawadzki, Grzegorz Suligowski z Chustek, Dorota i Tadeusz Kamienikowie, Dorota i Adam Kępczyńscy, Ewa i Waldemar Nowocieniowie z Jankowic, Emilia Nowak z Korzyc, Andrzej Kowalik, Bogumiła Kowalik z Krzcięcina, Zbigniew i Aneta Ślizakowie z Omięcina, Danuta Pyzara, Roman Markiewicz z Sadku, Marcin Sasal, Maciej Stefański z Szydłówka II, Waldemar i Teresa Mrozowscy, Wojciech Mrozowski, Jacek Stefański, Robert Mrozowski ze Świerczku, Krzysztof Gąska ze Świniowa, Tadeusz i Natalia Głuchowie, Stanisław Figarski z Wilczej Woli, Ryszard Buczek, Marek Cegliński z Woli Korzeniowej, Grażyna Berus, Krystyna Figarska z Wysocka, Wanda i Waldemar Różyccy, Anna i Marian Malmonowie, Iwona i Bogdan Woźniakowie z Zastronia, Jan Janka, Agnieszka Banaszczyk ze Zdziechowa. Ponadto państwo Dorota i Tadeusz Kamienikowie oraz Dorota i Adam Kępczyńscy zostali uhonorowani statuetkami „Zasłużony Rolnik”.
Rozstrzygnięto również konkurs na najokazalsze płody rolne. W komisji konkursowej pracowali: radna Rady Miejskiej Agnieszka Ślizak, sołtys Woli Korzeniowej Barbara Rogozińska i pracownik MODR w Warszawie Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu Urszula Sykuła. Kierując się kryteriami ocen zawartymi w regulaminie komisja nagrodziła:
- w kategorii najcięższa dynia - panią Danutę Woźniak za dynię o wadze 33.9 kg,
- w kategorii najmniejszy i największy kłos – pana Władysława Gawędę za kłosy o długości 17 cm i 2 cm,
- w kategorii nietypowe warzywo – panią Krystynę Kowalik za tykwę.
Ponieważ święto plonów to również czas zabawy, nie mogło zabraknąć muzyki i artystycznych występów. Na dożynkowej scenie zaprezentowali się: uczniowie PSP z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Zdziechowianki ze Zdziechowa, Kumosie z Sadku, Sąsiadeczki z Chustek, Gawędowie z Wysokiej, Senioritas – Malinki z Szydłowca, Wolanki z Woli Lipienieckiej, Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół Maxel. Na zakończenie święta plonów odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Dance Project.
Dożynki Gminne 2016 w Sadku odbyły się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Organizatorami Szydłowieckiego Wieńcowania byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Sołectwo Sadek, Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”, MODR Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu. Organizację dożynek wsparła finansowo Lokalna Grupa Działania „Razem na Piaskowcu”.
{phocagallery view=category|categoryid=1355|limitstart=0|limitcount=0}