Rusza Narodowy Spis Powszechny
Od 1 kwietnia rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.
Rachmistrze spisowi zawitają do mieszkańców RP w terminie od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku. Dane będą zbierane według stanu na dzień 31 marca 2011r. na godz. 24.00.
W dniach od 1 do 17 marca rachmistrzowie dokonali obchodu przedspisowego zapoznając się jednocześnie z obszarem na którym przeprowadzą spis. Celem ogólnopolskiego spisu jest zebranie informacji o stanie liczebnym ludności Polski oraz sytuacji demograficznej. Rachmistrzowie zaktualizują informację o liczbie i strukturze gospodarstw domowych i rodzin oraz ich warunkach mieszkaniowych, w tym o poziomie wykształcenia i aktywności ekonomicznej. Zbadane zostanie także zjawisko migracji ludności.
Od 1 do 11 lipca w drodze wywiadów telefonicznych zostanie przeprowadzony spis kontrolny. Pozwoli on sprawdzić kompletność spisu i poprawność uzyskanych danych i ich zgodność ze stanem faktycznym.
PAMIĘTAJMY!!!
Rachmistrz Spisowy będzie nosił w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. W przypadku wątpliwości będzie można sprawdzić tożsamość rachmistrza dzwoniąc od dnia 1 kwietnia 2011 r. na infolinię NSP 2011.
800 800 800 - numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych,
22 44 44 777 - numer dla połączeń z telefonów komórkowych płatny zgodnie z cennikiem operatora,
48 617-86-43 - Gminne Biuro Spisowe w Szydłowcu z siedzibą w Ratuszu – parter
Kolejność i terminy prowadzenia badań
Od 1 do 17 marca rachmistrze przeprowadzili obchód przedspisowy. W tym czasie zweryfikowany został wykaz adresowo – mieszkaniowy oraz mapa cyfrowa pod względem kompletności budynków. Wówczas zlokalizowane zostały brakujące punkty adresowe, które zostały dodane do wykazu.
Od 1 kwietnia do 16 czerwca odbędzie się samospis internetowy. Z tej formy spisu będą mogły skorzystać osoby, które wyrażą chęć dokonania samospisu przez Internet, po wprowadzeniu loginu i hasła dostępny będzie formularz elektroniczny. Szczegółowe instrukcje na temat prawidłowego wypełnienia będzie można znaleźć na stronach internetowych Głównego Urzędu Statystycznego.
Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe zostaną wypełnione dostępnymi danymi pochodzącymi ze źródeł administracyjnych. Nieaktualne dane należy skorygować, a jeśli pojawią się ewentualne braki – uzupełnić je. Od momentu pierwszego zalogowania do formularza dane będzie można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni. W tym czasie będzie można logować się wielokrotnie – dane za każdym razem będą zapamiętywane. Przewidziana jest także możliwość pracy na formularzu off - line. Nie zawiera on żadnych danych administracyjnych – jest pusty. Respondent pracuje poza systemem informatycznym statystyki publicznej i sam wprowadza wszystkie dane. Formularz ten można pobrać ze strony internetowej GUS lub w najbliższym biurze spisowym. Następnie wypełniony i zapisany na wybranym nośniku formularz należy przekazać do gminnego biura spisowego.
Od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011r. przeprowadzony zostanie wywiad telefoniczny. W tym czasie ankieter statystyczny wspomagany programem komputerowym zarejestruje na bieżąco odpowiedzi respondentów w formularzach elektronicznych. Ankieterzy są pracownikami urzędu statystycznego i dzwoniąc do respondentów będą zobowiązani podać swoje dane identyfikacyjne. Tożsamość ankieterów będzie można sprawdzić poprzez kontakt z infolinią.
Również między 8 kwietnia a 30 czerwca prowadzone będą przez rachmistrzów spisowych wywiady w terenie. Rachmistrz będzie osobą przeszkoloną w zakresie przeprowadzenia spisu, która złożyła na piśmie przyrzeczenie bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Rachmistrz przeprowadzając wywiad będzie wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia elektronicznego typu hand – held. Tożsamość rachmistrzów będzie można sprawdzić poprzez kontakt z infolinią.
Ostatnim etapem spisu będzie spis kontrolny, który odbędzie się w dniach od 1 do 11 lipca. Zostanie on zrealizowany drogą wywiadu telefonicznego w celu sprawdzenia kompletności przeprowadzonego spisu, poprawności uzyskanych danych oraz ich zgodności ze stanem faktycznym. Spis kontrolny obejmie osoby zamieszkałe w mieszkaniach wylosowanych do tego badania i również zostanie przeprowadzony na formularzach elektronicznych.
Więcej o Spisie Powszechnym w rozmowie z Magdaleną Szymczyk - Liderem Spisu w Szydłowcu.