Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Zadumą, złożeniem biało – czerwonych wiązanek kwiatów oraz wierszem i piosenką uczciliśmy 1 marca w Szydłowcu - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęły się w Parku Niepodległości odegraniem Hymnu Państwowego. Następnie Robert Górlicki wicedyrektor PG im. Mikołaja Kopernika powitał zgromadzonych: poczty sztandarowe, kombatantów przedstawicieli samorządu, młodzież szkolną i mieszkańców.
Zebraliśmy się, aby oddać należny hołd Żołnierzom Wyklętym – rozpoczął swoje przemówienie Burmistrz Szydłowca Artur Ludew.
- Po wielu latach milczenia, na które zostali skazani przez swoich katów i morderców chcemy pokazać, że pamiętamy o Nich, pamiętamy o ich walce. Pamięć tę chcemy przekazywać naszej młodzieży, naszym dzieciom, żeby już nigdy się nie zatarła. Kim byli Żołnierze Wyklęci? Przede wszystkim byli bohaterami walki z Niemcami, żołnierzami AK i innych organizacji niepodległościowych. Bardzo często bohaterami najgłośniejszych akcji bojowych przeciw Niemcom. Nie czekały ich defilady, medale ani należne honory. Nie pozwolono im na to, o czym marzyli całą wojnę - żyć uczciwie, spokojnie, uczyć się, pracować dla swoich rodzin, swoich społeczności. Nowy porządek narzucony przez Rosjan i rodzimych komunistów nie przewidywał dla nich miejsca w kraju wolnym od Niemców.(…) – powiedział Burmistrz.
Głos zabrała również prezes Światowego Związku AK Koło Szydłowiec Zofia Pawlak mówiła o tym jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o żołnierzach wyklętych i opowiedziała o bohaterach z naszego terenu. Modlitwę za poległych poprowadził ks. Norbert Skawiński. Pod tablicą upamiętniającą żołnierzy wyklętych wiązanki biało czerwonych kwiatów złożyli: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Szydłowiec, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Jarosiński oraz radni miejscy Arkadiusz Sokołowski, Maciej Kapturski i Tadeusz Rut, Starosta Szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i radny powiatu Cezary Sierawski, Komendant Powiatowy Policji Jacek Różański i Komendant Powiatowej Straży Pożarnej Krzysztof Banaszek, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Szydłowcu, w imieniu placówek oświatowych Gminy Szydłowiec wiązankę złożyli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 im Mikołaja Kopernika. Na zakończenie pierwszej części uroczystości trębaczki z Miejskiej Orkiestry Dętej odegrały utwór zatytułowany „Cisza”.
Z Parku Niepodległości uczestnicy uroczystości udali się do PG nr 2, gdzie uczniowie zaprezentowali montaż słowno- muzyczny zatytułowany „Ostatnie Polskie Powstanie”. Wiersze, fragmenty listów i pamiętników żołnierzy niezłomnych oraz utwory muzyczne o tematyce patriotycznej były piękną i wzruszającą lekcją historii. Doceniając kunszt artystyczny i wkład pracy w przygotowanie przedstawienia Burmistrz Artur Ludew złożył gorące podziękowania wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, składając na ręce pani dyrektor Krystyny Hanc bukiet kwiatów.
{phocagallery view=category|categoryid=1414|limitstart=0|limitcount=0}