Nowa ścieżka turystyczna
Od niedawna turyści zwiedzający nasze miasto, mogą je poznawać nie tylko od strony zabytków i historii. Nowa ścieżka turystyczna prowadzi bowiem przez miejsca, gdzie można poznać atrakcje tradycyjnej kuchni szydłowieckiej, które z pewnością dostarczą miłych wrażeń i zachęcą do regularnego odwiedzania Szydłowca.
Szlak "Jak smakuje Szydłowiec" jest częścią projektu "Turystyczny Szydłowiec - zintegrowane wykorzystanie lokalnych atutów i możliwości dla zwiększenia ruchu turystycznego w mieście i gminie w latach 2017 - 2019".
Program opracował powołany przez Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa Zespół ds. rozwoju turystyki w gminie Szydłowiec.
Na szlaku "Jak smakuje Szydłowiec" znalazło się dziewięć punktów gastronomicznych, z których każdy zaoferował co najmniej jedną potrawę, danie lub produkt należący do starej szydłowieckiej tradycji kulinarnej. Nie są to potrawy, które można znaleźć w większości restauracji, zajazdów i fast foodów. Ich smak przywołuje raczej odchodzącą w zapomnienie kuchnię naszych babć, na której wyrosło i którą pamięta wiele pokoleń mieszkańców Ziemi Szydłowieckiej.
A więc nie tylko wszechobecny w prawie całej Polsce żurek z jajkiem i wigilijny barszcz z uszkami, ale także tradycyjny barszcz z ziemniakami i tzw. spyrką, zalewajka, porka, racuchy, pierogi, popularne na stołach naszych rodziców i dziadków "trepy", zwane gdzie indziej kartaczami albo zeppelinami. Także domowe naleśniki, ciasteczka, desery. Przypominamy również potrawy należące do obecnej w naszym mieście przez setki lat kuchni żydowskiej - szabasowy kugiel, lekach - tradycyjne żydowskie ciasto na miodzie, pstrąg po żydowsku czy karp w śmietanie "a'la Cuper".
Pomysł szlaku polega na tym, że turysta - konsument zamawiający takie danie w konkretnej restauracji, otrzymuje tam informację o innych lokalach, w których może spróbować nie mniej atrakcyjnych, innych tradycyjnych potraw. Może więc wybierać zgodnie ze swoimi upodobaniami kulinarnymi i poznawać nasze miasto poprzez jego stare tradycje kulinarne.
Do programu przystąpiły: restauracja i motel "Ballaton" w Chustkach, restauracja "Lodownia", zajazd "Świerczek", "Piwnica Szydłowiecka", herbaciarnia "Faktoria", restauracja i hotel "Primagor", restauracja i hotel "Iguś", restauracja "Zamek" i cukiernia "Proczka". Oprócz tego turysta otrzyma w każdej restauracji informację o najważniejszych zabytkowych miejscach w Szydłowcu i możliwości skontaktowania się z Miejską Informacją Turystyczną czy Wydziałem Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego.
{phocagallery view=category|categoryid=1430|limitstart=0|limitcount=0}