Kolejne inwestycje Ciepłowni Miejskiej
W ramach przyjętego przez Właściciela Ciepłowni Miejskiej wieloletniego programu modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego, Ciepłownia Miejska sp. z o.o. w Szydłowcu przeprowadzi w 2017 roku przebudowę kolejnego odcinka miejskiej sieci ciepłowniczej od parkingu przy ul. Wschodniej (przy Lewiatanie) w kierunku os. Wschód i w kierunku os. Zamkowa. Jest to bardzo ważny punkt rozdzielczy miejskiej sieci ciepłowniczej, z którego zasilane są dwa największe osiedla Szydłowca.
Oba odcinki sieci przeznaczonej do modernizacji są w złym stanie technicznym, co ujawniło się w ostatnich dwóch latach pojawianiem się stanów awaryjnych. Stwarzało to utrudnienia w dostępie do ciepła i ciepłej wody użytkowej mieszkańcom osiedla „Wschód”. Są to ostatnie odcinki magistrali ciepłowniczej wykonanej w technologii kanałowej będące na majątku Spółki. Przebudowa tych odcinków zakończy wieloletni proces modernizacji miejskiego systemu sieciowego stanowiącego podstawowy element miejskiego systemu ciepłowniczego. Szydłowiec jako jedno z niewielu miast w Polsce będzie posiadał sieci wykonane w 100% w technologii rur preizolowanych, co znacznie ogranicza straty ciepła na przesyle.
Tegoroczne zadanie obejmuje przebudowę rurociągów w następującym zakresie:
- Z parkingu przy skrzyżowaniu ulic Wschodniej i Staszica, przejście przez ul. Wschodnią obok Domu Księgarza, wzdłuż budynku Wschodnia 62 i między budynkami Wschodnia 62 – 64 do komory rozdzielczej na początku boiska na os Wschód.
- Od ul. Wschodniej przy Domu Księgarza przez przejście między bankiem PKO i szkołą do ul. Kościuszki, obok budynku Zamkowa 2 do komory rozdzielczej na tyłach budynku Zamkowa 4. W obrębie os. Zamkowa nowa sieć prowadzona będzie po trasie istniejącego kanału ciepłowniczego.
Wykonawcą przebudowy układu sieciowego jest łódzka firma DOM-TOM PLUS wyłoniona w wyniku przeprowadzonego przetargu nieograniczonego w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Wartość robót modernizacyjnych według oferty wykonawcy wynosi 667747,03 zł. Wykonawca deklaruje wejście na plac budowy na przełomie maja i czerwca. Zgodnie z harmonogramem roboty mają potrwać nieco ponad miesiąc. Z przebudową sieci wiąże się wstrzymanie dostaw energii cieplnej zużywanej na potrzeby ciepłej wody dla osiedla „Wschód”. 4-5 dniową przerwę w dostarczaniu ciepła do odbiorców w mieście zaplanowano pod koniec miesiąca czerwca. Przerwa ta jest podyktowana konieczną włączenia przebudowywanego odcinka sieci do pracy w systemie sieciowym miasta. W praktyce termin przerwy będzie zależny od postępu robót. Odbiorcy zostaną o niej powiadomieni z wyprzedzeniem przewidzianym w Prawie energetycznym. Dodatkowo Ciepłownia Miejska wykorzysta okres przerwy na wykonanie innych remontów (w tym remontów w ciepłowni) których nie można przeprowadzić w czasie normalnej pracy miejskiego systemu ciepłowniczego.