Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Kiermasz w wiosennym słońcu

Drukuj
Opublikowano: 27 marzec 2018

25 marca po raz szesnasty odbył się w Szydłowcu Kiermasz Wielkanocny. Tradycyjnie już Urząd Miejski przy współpracy z SCK „Zamek” i MODR zapewnił wyjątkowo uroczystą oprawę Niedzieli Palmowej. Na Rynku Wielkim zorganizowano kilkadziesiąt stoisk wystawowo - handlowych. Było kolorowo i smacznie. Świąteczne dekoracje, jak na rękodzieło przystało, urzekały oryginalnością.

Nie zabrakło również pysznego chleba, wędlin i wyrobów garmażeryjnych. Palmy, jak co roku uwite z wyjątkową starannością, były podziwiane i chętnie fotografowane, a na kiermaszowej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze. Słoneczna pogoda wprawiała w dobry nastrój nadając wyjątkowy klimat oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości obwieścili hejnaliści z Miejskiej Orkiestry Dętej, odgrywając na ratuszowej wieży Hejnał Szydłowca.
Kilkanaście minut przed południem na scenie pojawili się kapłani z parafii pw. św. Zygmunta, samorządowcy gminy oraz przybyli goście. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych, podziękował licznie przybyłym wystawcom i życzył radosnego świętowania, a korzystając z okazji złożył także życzenia Wielkanocne.
Życzenia mieszkańcom Szydłowca złożyli także: Europoseł Zbigniew Kuźmiuk, Radna Sejmiku Agnieszka Górska, która odczytała również list od Szefa Gabinetu Politycznego Premiera Marka Suskiego oraz Radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek.

Najważniejszym punktem szydłowieckich uroczystości była wspólna modlitwa i poświęcenie palm na Rynku Wielkim, którego dokonał ks. dziekan Adam Radzimirski.
Uroczystą procesję do kościoła farnego otwierała figura Chrystusa na osiołku prowadzona przez strażaków z OSP Szydłowiec. Oprawę muzyczną kiermaszowej sumy zapewnił chór miasta Gaudium Cantii.

Tradycją szydłowieckiego kiermaszu jest organizacja konkursu oraz plebiscytu publiczności. W tym roku wybierano najładniejszą palmę w trzech kategoriach: duża, tradycyjna oraz nietradycyjna. Komisja wybierała również najładniejszą pisankę tradycyjną oraz stylizowaną.
Zgłoszone do konkursu palmy i pisanki oceniała komisja w składzie: przewodniczący Adolf Krzemiński – z Delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Teresa Sodel – doradca Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu, Agnieszka Ślizak – radna Rady Miejskiej i Justyna Pisarek – nauczyciel techniki.

Po dokładnym obejrzeniu palm zgłoszonych do konkursu, komisja postanowiła przyznać w kategorii „Najładniejsza palma nietradycyjna”:
• I miejsce dla Zespołu Śpiewaczy „Cymbrzanki”,
• II miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich z Huty,
• III miejsce dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Szydłowcu.
Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymała Świetlica GOK z Pawłowa i Teresa Lużyńska.

W kategorii „Najładniejsza palma duża” komisja przyznała:
• I miejsce dla Zespołu „Kumosie” z Sadku,
• II miejsce dla Zespołu Ludowego „Zaborowianki” z Zaborowia,
• III miejsce dla Zespołu Ludowego „Ostatki” z Ostałówka,
• wyróżnienie dla Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szydłowcu oraz Zespołu „Zdziechowianki” ze Zdziechowa.

W kategorii „Najładniejsza palma tradycyjna” komisja przyznała:
• I miejsce dla Danuty Woźniak ze Zdziechowa,
• II miejsce dla Justyny Pietras z Sadku,
• III miejsce dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im.
W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy „Cymbrzanki”, Zespół Śpiewaczy „Załawianki” i Zespół Ludowy „Ostałki”.

W plebiscycie publiczności w kategorii „Najładniejsza palma duża” największa liczba głosów została oddana na palmę zgłoszoną przez Zespół „Kumosie” z Sadku. W kategorii „Najładniejsza palma tradycyjna” największą liczę głosów publiczności zebrała palma zgłoszona przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 w Szydłowcu. W kategorii „Najładniejsza palma nietradycyjna” największą liczę głosów zebrała palma zgłoszona przez Zespół Śpiewaczy „Cymbrzanki”.

W konkursie na najładniejszą pisankę stylizowaną komisja przyznała:
• I miejsce dla Elżbiety Zagórskiej z Szydłowca,
• II miejsce dla Zespołu „Ostałki” z Ostałówka,
• III miejsce dla Zespołu „Wróbelki” z Ostałówka.
Komisja przyznała również trzy wyróżnienia dla: Małgorzaty Pękali ze Skarżyska – Kam, Katarzyny Jędrochy ze Skarżyska – Kam oraz Zespołu Placówek „Przystań” ze Skarżyska – Kam.

W konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną komisja przyznała:
• I miejsce Halinie Matydze z Chustek,
• II miejsce Zespołowi „Ostałki” z Ostałówka,
• III miejsce Danucie Gawędzie z Wysokiej.

Nagrody laureatom konkursów wręczył Burmistrz Artur Ludew, który serdecznie gratulując zwycięzcom podziękował również za kultywowanie pięknej polskiej tradycji.
Tradycyjnie już na kiermaszowej scenie, wystąpiły lokalne zespoły ludowe z pieśniami wielkopostnymi: Zespół Rodzinny z Korzyc, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, Zespół „Sąsiadeczki” z Chustek, „Ostatki” z Ostałówka, „Wróbelki” z Ostałówka i „Wolanki” z Woli Lipienieckiej.
Honorowy patronat nad XVI Kiermaszem Wielkanocnym objęli: ks. biskup Henryk Tomasik Ordynariusz Radomski i Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, przy współpracy z Szydłowieckim Centrum Kultury „Zamek” i Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Warszawie Terenowy Zespół Doradczy w Szydłowcu. Konferansjerem XVI Kiermaszu Wielkanocnego była Agnieszka Sobutka-Klepaczewska z SCK Zamek.

{phocagallery view=category|categoryid=1537|limitstart=0|limitcount=0}