Ułatwienia dostępu

Skip to main content

XVI Szydłowieckie Zygmunty

Drukuj
Opublikowano: 08 maj 2018

XVI Szydłowieckie Zygmunty za nami. Tegoroczne dni miasta to był wyjątkowo dobry czas, w którym Szydłowiec odwiedziło wielu gości, koncerty zgromadziły bardzo liczną publiczność, oferta wystawców i odpustowych kramów cieszyła zarówno dzieci, jak i dorosłych, a do nieba poleciały białe i czerwone balony dla uczczenia Niepodległej.

Zacznijmy od początku. Od wczesnego rana 2 maja 2018 roku Rynek Wielki tętnił życiem. Duża scena przykuwała uwagę przechodniów, zapowiadając niebagatelne wydarzenie muzyczne, lokalni artyści prezentowali swoje prace, kolorowe stragany oferowały cuda, cudeńka. Nie brakowało również smakołyków, zarówno tradycyjnych, jak i bardziej osobliwych przywiezionych do Szydłowca specjalnie na „Zygmunty”. Zakład fotograficzny FOTO – SZYK wykonywał bezpłatne sesje zdjęciowe, m.in. na okolicznościowej ściance, a dziewczyny z Młodzieżowej Rady Miejskiej malowały buzie dzieciom.

Od przedpołudnia rozbrzmiewała radosna muzyka. Na scenie swoje wokalne talenty prezentowała młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu.
W południe w szydłowieckiej farze odprawiona została suma odpustowa poprzedzona uroczystą procesją, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy, samorządowcy i przybyli goście.

Po Eucharystii nad miastem rozległy się dźwięki hejnału Szydłowca, odegranego z ratuszowej wieży przez trębaczy z Miejskiej Orkiestry Dętej. Tym sygnałem oficjalnie rozpoczęły się XVI Szydłowieckie Zygmunty. Zgromadzonych na Rynku Wielkim przywitał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który życzył wszystkim, aby ten czas wspólnego świętowania był wyjątkowo dobry. Pozdrowienia od Wojewody Mazowieckiego przekazał Krzysztof Murawski – kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, życząc również udanej „majówki”. Głos zabrał także Jan Klamczyński – wójt Szydłowa, który podziękował za zaproszenie, pogratulował miastu wielu pozytywnych zmian i podziękował za udaną współpracę Szydłowca i Szydłowa.

Wyjątkowym momentem tegorocznych Zygmuntów było wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego – BIAŁO-CZERWONI w 100 – lecie Odzyskania Niepodległości. Flagi, które zostały wręczone mieszkańcom, podkreślały narodowy charakter wydarzenia, do nieba wypuszczono białe i czerwone balony.

Zgodnie ze zwyczajem wykonane zostało wspólne zdjęcie panów o imieniu Zygmunt i samorządowców. W tym roku swoje imieniny na dniach miasta świętowali: Zygmunt Sabat ze Skarżyska-Kamiennej, Zygmunt Matla z Sadku, Zygmunt Żurawski z Chlewisk, Zygmunt Stefański z Szydłowca, Zygmunt Janka ze Zdziechowa, Zygmunt Dulęba z Szydłowca, Zygmunt Karpeta z Szydłowca, Zygmunt Zawisza z Szydłowca, Zygmunt Majewski z Radomia, Zygmunt Herka z Szydłowca, Zygmunt Sokołowski z Szydłowca, Zygmunt Śliwa z Szydłowca, Zygmunt Stępień z Radomia, Zygmunt Bilski ze Skarżyska-Kamiennej.

Tego dnia muzyka była nieodłącznym towarzyszem. Na scenie pięknie zaprezentowały się również uczennice z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 wspólnie z nauczycielką muzyki.

2 maja odbył się V Bieg Zygmuntów dla Niepodległej, w którym uczestniczyło 74 biegaczy. Zawodnicy mieli do pokonania 5 km trasę. Po niespełna 17 minutach, na mecie jako pierwszy zameldował się Dawid Kubiec ze Starachowic, wśród pań triumfowała Lidia Czarnecka z Bliżyna z czasem 23.05. Nagrody wszystkim laureatom biegu wręczył Burmistrz Artur Ludew.

Koncertowy wieczór rozpoczął się od występu lubianego przez szydłowiecką publiczność młodego, utalentowanego z nietuzinkowym poczuciem humoru Tomasza Kraski. Wykonał on znane przeboje w swojej aranżacji, a także utwory autorskie sowicie nagrodzone brawami. Występ Tomka, to był doskonały prognostyk na dalszą część wieczoru, kiedy to na scenie powitaliśmy Letter Hand. Zespół ten, w składzie, którego są m.in. muzycy z Szydłowca, debiutował na Zygmuntach i trzeba przyznać, że był to debiut bardzo udany. Energetyczne dźwięki gitar i mocne rockowe bity zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność. Zaprezentowane utwory zabrzmiały ze sceny po raz pierwszy i niemal od razu zyskały swoich fanów, a pozytywne echa po tym występie słychać do dziś.

Gwiazdy tegorocznych Zygmuntów nie trzeba przedstawiać. Zespół IRA jak zawsze stanął na wysokości zadania dając koncert, którego „może nam pozazdrościć świat”. Było wesoło i nostalgiczne, były najnowsze przeboje oraz takie, które rozgrzewają publiczność od wielu, wielu lat, no i oczywiście były bisy.
Udany koncert IRY to nie koniec Szydłowieckich Zygmuntów.

3 maja odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem pocztów sztandarowych i Miejskiej Orkiestry Dętej. Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono wiązanki kwiatów, a w kościele pw. św. Zygmunta odprawiono mszę w intencji Ojczyzny.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3Maja uczczono również na sportowo X Szydłowieckim Turniejem Piłki Nożnej rozegranym na boisku „Orlik”.

Trzeciomajowe popołudnie w Szydłowcu było koncertowe. Muzyczne spotkanie rozpoczęło się od występu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego. Muzycy zagrali z dedykacją dla mieszkańców po raz kolejny udowadniając, że, „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Na zygmuntowskiej scenie z kabaretowym programem wystąpił zespół Fantazja, którego członkowie pomimo wieloletniego doświadczenia życiowego wciąż tryskają pozytywną energią.
Publiczność miała również okazję przekonać się o niebagatelnych talentach wokalnych laureatów Sceny Zamek dla Każdego, wystąpiły: Zuzanna Nowakowska, Aleksandra Wnuczek, Wiktoria Witkowska, Natalia Sitkowska i Justyna Rochniak.

3 maja zaśpiewały także Natalia Bielecka, Anna Bębenek i Zuzanna Gadowska, której towarzyszył Wiktor Michalczyk. Dziewczyny swoimi występami potwierdziły, że scena jest ich przeznaczeniem, a wiele muzycznych sukcesów będących ich udziałem to nie jest przypadek.
Tego dnia MRM również oferowała bezpłatne malowanie twarzy najmłodszym, do czego nie trzeba było specjalnie zachęcać. Nie brakowało chętnych do skorzystania z darmowych zjeżdżalni.

Organizatorem XVI Szydłowieckich Zygmuntów był Urząd Miejski w Szydłowcu i SCK Zamek. Wydarzenie współorganizowane było z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

{phocagallery view=category|categoryid=1550|limitstart=0|limitcount=0}