XVI Szydłowieckie Dożynki Gminne
9 września odbyły się XVI Szydłowieckie Dożynki Gminne. W tym roku Burmistrz Szydłowca, Rada Miejska w Szydłowcu oraz sołectwa Chustki, Jankowice i Zdziechów, zaprosili do wspólnego świętowania na plac szkolny w Zdziechowie. Pogoda dopisała, humory również, co razem złożyło się na wyjątkowy klimat uroczystości. W rolę starostów dożynkowych wcielili się państwo Małgorzata i Krzysztof Sasinowie - mieszkańcy Zdziechowa.
Dożynki rozpoczęły się korowodem poprowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą pod ołtarz polowy, gdzie została odprawiona msza św. dziękczynna za zebrane plony. Eucharystia miała wyjątkową oprawę, o co postarali się kapłani zaproszeni do odprawienia wspólnie mszy św. przez proboszcza parafii w Wysokiej Arkadiusza Bieńka: ks. Michał Faryna, ks. Marek Turczyk i ks. Rafał Pietrasiak. W Eucharystii aktywnie uczestniczyli mieszkańcy sołectw organizujących dożynki, a oprawę muzyczną zapewniła wcześniej wspomniana Orkiestra Dęta. Po wspólnej modlitwie Starostowie dożynkowi wręczyli Burmistrzowi Arturowi Ludwowi okazały bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, z prośbą, aby go sprawiedliwie podzielił pomiędzy wszystkich mieszkańców.
Część oficjalną zdominowały podziękowania skierowane do rolników za trud ich pracy i życzenia jak najokazalszych plonów w kolejnych sezonach. Słowa uznania dla pracujących na roli złożyli samorządowcy, a także obecni na uroczystości posłowie na Sejm RP Anna Kwiecień i Leszek Ruszczyk.
Po przemówieniach, zgodnie ze zwyczajem włodarze gminy wspólnie z przybyłymi gośćmi częstowali wszystkich zebranych swojskim chlebem życząc, aby nikomu go nigdy nie brakowało.
Tradycją gminnego święta plonów jest uhonorowanie rolników. W tym roku, za pielęgnowanie i kultywowanie tradycji polskiej wsi, w sposób szczególny zostali docenieni:
- Krzysztof Derleta, Janusz Banaszczyk, Anna i Krzysztof Kopyccy, Michał Sieczkowski z sołectwa Chustki,
- Piotr Jakubczyk z sołectwo Ciechostowice
- Dorota i Tadeusz Kamienikowie, Dorota i Adam Kępczyńscy, Ewa i Waldemar Nowocieniowie z sołectwa Jankowice,
- Barbara i Czesław Majstrakowie, Agnieszka Korba z sołectwa Korzyce,
- Andrzej i Krystyna Kowalikowie, Bogumiła i Marian Kowalikowie z sołectwa Krzcięcin,
- Zbigniew i Aneta Ślizakowie z sołectwa Omięcin,
- Danuta Pyzara, Ryszard Dyzner z sołectwa Sadek,
- Marcin Sasal, Maciej Stefański, Waldemar Dworak z sołectwa Szydłówek II,
- Waldemar i Teresa Mrozowscy, Wojciech Mrozowski, Jacek Stefański z sołectwa Świerczek,
- Krzysztof Gąska z sołectwa Świniów,
- Tadeusz i Natalia Głuchowie, Kamila Regulska z sołectwa Wilcza Wola,
- Ryszard Buczek, Marek Cegliński z sołectwa Wola Korzeniowa,
- Małgorzata i Wiesław Pobideł, Krystyna i Jerzy Figarscy z sołectwa Wysocko,
- Julita Jankowska z sołectwa Wysoka,
- Piotr Petrykowski, Wanda i Waldemar Różyccy, Marian Malmon, Iwona i Bogdan Woźniakowie z sołectwa Zastronie,
- Jan Janka, Agnieszka Banaszczyk z sołectwa Zdziechów.
Dyplomy i upominki rolnikom wręczył Burmistrz Szydłowca Artur Ludew wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Arturem Koniarczykiem.
Podczas XVI Szydłowieckich Dożynek rozstrzygnięto konkurs na tradycyjne, swojskie jadło oraz najokazalsze płody rolne. W komisji konkursowej, która oceniała zgłoszenia tym razem zasiadały: Anna Majstrak – Radna Rady Miejskiej, Justyna Jezierska – Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego oraz Teresa Sodel – przedstawiciel Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie – Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu.
W konkursie na tradycyjne swojskie jadło pierwsze miejsce zdobyły pyzy w śmietanie przygotowane przez mieszkankę Zdziechowa, panią Danutę Woźniak, której pierogi z grzybami uplasowały się na drugim miejscu. Trzecie miejsce w tym konkursie przypadło pani Annie Głuch z Chustek, która przygotowała racuchy babci Hani.
Komisja postanowiła wyróżnić również takie potrawy jak kapusta z grochem pani Ireny Janki ze Zdziechowa oraz porkę babci Helenki, która została przygotowana przez panią Agnieszkę Wójcik z miejscowości Chustki.
Nie mogło zabraknąć konkursu na najokazalsze plony. Największe jabłko urosło w sadzie pani Wandy Różyckiej z miejscowości Zastronie. Nagroda za nietypowe warzywo przypadła pani Ewie Jakubczyk z Wysokiej, zaś najdłuższą cukinie wyhodowała pani Czesława Derleta z Wysokiej.
Na dożynkowej scenie wystąpili lokalni artyści: Zespół Wróbelki z Ostałówka, Zdziechowianki ze Zdziechowa, Zespół „Sąsiadeczki z Chustek, Gawędowie z Wysokiej, Kumosie z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Zespół Fantazja z Szydłowca i rodzeństwo Klaudia i Kamil Wanowscy. Popołudniowy klimat stworzył swoim koncertem zespół Fisher i Bartek Wrona, a wieczorem odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu KoliBEER. Konferansjerem dożynkowego spotkania była Agnieszka Sobutka – Klepaczewska.
Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła, stoiska z regionalną kuchnią i wesołe miasteczko. Była również grochówka dla wszystkich serwowana przez druhów z OSP Wola Korzeniowa.
{phocagallery view=category|categoryid=1582|limitstart=0|limitcount=0}