System ostrzegawczo- ratunkowy
Gmina Szydłowiec i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu zapraszają do skorzystania z programu teleopieki. Rok temu realizowany był program pilotażowy, w tym roku zasady jego funkcjonowania zostały nieco zmienione, a o szczegółach przeczytacie Państwo poniżej.
Program został skierowany do osób, które ukończyły 65 lat, zamieszkują na terenie Gminy Szydłowiec, a miesięczny dochód na osobę nie przekroczył 2103 zł netto.
Program teleopieki „Alarm dla życia” jest systemem ostrzegawczo – ratunkowym, który jest aktywowany w razie powstania zagrożenia lub ryzyka zagrożenia. Usługa teleopieki domowej polega na elektronicznym całodobowym monitoringu i przyzywaniu natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób starszych w miejscu ich zamieszkania.
„Alarm dla życia” to program teleopieki wykorzystujący nowoczesne rozwiązania w zakresie poprawy opieki nad osobami starszymi w środowisku ich zamieszkania.
Gwarantuje on bezpłatne dostarczanie, instalację oraz użytkowanie systemu teleopieki. Plusem programu są bezpłatne telekonsultacje lekarskie polegające na rozmowie telefonicznej z lekarzem odnośnie wszelkich kwestii medycznych nie będących sytuacją alarmową.
Każdy senior objęty programem otrzyma bransoletkę z tzw. przyciskiem życia. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na nadajniku noszonym przez starszą osobę, by wezwać pomoc.
System oparty jest o działanie współpracujących ze sobą elementów składowych. Pierwszy z nich to urządzenie monitorujące/alarmujące oraz załączony do nich przycisk SOS. W celu wezwania pomocy osoba potrzebująca naciska przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z Centrum Telemedycznym. Następnie całodobowe Centrum Telemedyczne dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom identyfikuje wzywającego pomocy, nie prosząc go o podanie swojego nazwiska czy adresu zamieszkania. Ostatnim elementem systemu jest operator dyżurujący w Centrum Telemedycznym odbierający zgłoszenie alarmowe. Operator ten widząc wszystkie informacje o osobie, która uruchomiła alarm, decyduje o wdrożeniu właściwej procedury. W razie konieczności, czyli zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa powiadamia służby ratunkowe, skracając ich czas dotarcia.
Wdrażaniem systemu i podłączeniem urządzeń zajmować się będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do programu teleopieki mogą kontaktować się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu, ul. Kilińskiego 2 w pok. nr 5 lub dzwoniąc pod nr telefonu 48 617 64 84.