Ułatwienia dostępu

Skip to main content

75 rocznica Powstania Warszawskiego

Drukuj
Opublikowano: 02 sierpień 2019

Dźwiękiem syren, minutą ciszy, złożeniem kwiatów i modlitwą uczciliśmy pamięć zmarłych mieszkańców naszego miasta, oraz wszystkich walczących 75 lat temu w Powstaniu Warszawskim. W okolicznościowym spotkaniu na szydłowieckim cmentarzu parafialnym obecne były rodziny zmarłych Żołnierzy Powstania, ich znajomi i przyjaciele, kombatanci, samorządowcy z gminy i powiatu oraz mieszkańcy.

Zgromadzonych powitała Zofia Pawlak – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK koło Szydłowiec.

W całej Polsce w pamiętną „Godzinę W” punktualnie o 17.00, rozległy się syreny, tak samo było w Szydłowcu. Jerzy Bąk – sekretarz szydłowieckiego koła AK opowiedział o akcji „Burza”, która prowadzona była również na terenie gminy Szydłowiec.
Następnie, śpiewając „Warszawskie dzieci” udano się na groby powstańców, gdzie złożono kwiaty i znicze pamięci oraz odmawiano modlitwę, której przewodził ks. dziekan Marek Kucharski.

Na szydłowieckim cmentarzu pochowani są bracia Roman i Henryk Olędzcy – harcerze Szarych Szeregów i młodzi żołnierze Powstania. 14-letni Roman zginął we wrześniu 1944r. w Warszawie, a jego zwłoki po ekshumacji spoczęły w Szydłowcu. Jego brat Henryk Powstanie przeżył, lecz zginął od sowieckiej bomby podczas bombardowania Szydłowca w styczniu 1945r.
Na cmentarzu spoczywają też inni uczestnicy bohaterskiego zrywu – Ryszard Cugak, Tadeusz Stamirowski i Stanisław Wierzbicki.

- Ryszard Cugak ps. „Ryś” w stopniu strzelca. Walczył w oddziałach AK I Obwód Radwan (Śródmieście) – zgrupowanie Chrobry II szlak bojowy Śródmieście Północ. Urodzony w Sokalu 18 października 1929 roku – zmarł 23 września 1991 roku.
- Stanisław Wierzbicki ps. „Staluga” urodzony 16 listopada 1911r. w Szydłowcu. 24 sierpnia dołączył do walczących w Powstaniu Warszawskim jako ochotnik (w stopniu kaprala). Brał udział w walkach Oddziału Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej II Obwód „Żywiciel” na Żoliborzu, zgrupowanie „Żaglowiec” plutonu 205. Po powstaniu trafił do niemieckiej niewoli (nr jeniecki 47417).
- Tadeusz Stamirowski urodzony 20 września 1912 roku, pseudonimu „Stomir” syn Wacława i Wiktorii Ziółkowskiej. Walczył w III obwodzie „Waligóra” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej na Woli – 1 rejon (Czyste- Babice) plutonu 304. Ciężko ranny 1 sierpnia 1944 na ulicy Towarowej, w wyniku rany stracił nogę.

Na zakończenie zapalono znicze także na kwaterach Żołnierzy Września. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew podziękował zebranym za pamięć i szacunek dla tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, podkreślając, że pamięć o tych wydarzeniach jest ważna i łączy pokolenia.

{phocagallery view=category|categoryid=1651|limitstart=0|limitcount=0}