XVII Szydłowieckie Dożynki Gminne
Tegoroczne święto rolników z gminy Szydłowiec odbyło się w Szydłówku. Poranne opady deszczu, co prawda nie napawały optymizmem, ale to nie powstrzymało uczestników XVII Szydłowieckich Dożynek Gminnych, aby w pełnej krasie stawić się w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na uroczystej sumie dożynkowej.
Zgromadzonych w kościele przywitał proboszcz parafii ks. Krzysztof Śliwak, których wyraził swoje zadowolenie, że gminne święto rolników rozpoczyna się w świątyni na Szydłówku. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dziekan Marek Kucharski, który przypomniał, że szacunek do chleba, powstającego dzięki pracy rolników jest jedną z naszych najpiękniejszych polskich tradycji.
Po Eucharystii, pogoda stała się zdecydowanie przyjaźniejsza, więc barwny korowód dożynkowy przemaszerował za Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą Tomasza Gila na plac sołecki w Szydłówku I. Tam, po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przyszedł czas na przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych ziaren gospodarzowi gminy Burmistrzowi Arturowi Ludwowi. Starostowie dożynkowi, którymi w tym roku byli Dorota Niewadzisz i Piotr Bielecki tradycyjnie poprosili Burmistrza o sprawiedliwe podzielenie chlebem. Dorodne bochny upieczone z własnych plonów przekazali Burmistrzowi również reprezentanci sołectw, które w tym roku były organizatorami dożynek.
Zanim jednak samorządowcy wraz z gośćmi podzielili chleby i poczęstowali nim wszystkich uczestników święta plonów, był czas na okolicznościowe przemówienia i podziękowania.
Nie mogło zabraknąć obśpiewywania wieńców dożynkowych. Delegacje sołectw co roku przygotowują swoje autorskie teksty, w których dziękują samorządowi gminnemu, a także kierują swoje prośby i oczekiwania.
Szydłowieckie Wieńcowanie to okazja do uhonorowania rolników za pracę, z której plonów wszyscy korzystamy i wyrażenia wdzięczności za trud i zaangażowanie w prowadzenie gospodarstwa rolnego. Za miłość do ziemi i kultywowanie tradycji polskiej wsi w tym roku wyróżnieni zostali:
- z sołectwa Chustki Krzysztof Derleta, Janusz Banaszczyk, Marcin Sieczkowski,
- z sołectwa Ciechostowice Piotr Jakubczyk,
- z sołectwa Jankowice Dorota i Tadeusz Kamienikowie, Dorota i Adam Kępczyńscy, Ewa i Waldemar Nowocieniowie,
- z sołectwa Korzyce Emilia Nowak,
- z sołectwa Krzcięcin Krystyna i Andrzej Kowalikowie, Bogumiła i Marian Kowalikowie,
-z sołectwa Omięcin Aneta i Zbigniew Ślizakowie oraz Andżelika i Tomasz Nowocieniowie,
-z sołectwa Sadek Kazimierz Pyzara,
- z sołectwa Szydłówek I Marcin Sasal, Maciej Stefański, Waldemar Dworak,
- z sołectwa Świerczek Teresa Mrozowska, Wojciech Mrozowski, Aneta i Jacek Stefańscy oraz Iwona i Robert Mrozowscy,
- z sołectwa Świniów Sławomir Ziętkowski,
- z sołectwa Wilcza Wola Henryk Praszałek,
- z sołectwa Wola Korzeniowa Marek Cegliński,
- z sołectwa Wysocka Krystyna i Jerzy Figarscy,
- z sołectwa Zastronie Ewa i Jacek Petrykowscy i Wanda i Waldemar Różyccy,
- z sołectwa Zdziechów Agnieszka Banaszczyk, Stanisław Stefański,
- z Szydłowca Bogumiła Jastrzębska.
Rozstrzygnięto również konkurs na płody rolne. Jury w składzie: Teresa Sodel z Powiatowego Zespołu Doradców w Szydłowcu, Wioleta Turek – radna Rady Miejskiej i Jolanta Maliszewska – sołtys Rybianki po dokładnym obejrzeniu, zmierzeniu warzyw konkursowych przyznało nagrody. Największe dynie na konkurs zgłosili Marzena Kwiecień ze Świerczku i Mieczysław Bednarek z Długosza. Najdłuższą cukiernię wyhodowała Danuta Woźniak ze Zdziechowa. Za nietypowe warzywo nagrodzono Ewelinę Mazurkiewicz z Szydłówka, która zgłosiła do konkursu tykwę.
W tym roku podczas dożynek odbyły się również zawody zręcznościowe, z przymrużeniem oka. W konkurencji biegu slalomem z jajkiem na łyżce wygrała Małgorzata Petrykowska z Zastronia. W rzucie beretem z antenką najlepszy okazał się Kamil Mrozowski ze Świerczku. Laureaci otrzymali w nagrodę maszyny rolnicze w wersji mini.
Burmistrz Artur Ludew wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Arturem Koniarczykiem złożyli specjalne podziękowania starostom dożynkowym oraz sołtysom, którzy w tym roku byli szczególnie zaangażowani w przygotowanie święta plonów: Marii Kowalik z Szydłówka I, Zbigniewowi Rucińskiemu z Szydłówka II, Jolancie Maliszewskiej z Rybianki oraz Patrycji Jance z sołectwa Świerczek.
Święto plonów to czas podziękowań, a także czas radości i wspólnej zabawy. Na dożynkowej scenie wystąpiły lokalne zespoły ludowe: „Zespół Rodzinny z Korzyc”, Gawędowie z Wysokiej, „Kumosie” z Sadku, Zespół „Sąsiadeczki” z Chustek, Zdziechowianki ze Zdziechowa oraz zespół „Fantazja” z Szydłowca. Koncertowy wieczór rozpoczęły recitale Justyny Rochniak i Laury Śliwy. W taneczne rytmy wprowadził tłumnie zgromadzoną publiczność zespół „Denix” z Szydłowca. Gwiazdą wieczoru był zespół D-Bomb. Na zakończenie tegorocznych dożynek zabawę taneczną poprowadził DJ Redest.
Szydłowieckie wieńcowanie było okazją do posmakowania lokalnych specjałów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Pyszne ciasta, pierogi, chleb ze smalcem, a także przekąski z grilla cieszyły się dużym powodzeniem i zanim ucichła muzyka, niemal wszystko zostało zjedzone.
Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych. Darmowe zjeżdżalnie pneumatyczne i przejażdżki na koniach cieszyły dzieciaki, a do animatorów ustawiały się kolejki.
Organizatorami XVII Szydłowieckich Dożynek Gminnych był Urząd Miejski w Szydłowcu, Sołectwa Gminy Szydłowiec: Szydłówek I, Szydłówek II, Świerczek, Rybianka, Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szydłowcu.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania mieszkańcom sołectw za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych, konferansjerkom Agnieszce Sobutce - Klepaczewskiej i Żanecie Sasin, wszystkim występującym na dożynkowej scenie, policjantom z KPP Szydłowiec oraz strażakom z gminnych jednostek OSP. Dziękujemy również za pyszną grochówkę druhom z Woli Korzeniowej i już dzisiaj zapraszamy na kolejne gminne święto plonów, które odbędzie się za rok.
{phocagallery view=category|categoryid=1662|limitstart=0|limitcount=0}