Orzeł w koronie na tle flagi Polski z datą 1863/4

Jak co roku z końcem stycznia odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające wybuch Powstania Styczniowego. W Szydłowcu, od wielu lat rocznica ta miała szczególną oprawę, a obchody przybierały charakter centralny, jednak w tym roku ze względu na pandemię będzie inaczej niż dotychczas.

Federacja Kapituła Równość-Wolność-Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 roku współpracując z samorządami Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna, Skarżyska Kościelnego i Wąchocka po raz kolejny odda hołd bohaterom Powstania Styczniowego i wszystkim tym, którzy
w styczniową noc 158 lata temu próbowali własną krwią wskrzesić Polskę. W tym roku uroczystości będą skromniejsze, zachowają natomiast to, co w nich najważniejsze, czyli pamięć i modlitwę.

Trzydniowe obchody 158 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczną się w Szydłowcu na Rynku Wielkim. W piątek 22 stycznia delegacja samorządu gminnego z Burmistrzem Arturem Ludwem złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie, po czym uda się do kościoła pod wezwaniem św. Zygmunta, gdzie o godz. 15.30 rozpocznie się Msza świętą w intencji Ojczyzny i tych, którzy walczyli o naszą niepodległość. W programie jest także złożenie kwiatów przy grobie ks. Aleksandra Malanowicza, na mogile powstańców styczniowych znajdującej się na miejscowym cmentarzu parafialnym oraz przy kapliczce upamiętniającej powstańców na rogu ul. Kąpielowej, Narutowicza, Sowińskiego.

Ze względu na reżim sanitarny związany z epidemią COVID-19, składanie kwiatów odbędzie się przy udziale pojedynczych delegacji z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W sobotę 23.01.2021 r. uroczystości rocznicowe odbędą się w Suchedniowie, Bodzentynie, Kierzu Niedźwiedzim i w Mircu. Patriotyczne obchody zakończą się w niedzielę 24.01.2021 r. w Wąchocku.