Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Lektura na zimowe wieczory - Ogród w zgodzie z naturą

Drukuj
Napis: ogród w zgodzie z naturą, poradnik dobrych praktyk.
Opublikowano: 31 grudzień 2021

Fundacja Kim zachęca Państwa do zapoznania się z poradnikiem, który powstał w oparciu o doświadczenia z prowadzenia fundacyjnego ogrodu. 


Skutki zmian klimatycznych coraz bardziej wpływają na nasze życie. Zmagamy się zarówno z suszami, podtopieniami, jak i zanieczyszczonym powietrzem. Największym problemem wynikającym ze zmian klimatycznych jest
utrata różnorodności biologicznej. Pamiętajmy, że w ekosystemie każdy gatunek pełni określone funkcje, zapewniając jego stabilność.
Kierujemy tę publikację do wszystkich osób, które chcą dokonywać odpowiedzialnych wobec przyrody wyborów i tak gospodarować swoim najbliższym otoczeniem, aby przydomowe ogrody i tereny zielone nie tylko zapewniały nam warunki do komfortowego wypoczynku poprzez poprawę mikroklimatu, ale również wpisywały się w dbałość o środowisko naturalne.


Właściwe zaprojektowanie i prowadzenie terenów zieleni zapewni znaczące oszczędności w zużywaniu wody pitnej. Uprawa rodzimych roślin zmniejszy liczbę niekorzystnych obcych i inwazyjnych gatunków w naszym otoczeniu. Stworzymy przestrzeń przyjazną dla różnych gatunków zwierząt. Poprzez wykorzystanie kompostu ograniczymy kupowanie ziemi ogrodniczej i nawozów sztucznych. Przyczyni się to do ochrony naturalnych torfowisk, których degradacja powoduje katastrofalne skutki dla retencji wód gruntowych i powierzchniowych, w wymiarze nie tylko lokalnym, a także uwalnianie do atmosfery węgla.


Nie teoretyzujemy – dzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami w prowadzeniu fundacyjnego ogrodu przyjaznego naturze. (fragment poradnika)

Poradnik mogą Państwo znaleźć tutaj.


Publikacja "Ogród w zgodzie z naturą. Poradnik dobrych praktyk." powstała w ramach projektu Zielono mi na Mazowszu dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Fundacja „KIM" działa od 2006 r. Działa na rzecz promocji rekreacji ruchowej, ze szczególnym uwzględnieniem kajakarstwa i nordic walking. Realizuje projekty z zakresu edukacji przyrodniczej. Działa na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Pracuje z osobami w różnym wieku, również z dziećmi i seniorami. Część ich działań ma charakter integracyjny lub skierowana jest do osób niepełnosprawnych. Więcej infiormacji o Fundacji mogą Państwo znaleźć na stronie.