Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zamkowe Spotkania Teatralne o Laur "Złotego Gargulca"

Drukuj
spotkania teatralne
Opublikowano: 28 wrzesień 2022

Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek zaprasza na XXVII Zamkowe Spotkania Teatralne o Laur „Złotego Gargulca”. Jest to ogólnopolski przegląd teatrów amatorskich, który po raz 27 organizowany jest na szydłowieckim zamku.

Przed nami szykują się 3 dni teatralnych zmagań. To już drugi rok, w którym biorą udział 3 kategorie: dziecięca, młodzieżowa i dorosła. Do przeglądu zakwalifikowało się 15 teatrów z całego kraju, m. in. z Warszawy, Piaseczna, Zabrza, Miełgiewia czy Dębicy.

Prócz samych występów teatralnych, będzie też gratka dla melomanów. Drugiego dnia, odbędzie się recital Anety Todorczuk pt. "Projekt Koffta". Jest to koncert złożony z kilkunastu utworów Jonasza Kofty. Aktorka wybrała te najbardziej emocjonalne i kobiece. Jonasz Kofta doskonale rozumiał płeć piękną, przez co jego teksty brzmią niezwykle uniwersalnie; odbiera się je tak, jakby napisane były wczoraj. Założeniem „Projektu Koffta” było takie dobranie utworów, aby ich wydźwięk był mocno współczesny. Tomasz Krezymon zaaranżował na nowo kompozycje, nadając im brzmienie elektroniczne. Napisał też muzykę do trzech, dotąd nie śpiewanych wierszy Kofty, w dość oryginalnym, współczesnym stylu. Koncert jest też poniekąd przekrojem twórczości poety i kabareciarza. Mamy tu utwory liryczne, dowcipne, mądre i zjadliwie inteligentne. Trafiające w kobiecą, wrażliwą i delikatną część natury każdego z nas. Oczywiście dorobku Kofty nie da się przedstawić w pigułce, ale zarówno koncert, jak i płyta dają szansę spotkania się z jego poezją i wspólnego doświadczenia emocji w niej zawartych.

9 października w ostatni dzień Zamkowych Spotkań Teatralnych, odbędzie się spektakl familijny teatru RAWA – Niekończąca się historia. Spektakl familijny z gatunku fantastyki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i fanom wybitnej literatury oraz tym, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzach wychodzili z kin, nucąc słynną piosenkę Limahla i marzyli o dalekich podróżach, w nieznane światy na grzbiecie Fuchura – smoka szczęścia.

W jury tegorocznego przeglądu zasiadają absolwenci Wydziału Aktorskiego: Grażyna Kopeć (Akademia Teatralna w Warszawie) oraz Tomáš Kollárik (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie).

Grażyna Kopeć – Absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2006) i Pedagogiki Teatru na Uniwersytecie Warszawskim (2021). Oprócz wykonywanego zawodu aktorki/performerki, projektuje i prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi mające na celu przede wszystkim włączanie, integrowanie i budowanie społeczności. Pracowała w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, współpracowała z Teatrem Narodowym, z Fundacją Kluboteka Dojrzałego Człowieka, z Fundacją Kultury bez Barier, gdzie prowadziła warsztaty z ludźmi z niepełnosprawnościami wzroku. Jest członkinią Stowarzyszenia Pedagogów Teatru, z którym współtworzy spektakle, projekty i działania edukacyjne zaangażowane społecznie. Projektuje doświadczenia dla społeczności. Równolegle robi video arty, w których stawia uporczywie pytania o szeroko rozumianą tożsamość.

Tomáš Kollárik - Absolwent AST. im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. W młodości prężnie działał w krakowskich grupach teatralnych: Theatrum Mundi oraz Teatru Nieco Mniejszych Form. Od roku 2016 wciela się w postać Janka Morawskiego, w serialu Telewizyjnej Dwójki "M jak miłość". Uczestnik tegorocznego finału konkursu Papaya Young Directors.
Drugiego i trzeciego dnia festiwalu odbędą się warsztaty teatralne dla członków grup teatralnych. Warsztaty poprowadzą aktorka-lalkarka Natalia Leszczyńska i animatorka kultury Krystyna Bocheńska, które wspólnie tworzą Laboratorium opowieści „I co było dalej”.

Natalia Leszczyńska - aktorka, lalkarka, opowiadaczka. Prowadzi autorską audycję w Radio Bajka, gdzie na antenie na żywo wymyśla bajki razem ze słuchaczami. Swoje badania dotyczące metodologii opowiadania i zbierania baśni prowadzi w ramach Ma Fundacji. Poszukuje na styku teatru, rytuału i sztuki akcji, która dociera do małych i dużych tak, by mówić o sprawach najważniejszych w sposób najprostszy i magiczny zarazem.

Krystyna Bocheńska - polonistka, edukatorka, kuratorka i producentka projektów artystyczno-edukacyjnych. Absolwentka UMK w Toruniu. Zajmuje się animacją społeczno-kulturalną, edukacją teatralną, pedagogiką zabawy i teatru. Na co dzień związana z Białołęckim Ośrodkiem Kultury oraz Laboratorium Opowieści I CO BYŁO DALEJ. W latach 2018-2020 była dzielnicową koordynatorką Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Od 2015 roku należy do zespołu edukatorek w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie prowadzi lekcje dla dzieci i młodzieży. Organizatorka i inicjatorka wydarzeń sąsiedzkich, twórczyni i fanka miejsc aktywności lokalnych.

Zachęcamy do wzięcia udziału!
Bezpłatne wejściówki na koncert oraz na spektakl Teatru RAWA będą dostępne w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym lub sekretariacie SCK Zamek na ul. Kolejowej 9B od ŚRODY 28 września 2022.

Partnerami wydarzenia są: Gmina Szydłowiec i Powiat Szydłowiecki.
Patroni medialni: Platforma Teatrów Amatorskich, Radio Radom 87,7FM, Radio Plus, Nasz Szydłowiec WSZ24 - co słychać w Szydłowcu? oraz Spotted: Szydłowiec.

Wstęp na spektakle jest BEZPŁATNY.

 

 plakat gargulce 2