Szydłowiecka Ekonomia Społeczna
Od kilku miesięcy w szydłowieckim zamku działa lokal gastronomiczny „Fosa Cafe”. Ożywienie tego miejsca i dostosowanie go do oczekiwań mieszkańców oraz odwiedzających Szydłowiec gości, wymagało zaangażowania wielu osób. Tu trzeba zaznaczyć, że kawiarnię prowadzi przedsiębiorstwo ekonomii społecznej - Spółdzielnia Socjalna “Kuźnia Idei społecznych Szydłowiec”.
Pomysł utworzenia spółdzielni socjalnej pojawił się jeszcze w 2019 roku, w ramach spotkań Partnerstwa na Rzecz wsparcia Ekonomii Społecznej na terenie powiatu szydłowieckiego. Już wówczas członkowie Partnerstwa, w tym Gmina Szydłowiec, zrobili rozeznanie rynku, na podstawie którego przedstawiono lokalne zapotrzebowanie oraz profile ewentualnej oferty potencjalnych spółdzielni socjalnych.
Spółdzielnia Socjalna “Kuźnia Idei Społecznych Szydłowiec” jest spółdzielnią socjalną osób prawnych, utworzoną przez Gminę Szydłowiec oraz Stowarzyszenie “Przyjazny Szydłowiec” z siedzibą w Szydłowcu. Warto w tym miejscu zauważyć, że w przypadku spółdzielni socjalnych osób prawnych członkami są jej założyciele, natomiast osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, oddalone od rynku pracy, niepełnosprawne są w spółdzielni zatrudniane.
Przygotowania, zarówno formalne jak i merytoryczne, do utworzenia spółdzielni socjalnej trwały około roku. W grudniu 2021 roku spółdzielnia uzyskała wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeszcze przed końcem roku otrzymaliśmy informację z Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przyznanie wsparcia finansowego w ramach projektu „Inkubacja i Wsparcie Ekonomii Społecznej w subregionie radomskim - IWES 3” złożonego przez Grupę Inicjatywną osób prawnych tj. Gminę Szydłowiec i Stowarzyszenie „Przyjazny Szydłowiec” - tworzące Spółdzielnię Socjalną "Kuźnia Inicjatyw Społecznych Szydłowiec".
W ramach przyznanego dofinansowania nowo utworzona spółdzielnia otrzymała:
• wsparcie dotacyjne na utworzenie wnioskowanych 5 miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w wysokości 90 000,00 zł;
• podstawowego wsparcia pomostowego w wysokości 42 000,00 zł.
Od tego momentu trwały przygotowania do rozpoczęcia działalności, w tym nabór pracowników na dotowane stanowiska pracy. Podpisanie umowy dotacyjnej odbyło się w maju 2022 r.
Obecnie bieżącą działalnością szydłowieckiej Spółdzielni Socjalnej “Kuźnia Idei społecznych Szydłowiec” kieruje dwuosobowy Zarząd. Ponadto w ramach świadczonych usług Spółdzielnia zatrudnia 5 osób z grupy defaworyzowanych / zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dodatkowo 2 osoby na stanowiskach Prezesa i Menagera.
Spółdzielnia Socjalna jest specyficzną formą przedsiębiorstwa społecznego. Każda spółdzielnia socjalna (w tym również zakładana przez osoby prawne) ma za zadanie stworzenie miejsc prac dla osób, które doświadczają trudności na rynku pracy, np. osób długotrwale bezrobotnych, uzależnionych czy z niepełnosprawnościami. Praca w spółdzielniach socjalnych daje im szansę na aktywizację społeczną i zawodową, integrację, podniesienie swoich kwalifikacji, czy też zwyczajnie szansę na powrót na rynek pracy.
W odróżnieniu od zwykłego przedsiębiorstwa, zysk w przedsiębiorstwie społecznym nie może być dzielony między członków / wspólników / pracowników. Nie jest to więc dopuszczalny sposób zarobkowania w przedsiębiorstwie społecznym. Wypracowany zysk przeznaczany jest na wzmocnienie potencjału przedsiębiorstwa jako kapitał niepodzielny, na reintegrację zawodową i społeczną lub na działalność społeczną, kulturalno-oświatową oraz społecznie użyteczną – zarówno na rzecz swoich członków jak również środowiska lokalnego.