Szydłowiec u tronu Madonny Jasnogórskiej
Corocznie sierpień w społeczeństwie postrzegany jest jako miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę. Ludzie wędrują do tronu Czarnej Madonny w różnych intencjach. Jedno jest pewne podczas pielgrzymowania pragną tworzyć żywą wspólnotę.
Wzorem lat ubiegłych, 7 sierpnia br. z parafii pw. św. Zygmunta, wyruszyła Piesza Dekanalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasłem przewodnim przyświecającym wędrówce były słowa „Wdzięczność i zobowiązanie”, zaczerpnięte z papieskiego pomnika przy radomskim seminarium. W sposób szczególny podczas tegorocznej pielgrzymki pątnicy dziękowali za dar beatyfikacji Jana Pawła II.Swoją wędrówkę do Matki Bożej szydłowiecka grupa 24 rozpoczęła Mszą św. sprawowaną przez ks. Dziekana Adama Radzimińskiego oraz przewodników ks. Andrzeja Kanię – z parafii w Szydłowcu i ks. Jarosława Banasika – z parafii w Szydłówku. Kapłani pobłogosławili wyruszających w drogę, a ich rodziny i przyjaciół oraz wszystkich zebranych w świątyni zachęcili do duchowej łączności z grupą.
Po Mszy św. i ostatnich przygotowaniach nastąpił wymarsz. Szydłowieckich pielgrzymów do granic miasta odprowadzali przyjaciele i rodziny. Wśród żegnających pątników był także Andrzej Jarzyński – burmistrz Szydłowca z małżonką i Artur Łyczek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
W czasie siedmiodniowej wędrówki pątnicy musieli zmagać się nie tylko z pogodą czy brakiem wygód, ale również przezwyciężać własne słabości. Nie obyło się bez bąblów na stopach, które dzięki pomocy służby sanitarnej szybko znikały. Codziennie na trasie pielgrzymi uczestniczyli we Mszach św, wsłuchiwali się w konferencje głoszone przez kapłanów, oraz modlili we własnych intencjach. Nie lata atrakcją były pogodne wieczorki pełne zabaw i uśmiechu, w czasie których czuć było ducha wspólnoty.
W tym roku grupa z Szydłowca liczyła ponad 350 osób ze służbami i była największą w kolumnie oraz jedną z najliczniejszych całej pielgrzymki radomskiej.
11 sierpnia po Mszy św. z szydłowieckiej fary wyruszyła IX już Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Pomysłodawcą tego sposobu pielgrzymowania mieszkańców Szydłowca do tronu Królowej Polski jest Burmistrz Andrzej Jarzyński.
Mszę św. w intencji Pielgrzymów sprawowali ks. Zenon Ociesa – wicedziekan, ks. Marian Dybalski proboszcz parafii w Nadolnej oraz ks. Witold Witasek – duchowy przewodnik Pielgrzymki Rowerowej. Na zakończenie nabożeństwa kapłani na czele z dziekanem Adamem Radzimińskim udzielili wyruszającym w drogę błogosławieństwa.
Na pątniczy szlak udało się 50 cyklistów ubranych w żółte koszulki z wizerunkiem Jana Pawła II i herbem Szydłowca. Uczestnicy podzieleni zostali na kilkunastoosobowe grupy. Na czele każdej kolumny pojechała osoba prowadząca, a na końcu peleton zamykał opiekun. Wśród pielgrzymów był pomysłodawca rowerowej wyprawy na Jasną Górę Andrzej Jarzyński – burmistrz Szydłowca, a także Krzysztof Ziółkowski – wiceburmistrz. Po raz szósty w „rowerowej kawalerii” pojechała Krystyna Bednarczyk – przewodnicząca Rady Miejskiej.
13 sierpnia na ostatnim odcinku przed Jasną Górą pielgrzymi z Szydłowca połączyli się w jedną zwartą grupę i razem pokłonili się Matce Bożej. Wchodząc na Wały pątnicy z grupy 24 trzymali w dłoniach słoneczniki na tle których ułożyli z niebieskich kartonów napis JP II. Nawiązując do tegorocznego motywu przewodniego umieszczonego również na koszulkach, pielgrzymi rowerowi u stóp jasnogórskiego sanktuarium wypuścili białe gołębie symbolizujące naszą otwartość i dążenie do świętości.
Na zakończenie tegorocznego pielgrzymowania wszyscy wzięli udział we Mszy św. sprawowanej na Szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem dostojników kościelnych: ks. Bpa Grzegorza Kaszaka – Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej, ks. Bpa Kazimierza Ryczana – Ordynariusza Diecezji Kieleckiej, ks. Bpa Stanisława Gębickiego z Włocławka, ks. Bpa Henryka Tomasika – Ordynariusza Radomskiego oraz ks. Bpa Wacława Depo – krajana z Szydłowca i Ordynariusza Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej.
{phocagallery view=category|categoryid=280|limitstart=0|limitcount=0}