Książki

17 lutego w szydłowieckim zamku, odbyła się wystawa pt. "Kiedyś byliśmy uchodźcami - once we were refugees".

Wystawa stworzona przez członków Koła Naukowego „Turystyka z Kulturą”, działającego przy Instytucie Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Akademii Ignatianum w Krakowie.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji książki Dariusza Zdziechów "Polska Nowa Zelandia".

Następnie prezentacja filmu w reżyserii Marka Lechowicza pt. "Wygrać z przeznaczeniem". Film z muzyką Roberta Chojnackiego, pełen animacji malarstwa Zdzisława Beksińskiego oraz poezji Zbigniewa Herberta jest oparty na zdjęciach i wywiadach z dziś już wiekowymi bohaterami zamieszkałymi zarówno w Polsce, jak i Nowej Zelandii. To oparta na faktach, mało znana historia 733 polskich dzieci, które wywiezione w głąb ZSRR, gdzie często straciły wszystkich bliskich. Jako sieroty lub półsieroty ewakuowane z Armią Andersa do Iranu szukały schronienia na czas do zakończenia II wojny światowej. Dzięki Kazimierzowi Wodzickiemu - Konsulowi Generalnemu RP w Nowej Zelandii oraz jego żonie Marii ponad 830 osób zaprosiła pod swój dach Nowa Zelandia za pośrednictwem Premiera Petera Frasera i jego żony Janet. Po wojnie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, którą sieroty znały z Syberii. Z tego powodu większość dzieci zdecydowała się pozostać w Nowej Zelandii na stałe. Dziś dawne dzieci z osiedla w Pahiatua mają już swoje dzieci, wnuki, a nawet prawnuki.

Poprzez ten film opowiadają o swoim cierpieniu, beznadziei oraz śmierci, ale jednocześnie mówią o swojej wierze, sile przetrwania i wiecznym optymizmie, który dał im moc budowania nowego lepszego życia.
W filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne, oraz materiały najnowsze, nakręcone zarówno w Polsce z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, a także w Nowej Zelandii.

O wystawie: W momencie kiedy miliony uchodźców szukają schronienia w naszym kraju, przypominamy historię Polaków, którym kiedyś kraje z różnych stron świata okazały serce i gościnność, przyjmując naszych rodaków, pod swój dach. Wystawa powstała w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. W zamyśle autorów została skierowana do młodych Polaków, a więc do szkół podstawowych, średnich, jak również ośrodków kultury rozsianych po całym kraju, gdzie dzisiaj można też spotkać młodych uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Jednocześnie wystawa ma za zadanie poszerzać wiedzę polskiej młodzieży na temat losów rodaków, którzy w czasie II wojny światowej, a także później do 1989 roku zmuszeni byli emigrować z kraju przed prześladowaniami, na obcą ziemię, która często, po latach, stawała się ich nowym domem. Okazać serce to nie słabość, w momencie gdy niektórzy odwracają wzrok. Pamiętajmy o tych w potrzebie, jak kiedyś inni pamiętali o nas.

 

Zdjęcia/Artykuł: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego / Adrianna Nowocień