Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku.

„Żołnierzami Wyklętymi” nazywamy żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego, którzy po kapitulacji Niemiec i zajęciu Polski przez wojska sowieckie zostali w lasach i zgodnie ze złożoną przysięgą nadal walczyli o wolne Państwo Polskie. Tych, którzy nie zginęli w walce, skazywano na śmierć i długoletnie więzienie i nazywano bandytami. Szacuje się, że po wojnie śmierć poniosło ponad 20 tys. "Żołnierzy Wyklętych". Ostatni z nich, Józef Franczak ps. "Lalek", został zastrzelony przez UB 21 października 1963 roku.

Uroczystości miejskie rozpoczęła msza w kościele św. Zygmunta pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Kucharskiego. Nabożeństwo odprawione zostało w intencji poległych i ich rodzin. Po Eucharystii przemaszerowano do Parku Niepodległości, gdzie zebrały się poczty sztandarowe, kombatanci, strzelcy, młodzież szkolna i nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele organizacji i instytucji oraz rodziny niezłomnych z naszego terenu.

Zgromadzonych powitał Robert Górlicki – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. Po odegraniu Hymnu Narodowego, modlitwę za spokój duszy Poległych odmówił ksiądz dziekan Marek Kucharski.

Po duchownym głos zabrał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który mówił m.in. o tym, iż powinniśmy pamiętać o bohaterach Armii Krajowej i oddziałach partyzanckich, którzy nie ustali w swoim trudzie o prawdziwie wolną Polskę. Nasza wolność jest również ich zasługą; są dla nas symbolem niezłomności.

Następnie Jerzy Bąk – sekretarz szydłowieckiego Koła AK przypomniał historię wydarzeń, kiedy strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Dla uczczenia pamięci żołnierzy uroczysty Apel Pamięci odczytał Marek Janczyk.

Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano, składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalając znicze.

Obchody uświetniła gra Tomasza Gila – Kapelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej, który wykonał utwór „Cisza”.

Po uroczystości w Parku Niepodległości udano się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie dyrektor placówki – Arkadiusz Bogucki przywitał uczestników obchodów i zaprosił na program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny pt. „ Przywrócenie pamięci…” Recytacje i śpiew utworów mówiących o tragicznych losach żołnierzy niezłomnych były pięknym akcentem wydarzenia. Prezentacja w tle przypominała, że nasza historia to nasze korzenie, do których trzeba powracać; winni jesteśmy kolejnym pokoleniom przekazywanie pamięci.

Burmistrz Artur Ludew podziękował młodym artystom oraz nauczycielom za poetycką lekcję historii i chwilę refleksji. Zwrócił się do młodzieży, by cenili swoją wolność, na którą trzeba pracować.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” . W siedzibie dawnego więzienia znajduje się obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Chwała Bohaterom!

 

Zdjęcia: Adrianna Nowocień

Tekst: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego/ Magdalena Kopycka