Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Uczciliśmy walczących o niepodległość

Drukuj
Opublikowano: 02 wrzesień 2011

1 września 1939 roku wraz z wkroczeniem niemieckich oddziałów do Polski rozpoczęła się II Wojna Światowa. Po 72 latach od tamtego wydarzenia wspominamy walczących o naszą wolność i niepodległość.

Pierwszego dnia września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę z lądu, morza i powietrza. Niemiecki plan ataku zakładał wojnę błyskawiczną, której efektem miało być szybkie zniszczenie polskich sił zbrojnych poprzez uderzenie z czterech kierunków: północnego, północno-wschodniego, zachodniego i południowo-zachodniego. Później musieliśmy zmierzyć się jeszcze z sowiecką Rosją. Wojna ta trwała 6 lat i przyniosła całej Europie oraz światu niezliczone ofiary cierpienia. Kosztowała kilkadziesiąt milionów ludzkich istnień. Chociaż stawiliśmy opór utraciliśmy na następne 50 lat suwerenność narodową.

W szydłowieckich uroczystościach upamiętniających bohaterów sprzed lat wzięli udział wspólnie z mieszkańcami Burmistrz Andrzej Jarzyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk oraz Radni Artur Koniarczyk i Paweł Bloch.

Rocznicowe obchody rozpoczęto w Szydłowcu Mszą św. sprawowaną przez ks. kan. Adama Radzimińskiego, ks. Andrzeja Kanię i ks. Witolda Witaska w intencji poległych podczas II Wojny Światowej. Wierni zgromadzeni w szydłowieckiej farze modlili się również o pokój na świecie.

W słowie skierowanym do zebranych ks. Andrzej Kania podkreślił, iż „nie wolno nam zapominać o walczących o naszą wolność, i nie wolno nam tego testamentu umiłowania Ojczyzny nie przekazać następnym pokoleniom zwłaszcza, że rocznica ta przypada w pierwszym dniu powrotu do szkoły.”

Podniosłego charakteru nabożeństwu nadały również otaczające ołtarz poczty sztandarowe.

Następnie uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny, gdzie oddali hołd spoczywającym tam żołnierzom. Przy dźwiękach werbla, na którym grał Krzysztof Stefański z Miejskiej Orkiestry Dętej, na mogiłach poległych delegacje władz samorządowych z Burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, kombatantów oraz gminnych instytucji złożyli kwiaty i zapalili znicze. Na zakończenie uroczystości na szydłowieckiej nekropolii Aleksandra Sala odegrała utwór „Cisza”.

{phocagallery view=category|categoryid=290|limitstart=0|limitcount=0}