Ułatwienia dostępu

Skip to main content

"Szydłowieckie Wieńcowanie" po raz dziewiąty

Drukuj
Opublikowano: 06 wrzesień 2011

"Plon niesiemy, plon w gospodarza dom, żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało, plon niesiemy, plon w gospodarza dom" – odśpiewali już po raz dziewiąty uczestnicy „Szydłowieckiego Wieńcowania”. W tym roku święto plonów odbyło się 4 września w Wysokiej.

Starostowie tegorocznej uroczystości Czesława Derleta z sołectwa Wysoka oraz Krzysztof Ślizak z sołectwa Omięcin powitali „u bram wioski” Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego, po czym wspólnie konną bryczką udali się pod miejscową strażnicę.

 Jednym z punktów gminnych dożynek w Wysokiej była uroczysta suma sprawowana przez ks. Andrzeja Madeja w kościele pw. św. Mikołaja. Rolnicy z całej gminy przynieśli przed ołtarz płody rolne, które były dowodem ich wielomiesięcznej pracy. W słowie skierowanym do zgromadzonych w świątyni, ks. Proboszcz przypomniał, iż praca na roli jest nie do przecenienia, ponieważ wymaga nie tylko wielkiego trudu i zmagania się z warunkami przyrodniczymi, ale również ogromnego umiłowania ziemi. Kapłan pobłogosławił i poświęcił przepiękne wieńce dożynkowe, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. Uroczystego charakteru nabożeństwu nadały poczty sztandarowe oraz Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego.

Po Eucharystii barwny korowód dożynkowy udał się na plac szkolny, gdzie życzenia zgromadzonym rolnikom złożyli Burmistrz Andrzej Jarzyński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk. Wyrazy uznania dla pracujących na roli wyrazili również zaproszeni goście: Senator Wojciech Skurkiewicz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Andrzej Łuczycki, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski. W obchodach „Szydłowieckiego Wieńcowania” wzięli również udział Wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Łyczek oraz radni: Bogusława Grzyb, Tadeusz Rut, Wiesław Cieloch i Artur Koniarczyk.

Następnie starostowie dożynek przekazali Burmistrzowi bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów, po czym władze gminy oraz zaproszeni goście dzielili go wśród zgromadzonych pod sceną.

- Dożynki to czas radości ze zbiorów. To także wyrażenie szacunku dla rolników za ich ciężką i pełną poświęcenia pracę na roli. Życzę Wam, abyście nie utracili tego dorobku wypracowanego przez naszych ojców, a także tej tradycji, która gromadzi nas dzisiaj. Ze swej strony pragnę zapewnić, iż chleb który dziś został mi przekazany przyjmuję z szacunkiem oraz, że dołożę wszelkich starań, by nikomu go nie brakowało – mówił Burmistrz Andrzej Jarzyński.

W czasie dożynkowego święta, delegacje poszczególnych sołectw zaprezentowały wieńce, które łączyły w sobie wszelkie plony zebrane w tym roku na polach. W czasie tradycyjnych przyśpiewek przedstawiciele sołectw w żartobliwy sposób kierowali do włodarzy gminy postulaty prosząc o najpotrzebniejsze inwestycje. Były też sołectwa które w tym roku dziękowały za dotrzymanie obietnic  złożonych podczas ubiegłorocznych dożynek.

Wyróżnienia za dotychczasową pracę i zaangażowanie w rozwój polskiej wsi z życzeniami wszelkiej pomyślności w pracy i życiu osobistym przekazała zasłużonym rolnikom Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk oraz Naczelnik Wydziału Edukacji UM Ewa Walczak. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki otrzymali: z Sołectwa Chustki - Krzysztof Derleta, z Sołectwa Jankowice - Dorota i Adam Kępczyńscy oraz Dorota i Tadeusz Kaminikowie, z Sołectwa Korzyce Teresa i Jan Nowakowie oraz Dariusz Rejczak, z Sołectwa Krzcięcin - Andrzej Kowalik i Małgorzata Olesińska, z Sołectwa Majdów - Barbara i Tadeusz Kucharscy oraz Zdzisław i Grażyna Kołomańscy, z Sołectwa Omięcin - Aneta i Zbigniew Ślizakowie, z Sołectwa Wilcza Wola - Natalia i Tadeusz Głuch oraz Alina i Józef Wiaderek, z Sołectwa Wola Korzeniowa - Danuta Marciniak, Andrzej Cender oraz Krystyna Chojnacka, z Sołectwa Wysoka - Dariusz Petrykowski i Julita Jankowska, z Sołectwa Sadek - Danuta Dyner i Kazimierz Pyzara, z Sołectwa Szydłówek II - Maciej Stefański, z Sołectwa Świerczek Teresa i Waldemar Mrozowscy oraz Robert Mrozowski, z Sołectwa Zastronie - Bogdan Woźniak, a także z Sołectwa Zdziechów - Dorota Ślizak i Marianna Pietras. Na dożynkową scenę zaproszono także sołtysów, którym przedstawiciele władzy samorządowej złożyli gratulacje i życzenia satysfakcji ze sprawowania powierzonej im funkcji.

Rozstrzygnięta została również tegoroczna edycja konkursu na „Najładniejszą posesję i balkon w Gminie Szydłowiec”. Nagrody zwycięzcom wręczyli Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Kazimierz Piotrowski oraz Regina Mosiołek – koordynator konkursu.

W programie dożynek znalazły się także: loteria fantowa z cennymi nagrodami ufundowanymi przez Minister Zdrowia Ewę Kopacz, Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego i Restaurację BALLATON z Chustek, kiermasz dożynkowy oraz zabawy z udziałem publiczności. Zgromadzeni pod sceną mogli wysłuchać ludowych przyśpiewek wykonanych przez zespoły śpiewacze: Zdziechowianki, Kumosie z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Kapela Siwaka z Chustek, Zespół Śpiewaczy z Chustek, Gawędowie z Wysokiej, Ostałki oraz Zespół muzyczny Grażyna i Leonard z Wysokiej. Publiczności zaprezentował się również Kamil Kowalik, który zagrał na keyboardzie. Święto plonów poprowadziła Agnieszka Klepaczewska – kierownik Działu Upowszechniania Kultury SCKiS Zamek.

W czasie tegorocznych dożynek pedagodzy ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej rozprowadzali cegiełki z przeznaczeniem  na sztandar placówki.

Finałem "Szydłowieckiego Wieńcowania"  była zabawa z udziałem zespołu Telex, która porwała wszystkich uczestników święta plonów do tańca.

{phocagallery view=category|categoryid=293|limitstart=0|limitcount=0}