Ułatwienia dostępu

Skip to main content

84 rocznica bitwy pod Barakiem

Starosta Szydłowiecki, Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Burmistrz Szydłowca zapraszają do udziału w obchodach 84 rocznicy bitwy pod Barakiem, którym towarzyszyć będzie oprawa muzyczna Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska i Kompanii Honorowej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Dwudniowa uroczystość zostanie zainaugurowana w czwartek 7 września o godz. 16:30 Mszą Świętą w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza odprawioną w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu. Następnie uczestnicy uroczystości i poczty sztandarowe przemaszerują w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej i Orkiestry MOSG na cmentarz parafialny w Szydłowcu, gdzie odbędzie się Apel Pamięci. Ceremoniał patriotyczny przy pomniku pamięci „Żołnierzom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1944” zakończy salwa honorowa. 

Dnia 8 września w Baraku k. Szydłowca delegacje złożą kwiaty przy pomniku poświęconym „Żołnierzom Września 1939”  w asyście posterunku honorowego Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Uroczystość będzie kontynuowana na ternie Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu przy pomniku ku chwale "Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza - Obrońców Polskich Granic 1924-1939", gdzie złożona jest ziemia z miejsc walk, mordu i wiecznego spoczynku żołnierzy KOP.

O godz. 12:00  zapraszamy do odnowionej sali widowiskowej Zespołu Szkół im. KOP na uroczysty Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska.  W programie znajdą się utwory o charakterze patriotycznym i niepodległościowym, a w II części - muzyka popularna w aranżacjach na orkiestrę dętą.

Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej jest obok Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, jedną z dwóch orkiestr istniejących w Straży Granicznej.  Jest wizytówką Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz całej formacji. Tworzy ją 25 muzyków w marynarskich mundurach. Zapewniają oprawę świąt państwowych, w tym z udziałem najwyższych władz państwowych oraz ceremonialną oprawę uroczystości służb mundurowych. Jest także blisko społeczeństwa, uświetniając uroczystości lokalne i regionalne. Poza utworami marszowymi w swoim repertuarze orkiestra ma muzykę popularną, filmową i musicalową w aranżacjach na orkiestrę dętą. W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 70-lecia.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli: Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.