Konferencja Sprawiedliwi wśród narodów świata
9 października w szydłowieckim zamku odbyła się konferencja „Sprawiedliwi wśród narodów świata jako ponadczasowy wzór dla młodzieży”. Organizatorem spotkania był Mazowiecki Kurator Oświaty.
Spotkanie zorganizowane zostało w związku z obchodami towarzyszącymi Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Historia błogosławionej rodziny ilustruje zjawisko bardzo szerokie – ratowania Żydów przez Polaków w czasie II Wojny Światowej.
Sympozjum stało się okazją do głębszego zastanowienia się nad tytułowym zagadnieniem w ramach czterech paneli obrad.
Konferencję zainaugurowała Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, która podzieliła się swoją refleksją na temat „Sprawiedliwych” w zbiorowej pamięci, tym co oznacza to miano i jak zmieniało się na przestrzeni lat. Do dziś nie wiemy, ilu tak naprawdę było polskich Sprawiedliwych. Głos zabrali również Burmistrz Szydłowca Artur Ludew oraz Adrian Barański – Dyrektor Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty.
O społeczeństwie polskim u progu II Wojny Światowej i Polakach ratujących Żydów w czasie wojny mówił prof. dr hab Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Marek Wierzbicki. Prelekcje o naszym mieście jako miejscu pamięci, o mieszkańcach ratujących Żydów i o upamiętnieniu społeczności żydowskiej w naszej Małej Ojczyźnie wygłosiły Joanna Plewa-Dziubek, Patrycja Wlazło-Markowska, Joanna Wiśniewska – nauczycielki z Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu.
Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, użyczonej przez Polską Fundację Narodową.