Informacje dotyczące sprawozdań i wnoszenia opłat środowiskowych
BDO – zapłać opłatę roczną!
Uwaga! Zbliża się termin wniesienia opłaty rocznej za utrzymanie wpisu w rejestrze BDO dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu pojazdy, produkty, sprzęt, baterie/akumulatory i opakowania.
Przypominamy, że termin wnoszenia opłaty rocznej za rok 2024 z tytułu utrzymania wpisu w Rejestrze BDO mija 29 lutego 2024 r.
Opłatę roczną należy wpłacać na rachunek: 39 1240 6292 1111 0010 7776 5054 prowadzony przez Bank PEKAO S.A. I/O Warszawa.
Uwaga! Informacja nie dotyczy m.in. zarejestrowanych jako: wytwórcy odpadów, transportujący, sprzedający odpady, pośredniczący w obrocie odpadami czy przetwarzający odpady.
Złóż sprawozdanie BDO za rok 2023
15 marca upływa termin składania sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za rok 2023.
Roczne sprawozdania o wytworzonych odpadach i gospodarowaniu odpadami za 2023 rok składane są:
- Wyłącznie w wersji elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO),
- W terminie do 15 marca 2024 r.,
- Do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów.
W przypadku gdy podmiot w poprzednim roku kalendarzowym w wyniku prowadzenia działalności nie wytworzył odpadów i nie gospodarował odpadami, nie jest zobowiązany do przedłożenia w BDO sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za ten okres – nie ma obowiązku składania sprawozdań zerowych.
Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2023 poz. 1587) (zwanej dalej: ustawą o odpadach) roczne sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza:
- Wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów;
- Prowadzący działalność polegającą na gospodarowaniu odpadami (z wyłączeniem prowadzącego odbieranie odpadów komunalnych) w zakresie:
- zbierania odpadów,
- przetwarzania odpadów
- obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów;
- Podmiot prowadzący działalność polegającą na wydobywaniu odpadów ze składowiska odpadów lub ze zwałowiska odpadów na podstawie zgody na wydobywanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej.
Informujemy również, że zgodnie z art. 66 ust. 4 ustawy o odpadach obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy:
- Wytwórców:
- odpadów komunalnych,
- odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
- będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach,
- odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z robót budowlanych prowadzonych przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami;
- Osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o odpadach;
- Podmiotów, o których mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1 i 12 ustawy o odpadach;
- Rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy o odpadach.
Szkolenie dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska
Zapraszamy 1 i 7 lutego 2024 r. do siedziby UMWM przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie. Szkolenia są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Departament Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie zaprasza przedsiębiorców, osoby prowadzące działalność w zakresie wymagającym pozwoleń środowiskowych oraz przedstawicieli innych jednostek organizacyjnych na jednodniowe bezpłatne szkolenia dotyczące: „Opłat za korzystanie ze środowiska”.
Szkolenia odbędą się w następujących terminach i miejscach:
- Warszawa 1 lutego 2024 r.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie - ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa (sala konferencyjna na parterze);
- Warszawa 7 lutego 2024 r.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie - ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa (sala konferencyjna na parterze).
Ideą spotkań jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z obszaru opłat za korzystanie ze środowiska, opłat produktowych oraz rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (Rejestr – BDO) i baza BDO.
Trenerami prowadzącymi spotkania będą przedstawiciele Departamentu Opłat Środowiskowych.
Szkolenia są bezpłatne!
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o przesłanie na adres e-mail:
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację pocztą elektroniczną na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail.
W przypadku dodatkowych pytań do dyspozycji pozostają
- Justyna Król, Biuro Informacji i Koordynacji, Departament Opłat Środowiskowych - tel. 22 59 79 703
- Łukasz Krzosek, Biuro Informacji i Koordynacji, Departament Opłat Środowiskowych - tel. 22 59 79 164
- Agnieszka Kwiatkowska, Biuro Informacji i Koordynacji, Departament Opłat Środowiskowych - tel. 22 59 79 263
- Malwina Rozner-Duda, Biuro Informacji i Koordynacji, Departament Opłat Środowiskowych - tel. 22 59 79 292