Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca odbyły się szydłowieckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele św. Zygmunta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych, które odprawił ksiądz dziekan Marek Kucharski.
Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było spotkanie w Parku Niepodległości, gdzie zgromadziły się poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież szkolna, nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele instytucji oraz rodziny niezłomnych z naszego terenu.
Zebranych powitał Robert Górlicki – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. Po odegraniu Hymnu Narodowego, odmówiono modlitwę za Ojczyznę.
Po duchownym, głos zabrał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który mówił m.in. o pamięci, która powinna być dla nas źródłem inspiracji i siły, i że wspominając tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny, możemy docenić dar wolności, który dzisiaj posiadamy.
Podczas uroczystości Burmistrz wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej – Jadwigą Kopycką wręczył również specjalne odznaczenia – ryngrafy za krzewienie patriotyzmu i pielęgnowanie pamięci
o bohaterach narodowych. Za zasługi wyróżniona została Zofia Liszka – wieloletni Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Zofia Pawlak – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Szydłowiec (w jej imieniu odznaczenie odebrała Ewelina Barszcz) oraz Marek Janczyk – Chorąży Sztandaru 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Szydłowiec.
Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano, składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalając znicze.
Po uroczystości w Parku Niepodległości, udano się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie dyrektor placówki – Arkadiusz Bogucki przywitał uczestników obchodów i zaprosił na program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. „… bo chcieli żyć w wolnej Polsce…”. Burmistrz podziękował za piękną, refleksyjną lekcję historii.
Głos zabrali również członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK – Jerzy Bąk i Marek Janczyk.
Tego dnia Burmistrz Artur Ludew złożył również kwiaty w miejscowości Barak – pod krzyżem pamięci żołnierzy wyklętych Stanisława Stefańskiego i Ryszarda Szelocha. Obydwaj działali zbrojnie w latach 1945 – 1949 w okolicach Szydłowca, Radomia, Starachowic, Końskich oraz Katowic.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” . W siedzibie dawnego więzienia znajduje się obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Cześć i chwała bohaterom – Żołnierzom Wyklętym!