Gmina Szydłowiec zatrudniła ekodoradcę w związku z uczestnictwem w projekcie „Mazowsze bez Smogu”
Gmina Szydłowiec w związku z uczestnictwem w projekcie „Mazowsze bez Smogu”, realizowanego w ramach FEM 2021-2027, którego liderem jest Województwo Mazowieckie, zatrudniła ekodoradcę.
PROJEKT „Mazowsze bez smogu”, realizowany w ramach Priorytetu II „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza” dla Działania FEMA.02.01-IP.01-01TS/24 „Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych” Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027.
Projekt ma na celu wsparcie jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu Programu Ochrony Powietrza dla stref w województwie mazowieckim. Ponadto, zakłada ograniczenie emisji i zmniejszenie stężeń: pyłu zwieszonego PM10 I PM2,5, B(a)P oraz dwutlenku azotu.
Niniejszy projekt zakłada doprowadzenie do poprawy jakości powietrza, poprzez zapewnienie sieci ekodoradców, dostępu do informacji i możliwości aktywnej ich wymiany pomiędzy jednostką samorządu terytorialnego i innymi podmiotami związanymi z ochroną powietrza.
Ekodoradca będzie wspierał jednostkę samorządu terytorialnego w realizacji działań z zakresu ochrony powietrza. Będzie pomocny dla pracowników jednostki samorządu terytorialnego w zakresie energetyki i dziedzin pokrewnych ochronie powietrza. Jednocześnie ekodoradca poprzez działania edukacyjne wspierać będzie mieszkańców, w dążeniu do poprawy jakości życia i zdrowia. Zaplanowane zostaną działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków publicznych. Zidentyfikowane zostaną obszary z dziedziny ochrony powietrza, w stosunku, do których można podjąć dodatkowe działania. Zostanie dokonana analiza ubóstwa energetycznego w naszej gminie. Dzięki projektowi zostaną zakupione niezbędne narzędzia do poprawy i kontroli jakości powietrza. Siedziba ekodoradcy mieści się w budynku przy ul. Kolejowej 9B, pokój 13.
Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo w linku:
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Mazowsze bez smogu (mazovia.pl)
Całkowita wartość projektu to 1 212 235,96 zł a wsparcie finansowe z Funduszy Europejskich 1 030 400,57 zł