Ułatwienia dostępu

Skip to main content

WAŻNE INFORMACJE

Uprzejmie informujemy, że woda w Szydłowcu oraz sołectwach Długosz, Świerczek i Szydłówek I jest przydatna do spożycia.

Informujemy ponadto, że w obiegu publicznym od czwartku 12 września br. znalazło się wiele nieprawdziwych informacji, które pragniemy wyjaśnić w poniższym komunikacie.

Informacje o niedopuszczeniu wody do spożycia przez mieszkańców, otrzymaliśmy z PSS-E w Szydłowcu drogą elektroniczną w dniu 12 września br. o godz. 15.19 na skrzynkę e-mailową urząTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w  Szydłowcu Nr 51/24 została podpisana 12 września 2024r. o godz. 15:49:54.

Po powzięciu informacji dotyczącej nieprzydatności wody do spożycia niezwłocznie skontaktowano się ze służbami miejskimi oraz Prezesem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. aby ustalić plan działania i powiadomić mieszkańców o zaistniałej sytuacji. Prezes spółki zobowiązał się do wydania oświadczenia w sprawie, które pojawiło się niezwłocznie na stronie fb Urzędu Miejskiego w Szydłowcu. Wydział Komunalny Urzędu Miejskiego oraz pracownik Wydziału Organizacyjnego w porozumieniu z Inspektorem ds. zarządzania kryzysowego zobowiązani zostali do zakupu wody pitnej i dostarczenia jej mieszkańcom. Poczynione zostały ponadto ustalenia telefoniczne dotyczące funkcjonowania jednostek miejskich w tym. m. in. oświatowych.

Następnie burmistrz Szydłowca Artur Ludew w uzgodnieniu ze Starostą Szydłowieckim Robertem Górlickim zwołał w gabinecie burmistrza posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego aby poinformować o podjętych działaniach w związku z zaistniałą sytuacją oraz wspólnie wypracować działania na następne dni do czasu otrzymania ponownych wyników badań wody.

Na spotkaniu potwierdzono informację, że kolejne wyniki badań wody będą możliwe po 48 godzinach od ponownego pobrania próby. W międzyczasie podjęto również niezbędne działania naprawcze w sieci wodociągowej w postaci chlorowania, aby następnego dnia tj. 13 września br. w godzinach przedpołudniowych można było wykonać powtórny pobór wody do badania.  

Ustalono ponadto, że beczka na wodę pitną przeznaczona do używania w sytuacjach kryzysowych może być dopuszczona do użycia i dostarczenia wody nie wcześniej niż w terminie 72 godzin po przeprowadzeniu badań pobranych z niej próbek wody. Taka procedura obowiązuje po każdorazowej przerwie w jej użytkowaniu. Ustalono ponadto punkty i terminy odbioru wody przez mieszkańców zarówno w Szydłowcu jak i Sołectwach, zasady indywidualnego docierania do mieszkańców oraz zaopatrzenia rolników posiadających zwierzęta inwentarskie.  

Ustalono również zasady informowania mieszkańców o zaistniałej sytuacji. Wszystkie ustalenia ze spotkania zostały wdrożone w życie.

Informujemy także, że woda z ujęć zaopatrujących gminę Szydłowiec jest regularnie badana przez PSS-E w Szydłowcu według ustalonego przez PSS-E własnego harmonogramu, który to nie jest znany spółce wodociągowej. Natomiast Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Szydłowcu odrębnie bada wodę w sieci oraz na ujęciach wody według własnego harmonogramu zatwierdzonego przez PSS-E. Dodatkowo spółka posiada laboratorium nieakredytowane, w którym regularnie badana jest woda w sieci i ujęciach wodociągowych. Opisana procedura wyklucza możliwość dostarczania zanieczyszczonej wody mieszkańcom co było podnoszone w mediach społecznościowych.

W badaniu dn. 10 września br. zostały przeprowadzone dwie próby. Jedna została pobrana na ujęciu wody w obiekcie oczyszczalni ścieków, druga zaś na terenie PSS-E w Szydłowcu ul. Metalowa 7. Próba pobrana na terenie oczyszczalni ścieków nie wykazała nieprawidłowości, natomiast próba pobrana na terenie PSS-E wykazała obecność enterokoków w ilości 2 jtk/100 ml wody przy wartości dopuszczalnej 0 jtk/100 ml. Woda pobrana z obu próbek pochodzi z tej samej sieci o czym informował prezes wodociągów miejskich w swoim oświadczeniu.


Szanowni Państwo.

Aby pomóc i zabezpieczyć mieszkańców w wodę został wykonany ogrom pracy. Zaangażowanych w akcje było wiele osób, instytucji i sprzętu. W trakcie trwania akcji rozdysponowano około 110 tys. litrów wody pitnej.

Gmina Szydłowiec dziękuje bardzo wszystkim, którzy pomagali nam w tych trudnych chwilach. Dziękujemy bardzo Powiatowi Szydłowieckiemu, KP PSP w Szydłowcu, KP Policji w Szydłowcu, Druhom OSP, a zwłaszcza OSP Szydłowiec, OSP Wola Korzeniowa i OSP Wysoka. Dziękujemy bardzo zaangażowanym sołtysom, radnym, pracownikom Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Podziękowania kierujemy również do Prezydenta Radomia Pana Radosława Witkowskiego oraz Wodociągów Miejskich w Radomiu Sp. z o.o. za pomoc i wyprodukowanie dla nas zafoliowanej wody pitnej.

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych mieszkańców za wyrozumiałość słowa wsparcia oraz  pomoc wielu z nich.