Ułatwienia dostępu

Skip to main content

72 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Drukuj
Opublikowano: 13 październik 2011

72 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego27 września w Szydłowcu obchodziliśmy 72 Rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się na Rynku Wielkim gdzie zebrały się poczty sztandarowe, delegacje kombatantów, zakładów pracy i szkół. Po odegraniu Hymnu Państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Henryka Kapturskiego uczestnicy rocznicowych obchodu przemaszerowali do kościoła św. Zygmunta na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy Podziemia. Po nabożeństwie udano się do Parku Niepodległości gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Zofia Pawlak – prezes Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Szydłowcu w swoim wystąpieniu przypomniała historię sprzed 72 lat:

„…W Szydłowcu organizowanie podziemia rozpoczął we wrześniu 1939 roku pchor. Kazimierz Majewski ps. „Sygnał” działający w ramach Służby Zwycięstwu Polski, która podlegała władzom Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Pierwsze tajne organizacje w Szydłowcu to:
- Polska Niepodległa, którą organizuje Franciszek Matla ps. „Biały”,
- Narodowa Organizacja Wojskowa kierowana przez kapitana „Waldiego” (nazwisko nieznane) i Jana Ziółkowskiego ps. „Sęp”,
- Bataliony Chłopskie tworzone przez Władysława Kwietnia ps. „Krojczy” i Józefa Laskowskiego ps. „Dąb”,
- Wojskowa Organizacja Kobiet tworzona przez Bundę Majewską (ps. nieznany).

W maju 1940 roku Kazimierz Majewski przekazuje dowodzenie kpt. Gustawowi Kroll ps. „Jan”, który dowodził Podobwodem do marca 1944 roku, kiedy to został aresztowany i zesłany do Oświęcimia. Pełnienie obowiązków przejął por. Stanisław Warchoł ps. „Kalina”, a po nim por. Jerzy Zaręba ps. „Zemsta”, który został aresztowany w czerwcu 1944 roku i stracony w Radomiu. Na jego miejsce przyszedł w czasie organizowania akcji „Burza” por. Krzysztof Hoffman ps. „Cyprian”. Po wyprowadzeniu przez „Cypriana” kompanii „Wschód” w lasy przysuskie komendę przejął por. Lesław Dworak ps. „Bonita”. Na akcję „Burza” kompanię „Zachód” poprowadził por. Stanisław Henryk Podkowiński ps. „Ren”. Jego grupa po wyzwolenie brała udział m.in. w 1945 roku w rozbiciu więzienia w Kielcach i Radomiu. Po rozwiązaniu 72 pp. AK po boju pod Gałkami powstał III baon szkoleniowo-dywersyjny pod dowództwem por. Krzysztofa Hoffmana ps. „Cyprian” pochodzącego z Łodzi. Większość żołnierzy tego batalionu to Szydłowiacy oraz z terenu obwodu, który liczył 17 placówek, jedynie kapelan ks. Stanisław Sikorski ps. „Jan” pochodził z Radomia.

Jesteśmy pod pomnikiem sześciu Polaków rozstrzelanych w 1944 roku. Pamiętajmy że historię naszego terenu tworzyli ludzie, organizacje oficjalne i podziemne, działające w okresie okupacji i po wyzwoleniu. Przekazujemy tą historię młodemu pokoleniu, aby oddać należną cześć i honor ludziom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny…”.

Głos zabrał także Marek Suski poseł na Sejm RP, który podziękował za pielęgnowanie w Szydłowcu patriotycznych wartości, podkreślając jak ważne znaczenie dla przyszłości Polski ma wychowywanie młodzieży w duchu miłości Ojczyzny.

Następnie wręczono Dyplomy Uznania Za Zasługi Dla Okręgu Radom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z podziękowaniem za aktywną i wybitną działalność dla dobra środowiska akowskiego w dziele utrwalania pamięci i tradycji AK. Zarząd Okręgu Radom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wyróżnił m.in.: Andrzeja Jarzyńskiego – burmistrza Szydłowca, Zofię Pawlak – prezesa Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Szydłowcu, Krystynę Bednarczyk – przewodniczącą Rady Miejskiej, Marka Sokołowskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu, Włodzimierza Górlickiego – starostę szydłowieckiego i Ewę Walczak – naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu.

Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano składając wiązanki biało czerwonych kwiatów po tablicą pamiątkową w Parku Niepodległości i pomnikiem Katyńskim, a także na miejscu straceń w uroczysku Korzonek.

{phocagallery view=category|categoryid=315|limitstart=0|limitcount=16}