Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Nowy sezon grzewczy. To bardzo ważne czym palisz w czym palisz i jak to robisz ogrzewając dom

Opublikowano: 23 październik 2024

„Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie emisja z domowych kotłów, pieców i kominków stanowi główne źródło zanieczyszczenia pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem – wdrożenie przepisów antysmogowych jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza. W tym celu zarówno rząd, jak i gminy oferują mieszkańcom dotacje do instalacji źródeł ciepła zgodnych z uchwałami antysmogowymi (np. rządowy Program Czyste Powietrze). Przepisy prawa i dotacje to dwa bardzo ważne elementy w procesie poprawy jakości powietrza w Polsce. Trzecim, równie istotnym, jest zagwarantowanie skutecznego systemu kontroli palenisk, a więc weryfikacji jakie paliwa są wykorzystywane do ogrzewania i w jakich urządzeniach. Podczas kontroli sprawdzane jest czy nie dochodzi do spalania odpadów, węgla złej jakości, mokrego drewna oraz czy urządzenia spełniają wymogi uchwały antysmogowej.

Uchwały antysmogowe to akty prawa miejscowego przyjmowane przez sejmiki wojewódzkie na podstawie art. 96 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i środowisko związanemu z eksploatacją instalacji, w których następuje spalanie paliw. Obowiązują na określonym w nich obszarze, który może obejmować całe województwo lub jego część, a nawet pojedynczą gminę. W uchwałach określa się ograniczenia i zakazy adresowane do podmiotów eksploatujących kotły na paliwa stałe, np. zakazy użytkowania najbardziej emisyjnych typów kotłów i pieców lub minimalne wymagania jakościowe dla paliw stałych dopuszczonych do spalania. Kontrola przestrzegania uchwały antysmogowej obejmuje więc dwa aspekty: kontrolę urządzenia grzewczego oraz kontrolę stosowanego paliwa.”1

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszej gminie również są przeprowadzane kontrole palenisk. W sezonie grzewczym ich częstotliwość jest większa. Kontrola to nie tylko sprawdzenia kotła i opału ale przede wszystkim działanie edukacyjne mające na celu poinformowanie o obowiązujących przepiach oraz wskazanie zagrożeń dla zdrowia wynikających z zanieczyszczenia powietrza. W czasie wizyty zostaną wskazane możliwości korzystania z programów rządowych na wymianę źródła ciepła czy kompleksową termomodernizację.

Po więcej informacji zapraszamy do gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego programu Czyste Powietrze, który mieści się przy ulicy Kolejowej 9b pok. 13, telefon (48) 617-86-58 oraz zasięgnięcia porady od Naszego Ekodoradcy.

 1. „Kontrola palenisk w praktyce Poradnik dla urzędników” Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, Kraków 2022

                                                                                                                                                                                                                       Anna Kowalska 

                                                                                                                                                                                                                        EKODORADCA