Kwalifikacja wojskowa w 2025 r.

Kwalifikacja wojskowa w 2025 r.
Na terenie Gminy Szydłowiec kwalifikacja wojskowa odbędzie się w dniach od 26 marca do dnia 28 marca br. oraz 7 kwietnia br. dzień wyznaczony specjalnie dla kobiet. Osoby objęte kwalifikacją wojskową maja obowiązek osobistego stawienia się na komisji wojskowej w wyznaczonym terminie w siedzibie Powiatowej Komisji Lekarskiej tj. Szydłowiec ul. T. Kościuszki 170 – Budynek Starostwa Powiatowego - Sala Konferencyjna. Powiatowa Komisja Lekarska będzie funkcjonowała od dnia 26 marca do dnia 7 kwietnia br. z wyłączeniem soboty i niedzieli oraz dnia 2 kwietnia.
Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa?
Zgodnie z rozporządzeniem, kwalifikacją wojskową zostaną objęci:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w ustawie o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w ustawie o obronie Ojczyzny;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa odbywa się przed komisjami powiatowymi. W skład takiej komisji wchodzi lekarz, będący jednocześnie przewodniczącym komisji, psycholog oraz sekretarz komisji, a w jej pracach bierze również pielęgniarka lub ratownik medyczny. Kwalifikacja wojskowa ogłaszana jest przez wojewodę na obszarze województwa w drodze obwieszczenia. Ogłasza się ją nie później niż na 14 dni przed dniem jej rozpoczęcia.
Osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej w danym roku otrzymuje wezwanie z określeniem dnia, godziny i miejsca obowiązkowego stawienia, z przepisowym wyprzedzeniem co najmniej 7 dni. Stawienie się jest obowiązkowe, za niepojawienie się na komisji możliwa jest grzywna i doprowadzenie na komisję przez policję. Jeżeli z ważnych przyczyn dana osoba nie może pojawić się na badaniu, musi poinformować o tym organ odpowiedzialny za organizację kwalifikacji, czyli odpowiedniego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, najpóźniej w dniu, na który dostała wezwanie. Osoba taka otrzyma nowy wyznaczony termin na stawienie się przed komisją.
Według przepisów ustawy o obronie Ojczyzny osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, dokument potwierdzający wykształcenie (zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), potwierdzający posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy) oraz posiadaną dokumentację medyczną (niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej). W przypadku braku stawiennictwa organ wzywający może wyznaczyć inny termin, jeżeli wcześniej został poinformowany o przyczynie nieobecności oraz otrzymał dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się.
Z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej mogą zostać zwolnione osoby, w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji oraz osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności pod warunkiem, że skutecznie doręczą orzeczenie albo wypis z treści orzeczenia, na podstawie którego można określić zdolność tych osób do czynnej służby wojskowej.
Po odbyciu kwalifikacji kandydat ma określona kategorię zdolności do służby wojskowej oraz otrzymuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiony do pasywnej rezerwy wojskowej.
