Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Uczciliśmy pamięć „Żołnierzy Wyklętych”

Drukuj
Opublikowano: 02 marzec 2012

Dzień Żołnierzy Wyklętych1 marca w Szydłowcu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele samorządu gminnego m.in. Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Łyczek oraz pracownicy Urzędu Miejskiego i delegacja samorządu powiatowego spotkali się z młodzieżą w Parku Niepodległości, aby wspólnie oddać hołd walczącym o wolne Państwo Polskie.

Ewa Walczak Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu przywitała zgromadzonych oraz przedstawiła genezę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W ustawie z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapisano „W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Słowa refleksji do młodzieży skierowała Zofia Pawlak Prezes Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Szydłowcu.

Głos zabrał także Wiktor Cielecki, który opowiedział tragiczną historię o swoim wujku Stanisławie Stefańskim ps. „Sowa”. Stefański był żołnierzem Armii Krajowej i wraz z Ryszardem Szelochem ps. „Kruk” zginął w 1949 roku w dużej obławie Urzędu Bezpieczeństwa PRL. Wiktor Cielecki zaapelował o uhonorowanie zamordowanych tablicą pamiątkową.

Pod pomnikami „Żołnierzy Państwa Podziemnego” i „Katyńskim” złożono biało – czerwone wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Uczestnicy obchodów udali się również na kwatery wojskowe szydłowieckiego cmentarza. Tam pod przewodnictwem ks. Jarosława Banasika z parafii Narodzenia NMP w Szydłówku odmówiono modlitwę za bohaterów narodowych. Zapalenie zniczy poprzedziła chwila zadumy, której towarzyszyły dźwięki utworów „Cisza” i „Śpij Kolego” odegrane na trąbce przez Mariana Nowaka muzyka z Miejskiej Orkiestry Dętej.

Organizatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był Urząd Miejski w Szydłowcu.

{phocagallery view=category|categoryid=388|limitstart=0|limitcount=12}