Ułatwienia dostępu

Skip to main content

II Zjazd Pań o imieniu Zofia

Drukuj
Opublikowano: 17 maj 2012

Zjazd pań o imieniu ZofiaW niedzielne popołudnie 13 maja br. spotkaniem na Rynku Wielkim w Szydłowcu rozpoczął się II Zjazd Pań o imieniu Zofia. Spotkanie odbyło się z inicjatywy szydłowieckiego samorządu oraz nowo powstałej Fundacji „Bliżej Siebie” i zapoczątkowało działania na rzecz kobiet. W tym roku tematem przewodnim było wzbogacenie wiedzy dotyczącej walki z chorobami nowotworowymi, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności wykonywania badań profilaktycznych.

Spotkanie na Rynku Wielkim

Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński powitał serdecznie wszystkie Zofie oraz przybyłych gości, wśród których była profesor dr hab. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wraz z pracownikami: dr Bożeną Budny, dr Anną Czerwińską, dr Tomaszem Jankowskim oraz dr Tomaszem Ciszewskim.

- W przezwyciężaniu chorób nowotworowych bardzo ważna jest nadzieja i poczucie bliskości drugiego człowieka. Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że powołaliśmy fundację, pod nazwą „Bliżej Siebie”, dzięki której będziemy starać się pomagać tym, którzy borykają się z chorobą. Ci ludzie potrzebują naszego wsparcia. Chcemy pokazać im, że można dzielnie walczyć z chorobą i nie tracić pogody ducha. Wsparcie jakie człowiek może dać drugiemu, szczególnie w tych najtrudniejszych chwilach, jest bezcenne. Cytując słowa piosenki „Miłość jest wtedy, gdy jedno spada w dół, a drugie ciągnie go ku górze” - powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński.

Po powitaniu Burmistrz zaprosił panie o imieniu Zofia do wspólnej fotografii na tle „Szydłowieckiej Zośki”.

Profilaktyka chorób nowotworowych

Z Rynku udano się do szydłowieckiego zamku, gdzie odbyła się dalsza część programu. Małgorzata Bernatek - dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu „Zamek” otworzyła II Zjazd Pań o imieniu Zofia witając serdecznie solenizantki, a następnie odczytała listy honorowych patronów Zjazdu - Metropolity Częstochowskiego Arcybiskupa Wacława Depo oraz Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewy Kopacz. Patroni wyrazili swoje uznanie za podjęcie tak ważnej inicjatywy, jaką jest fundacja „Bliżej Siebie”, zadeklarowali swoje wsparcie jednocześnie życząc powodzenia w prowadzeniu, tak istotnych działań, jakimi są promocja profilaktyki i ochrona zdrowia.

Jadwiga Kopycka - kierownik Miejskiego Centrum Informacji w Szydłowcu przekazała zebranym informacje na temat badań profilaktycznych przeprowadzanych w Szydłowcu.

- Do 18 maja na Rynku Wielkim zaparkowany będzie nowoczesny gabinet mobilny, gdzie Panie mogą wykonać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne. Bezpłatną profilaktyczną cytologię może wykonać każda kobieta w wieku 25 - 59 lat, która w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywała tego badania. Na bezpłatne badanie mammograficzne zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat, które w przeciągu ostatnich 2 lat nie miały przeprowadzonego bezpłatnego badania mammograficznego. Badania wykonywane są bez wcześniejszych zapisów należy tylko mieć ze sobą dowód osobisty i aktualny dowód ubezpieczenia - poinformowała Jadwiga Kopycka.

- Jesteśmy tu po to, żeby wesprzeć wspaniałą inicjatywę Pana Burmistrza i Państwa, jaką jest powołanie fundacji. Gratulujemy Państwu rodaków Arcybiskupa Wacława Depo oraz Marszałek Ewy Kopacz. Dzięki działaniom Pani Ewy, która ustanowiła jako priorytet onkologie i tak prężnie pracowała na jej rzecz, ja jako dyrektor oraz wieloletni lekarz Ośrodka Onkologii Ziemi Lubelskiej mogę powiedzieć, że wiele zmieniło się na lepsze. Dziś dostępność pacjentów do onkologicznych procedur jest zdecydowanie większa i to jest zasługa Pani Ewy Kopacz – mówiła profesor Elżbieta Starosławska.

Fundacja „Bliżej Siebie”

Jolanta Kozłowska, prezes Fundacji „Bliżej Siebie” przedstawiła zebranym założenia i plan działania nowo powstałej fundacji.

9 maja został podpisany akt notarialny fundacji „Bliżej Siebie”. W skład Zarządu weszli: Jolanta Kozłowska – prezes, Małgorzata Świercz – wiceprezes, Henryk Baniak – członek, Adam Kowalski – członek, Bolesław Boruszewski – członek. Fundacja została powołana z potrzeby serca, po to, aby stworzyć miejsce, w którym osoby potrzebujące - chorzy na nowotwory oraz ich najbliżsi znajdą pomoc i wsparcie. Fundacja będzie także pomagała tym którzy utracili swoich najbliższych.

„Ks. Mieczysław Maliński powiedział:
Dawaj to, co masz, czym jesteś.
Dawaj przedmioty, ale nade wszystko dawaj siebie, swoją opiekę, swoją pomoc, swoje współczucie.
Dawaj póki czas, póki masz co dawać, póki masz rzeczy, póki masz siły, póki stać cię na serdeczną troskę, na współczucie, na uśmiech i radość.
Dawaj swoją pomoc, dawaj siebie samego póki cię jeszcze trochę jest. 

Fundację powołaliśmy do życia z potrzeby serca, by stworzyć miejsce, w którym osoby chore na nowotwory wraz ze swoimi bliskimi znalazły pomoc i wsparcie, aby Ci, którzy utracili swoich najbliższych byli razem – bliżej siebie….Być może dzięki tym, którzy chorują, którzy od nas odeszli, potrafimy zrozumieć, że przez szczeliny takich trudnych dni prześwieca promień miłości, życia i wspólnych, niezapomnianych chwil.
W czasie wspólnego z naszymi najbliższymi chorowania dostawaliśmy wiele – pomocną dłoń, fachową poradę, uśmiech, który pozwalał przeżyć kolejny dzień … łzę, która oczyszczała… rozmowy, które dawały siłę… milczenie, bo dobrze jest razem pomilczeć …Braliśmy to wszystko, bo tak bardzo tego potrzebowaliśmy.
Fundacja powstała po to, aby dawać – chcemy dać to, co sami dostaliśmy … serce…
Wiemy, że zarówno osoby, które zachorowały na raka, jak i ci, którzy są z nimi blisko związani, doświadczają wielu trudnych do zniesienia myśli i uczuć w związku z chorobą. Zdarza się, że nie mają z kim o nich porozmawiać. Diagnoza raka wywołuje wśród wielu najbliższych, znajomych i przyjaciół lęk, który sprawia, że unikają tematu lub stają się nadmiernie współczujący i troskliwi. Pragniemy stworzyć możliwość otrzymania pomocy i wsparcia wszystkim, którzy jej potrzebują i są gotowi ją przyjąć. Naszą intencją jest poprawa jakości życia osób chorych i ich bliskich. Wielu z nich jest przekonanych, że rak to wyrok. Chcemy rozwijać świadomość, że rak jest chorobą, z którą można żyć i z której można zdrowieć. Droga do zdrowia dla każdego jest inna, pragniemy towarzyszyć chorym w jej poszukiwaniu. Chcemy wspierać ich w budowaniu nadziei na powrót do zdrowia oraz odnajdywaniu radości i sensu życia. Nowotwór może nieść ze sobą ważne życiowe przesłanie, może być szansą na dokonanie istotnych zmian w swoim życiu, szansą na wewnętrzną przemianę. Postaramy się wspomagać potrzebujących w otwarciu się na bogactwo potencjału tkwiącego w tym doświadczeniu.
Celem naszych działań jest również inicjowanie, propagowanie i popieranie wszelkich przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem profilaktyki zdrowotnej. I na szczęście tu, w Szydłowcu coraz częściej mamy możliwość korzystania z dobrze zorganizowanych badań profilaktycznych.
Szanowni Państwo
Chylimy czoła przed wspaniałymi ludźmi, którzy zechcieli być razem z nami tworząc Radę Honorową Fundacji. Wspierajcie nas, proszę, w naszych działaniach – wskazujcie drogę, możliwości , miejsca, do których powinniśmy trafić, aby nauczyć się, jak najwięcej. Pragniemy korzystać z Państwa wiedzy, doświadczenia i życiowej mądrości”
– mówiła Jolanta Kozłowska. 

Wykład dr Małgorzaty Rejent

Wykład dr Małgorzaty Rejent oraz dr Dagmary Mokwy z Centrum Onkologii w Warszawie miał na celu wzbogacenie wiedzy dotyczącej profilaktyki chorób nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby wykonania badań profilaktycznych.

- Ilość przebadanych kobiet w Szydłowcu wynosi: cytologia – 24%, mammografia – 36%. Pomimo szeregu kampanii społecznych nadal zbyt mało Polek decyduje się na badania profilaktyczne. Drogie Panie, zapraszamy do skorzystania z szansy, jaką dają Wam badania profilaktyczne. Regularne wykonywanie badań cytologicznych i mammograficznych to pewność, że jesteście zdrowe, że w przypadku wykrycia podejrzanych zmian - możliwe jest skuteczne wyleczenie. Nie ma ważniejszej sprawy w życiu niż zdrowie. Pamiętajcie, że nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o badaniach. Zróbcie to dla siebie i dla swoich najbliższych – zachęcały Pani z Centrum Onkologii w Warszawie.

Życzenia dla solenizantek

Burmistrz Andrzej Jarzyński wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bednarczyk oraz Wiceprzewodniczącym Leszkiem Jakubowskim złożyli solenizantkom serdeczne życzenia wręczając żółtą różę oraz okolicznościowe upominki, wśród których był m.in. przedruk wiersza „Imieniny Zosi” napisanego specjalnie na tą okoliczność przez Artura Łyczka – Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Swoje imieniny wspólnie z organizatorami Zjazdu świętowało dwadzieścia Pań o imieniu Zofia.

Wiersz IMIENINY ZOSI

Miłym akcentem spotkania był występ zespołu „Kumosie” z Sadku oraz spektakl pt. „Zabawa” Sławomira Mrożka w wykonaniu Teatru Poezji „U Radziwiłła”.

„Szydłowiec światłem malowany”

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Szydłowiec światłem malowany” im. Zofii Jarzyńskiej, którego organizatorem było Stowarzyszenie Fotografów Zawodowych, P.H.U. Z.A. Jarzyńscy i przyjaciele fotograficy.

Konkurs skierowany był dla fotografów amatorów i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, jak również wśród dorosłych. Celem konkursu była popularyzacja zainteresowania fotografią oraz promocja walorów wizualnych Szydłowca i okolic.

Spośród dostarczonych prac pięcioosobowe jury w składzie: Zbigniew Kopciński, Foto-Video-Studio w Lipsku – przewodniczący, Krzysztof Wiśniewski, Z.F. Foto Promyk w Pionkach – członek, Andrzej Stankiewicz, Firma Fotograficzna w Zwoleniu i Puławach – członek, Jolanta Gos, Z.F. Zofia, Andrzej Jarzyńscy w Szydłowcu – członek i Justyna Jezierska, Urząd Miejski w Szydłowcu – sekretarz, przyznało następujące miejsca:

Kategoria dzieci i młodzież szkolna do 18 roku życia:

I miejsce – Sylwia Boczek - „Miasto moje”
II miejsce – Małgorzata Rogozińska „Zauroczenie miejscem i chwilą”
III miejsce – Kinga Malmon „Fara z ukrycia”
wyróżnienie - Marcin Guza „Zamek w Szydłowcu”

Kategoria dorośli powyżej 18 roku życia:

I miejsce – Paweł Uciński „Rynek słońcem skąpany”
II miejsce – Jan Kurpiński „Chwile ulotne”
III miejsce – Krzysztof Rejmer „Szydłowieckie Rio”
wyróżnienie – Michał Burski „Biały dotyk odmienności”, Marek Zawadzak „Kirkut Szydłowiec 3”

Pokonkursową wystawę fotografii można obejrzeć w galerii ART Biblioteka w SCKiS „Zamek”.

Organizatorami II Zjazdu Pań o imieniu Zofia byli: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Rada Miejska w Szydłowcu i Fundacja „Bliżej Siebie”. Patronat honorowy objęli: Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz, Metropolita Częstochowski Jego Eminencja Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo oraz Pani Henryka Krzywonos.

{phocagallery view=category|categoryid=437|limitstart=0|limitcount=12}