Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Uczcili pamięć bohaterów w Wysokiej

Drukuj
Opublikowano: 29 maj 2012

Uczcili pamięć bohaterów24 maja w Wysokiej koło Szydłowca, na uroczystościach rocznicowych upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej z oddziałów „Rozłoga” i „Roberta”, poległych w maju 1944 w walce z niemieckimi okupantami, zebrali się koledzy poległych żołnierzy, ich rodziny, samorządowcy oraz mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się w Ciepłej przy obelisku upamiętniającym 13 pomordowanych w latach okupacji i po tak zwanym „wyzwoleniu” żołnierzy i cywilów z tej wsi, przy którym oddano hołd poległym. Następnie w asyście pocztów sztandarowych uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny w Wysokiej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach poległych bohaterów. Podniosłości chwili dodała „Cisza” wykonana przez Aleksandrę Salę z Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu.

W uroczystościach uczestniczyli: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, Wiceprzewodniczący Leszek Jakubowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Ewa Walczak, Kierownik Referatu Promocji Justyna Jezierska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Wlazło, Zofia Pawlak – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Szydłowcu, mjr Edward Małachowski - prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Radomiu, kpt. Tadeusz Grotek - dowódca pocztów sztandarowych, poczty sztandarowe: 72 pp AK z Radomia, 72 pp AK ze Skaryszewa, 72 pp AK z Szydłowca, 3 pp Legionów, Więźniów Politycznych z okresu Stalinowskiego z Radomia, poczet Straży Pożarnej w Wysokiej. Licznie zgromadziła się młodzież z PSP w Wysokiej i Ciepłej wraz z dyrektorami: Małgorzatą Jakubowską i Lidią Kruk oraz mieszkańcy Wysokiej i sąsiednich wiosek.

Mszę świętą za poległych w obronie Ojczyzny odprawił ksiądz Paweł Bukała. W wygłoszonej homilii podkreślił, jak ważna jest pamięć młodych pokoleń o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Pogratulował kombatantom niezłomnej postawy i prosił, aby nie ustawali w głoszeniu historii.

Obecny na uroczystości prezes mjr Edward Małachowski w słowach skierowanych do zgromadzonych wyraził nadzieje, że młodzi ludzie poprzez prace na rzecz Ojczyzny, wspólnego dobra całego narodu urzeczywistniali wartości, o które walczyli żołnierze. Przytoczył słowa Testamentu żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego „Wierzymy, że nie zaprzepaścicie szansy, której my nie mogliśmy doczekać. Wasza wiedza, mądrość i rozwaga oraz gorące serca napełniają nas ufnością i pozwalają spokojnie patrzeć w przyszłość".

Żołnierski Testament przekazał na ręce Burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Adama Wlazło oraz dyrektorów szkół.

Po Mszy uczestnicy udali się do szkoły, gdzie pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły legendarnego dowódcę AK i wodza Państwa Podziemnego generała dywizji Stefana „Grota” Roweckiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Dzisiejszy dzień skłania nas do refleksji nad naszą postawą patriotyczną, postawą społeczną i postawą wobec Ojczyzny. Wyrażam podziękowanie dla tych, którzy od kilku lat przypominają nam o tym, żebyśmy na chwilę zatrzymali się i zadali sobie pytanie: Czy kocham moją Ojczyznę?... Dziękuję wszystkim za obecność na tej wspaniałej lekcji patriotyzmu – powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński.

Następnie Prezes Edward Małachowski wraz z Burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim dokonali wręczenia odznaczeń dla dwóch chorążych wyróżniających się w pracy społecznej: Romana Barszcza i Marka Janczyka.

Obchody rocznicowe zakończył wzruszający program artystyczny wykonany przez uczniów PSP w Wysokiej, przybliżający postać patrona szkoły gen. Grota Roweckiego.

{phocagallery view=category|categoryid=446|limitstart=0|limitcount=12}

mjr