Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Jubileusz 90 – lecia szkoły w Sadku

Drukuj
Opublikowano: 08 październik 2010

Jubileusz szkoły w Sadku5 października odbyły się uroczystości z okazji 90 – lecia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku.

Szkoła w Sadku to jedyna wiejska szkoła w gminie Szydłowiec z tak długą i bogatą tradycją. Rozpoczęła swoją działalność z inicjatywy mieszkańców wsi Sadek w roku 1920 roku, a po wielu latach starań, w roku 1932 wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek szkolny, który w prawie niezmienionej postaci służył społeczności Sadku aż do lat 90- tych. Mimo wielu przeprowadzonych napraw i remontów budynek wymagał znacznej modernizacji. Pod koniec lat 90-tych Rada Miejska w Szydłowcu podjęła decyzję o budowie nowego budynku wraz z wyposażeniem, aby zapewnić uczniom i nauczycielom odpowiednie warunki pracy dydaktycznej na miarę XXI wieku. Mimo początkowych problemów finansowych, inwestycję, w ścisłej współpracy mieszkańców Sadku z władzami samorządowymi, udało się zrealizować. W roku 2005 roku otrzymała imię Janusza Kusocińskiego – wybitnego sportowca, „złotego” olimpijczyka i wielkiego polskiego patrioty.

Jubileuszowe obchody zgromadziły całą społeczności Sadku. Na mszy świętej w kościele Matki Boskiej Bolesnej, koncelebrowanej przez J.E. biskupa Adama Odzimka, ks. Zenona Ociesę, proboszcza parafii i ks. Sylwestra Góreckiego – absolwenta szkoły – jubilatki, obecni byli uczniowie, rodzice, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz licznie przybyli goście. Oprawę muzyczną uroczystej mszy zapewniła jak zwykle niezawodna Miejska Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. J.E. ksiądz biskup Adam Odzimek nawiązał w swojej homilii do ewangelicznej przypowieści o talentach – podkreślając prace i zasługi licznych pokoleń nauczycieli i uczniów dziewięćdziesięcioletniej szkoły. W niezwykle ciepłych słowach J.E. ksiądz biskup Adam Odzimek mówił o postawach ludzi, których ambicją było wyszukiwanie i rozwijanie talentów młodych ludzi z Sadku. W homilii wspomniał również patrona szkoły, wielkiego sportowca i patriotę Janusza Kusocińskiego, stawiając jego postawę za wzór do naśladowania. Przywołane słowa Wielkiego Olimpijczyka stały się mottem wyhaftowanym na sztandarze szkolnym, ufundowanym przez władze samorządowe, rodziców i społeczeństwo Sadku. Motto to brzmi: „Kształcić dusze cnotami, umysł słowami a ciało sportem”.

Po poświęceniu nowo ufundowanego sztandaru, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, dyrekcja szkoły i przedstawiciele lokalnej społeczności uroczyście przekazali go uczniom, którzy złożyli ślubowanie na wierność wartościom, które symbolizuje. Po ślubowaniu i prezentacji sztandaru zebranym obchody przeniosły się na teren szkoły. Pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego złożono kwiaty, a w jej sąsiedztwie został zasadzony pamiątkowy jubileuszowy cedr. Pierwsze łopaty wbili w ziemię Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty Dorota Sokołowska, były długoletni dyrektor szkoły Julian Sońta i jej obecna dyrektor Anna Limanin.

Na dziedzińcu szkolnym dyrektor Anna Limanin długo witała wszystkich przybyłych gości – księży, w tym J.E.biskupa Adama Odzimka i przybyłego dziekana szydłowieckiego dekanatu, ks. kanonika Adama Radzimirskiego, przedstawicieli władz samorządowych gminy, powiatu i województwa, Kuratorium Oświaty, rodziców, obecnych i emerytowanych nauczycieli szkoły w Sadku, sponsorów i dobrodziejów szkoły, uczniów i absolwentów.

W swoim słowie do zebranych Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński mówił o wkładzie gminy w obecny stan szkoły i dziękował społeczności Sadku za inicjatywę obywatelską, zrozumienie dla potrzeb współczesności, do których należy jak najlepsza edukacja młodzieży. Podkreślał, ile mieszkańcy Sadku zawdzięczają swojej szkole, nauczycielom i przyjaznej atmosferze, w jakiej zdobywali wiedzę.

„Cieszę się, że tak wielu wychowanków tej szkoły po zakończeniu edukacji w innych miastach powraca do Sadku, że tak wielu widać teraz wśród nas. Cieszę się, że nadal służą swoją pracą i doświadczeniem swojej społeczności”

– mówił burmistrz Andrzej Jarzyński. Głos zabrali także Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Zdziech i wiceprzewodnicząca Krystyna Bednarczyk. Podkreślali rolę dobrej, zgodnej współpracy lokalnego środowiska z samorządem gminy i dziękowali wszystkim, którym szkoła zawdzięcza swój obecny stan. Starania samorządu gminy o jak najlepsze warunki dla szkoły w Sadku podkreślała też naczelnik Wydziału Edukacji Ewa Walczak. Mówiła również o symbolice sztandaru, jednoczącej społeczność uczniów i nauczycieli wokół wspólnych wartości.

Większość gości - ludzie związani kiedyś pracą lub nauką z miejscową szkołą, z rozrzewnieniem wspominali czasy i tych, którzy tworzyli jej historię. Obszernie wspominał szkołę z lat 50-tych i 60-tych jej długoletni dyrektor – Lucjan Sońta. Dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Dorota Sokołowska – absolwentka i nauczycielka szkoły w Sadku – ciepło wspominała swoich nauczycieli, będących dla niej uosobieniem najważniejszych wartości. Była uczennica szkoły, długoletnia nauczycielka Anna Łękawska długo i serdecznie wspominała niepowtarzalną, rodzinną atmosferę szkoły. Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski – również jej uczeń i absolwent – dziękując władzom miasta i gminy za opiekę nad szkołą mówił o wysiłkach, dzięki którym udało się ją zachować i rozwijać.

Uroczystość zakończyły występy uczniów i absolwentów. Uczniowie przygotowali piękny wspomnieniowy program artystyczny „Wspomnienia szkolne”, dyrektor Dorota Sokołowska recytowała wiersz „Stęskniło się szkole za nami…”, inne absolwentki – mieszkanki Sadku, które wraz z akordeonistą Stefanem Ruzikiem przybrały na okoliczność jubileuszu nazwę „Babeczki z rodzynkiem” - wyśpiewały całą dziewięćdziesięcioletnią historię szkoły.

{phocagallery view=category|categoryid=90|limitstart=17|limitcount=20}