Złoty certyfikat „Lidera Innowacyjnej Edukacji” dla Burmistrza Szydłowca
Andrzej Jarzyński Burmistrz Szydłowca otrzymał złoty certyfikat „Lidera Innowacyjnej Edukacji”. Certyfikaty wręczano przedstawicielom samorządów na terenie których testowane były produkty finalne projektu EDUSCIENCE. Takich szkół w całej Polsce było 250. W tym gronie znalazło się Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Wręczenie certyfikatów odbyło się 9 października 2014r. w Warszawie podczas konferencji „Cyfrowa szkoła – innowacyjne rozwiązania dla edukacji w projekcje EDUSCIENCE”. Konferencja miała na celu podsumowanie i rozpowszechnienie projektu „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.
W projekcje PG nr 1 pracowali nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: Jadwiga Łukasiewicz - matematyka, Jolanta Siwek – chemia, Hanna Giszko - biologia, Marian Jarosławski - fizyka, Marianna Łaska – geografia, oraz Aneta Gregorczyk – j. angielski i Anna Tokarska – informatyka.
Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy uczniów i uczennic z całej Polski poprzez opracowanie, pilotażowe wdrożenie oraz upowszechnienie innowacyjnych programów nauczania z wykorzystaniem interaktywnej platformy e-learningowej. Administratorem projektu jest Marianna Łaska.
Nauczyciele pracujący w projekcje starali się powiązać naukę z wymogami teraźniejszości. Współczesność oczekuje od ucznia kontaktu z realnym światem, wymaga się umiejętności samodzielnego myślenia, podejmowania różnorodnych decyzji, eksperymentowania, dostrzegania nowych możliwości oraz otwartości na zachodzące zmiany. Projekt zapewnia „żywe” i fascynujące poznawanie świata nauk matematyczno-przyrodniczych. Nauczyciele brali udział w szkoleniach i konferencjach naukowych promujących nowoczesne metody nauczania, tworzyli własne zasoby, które obecnie są dostępne na platforma.eduscience.pl.
Uczniowie mogli korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi, osiągających sukcesy na skalę międzynarodową. Pogłębiali umiejętności wykorzystywania obserwacji naukowych w praktyce życia codziennego. Obowiązek monitorowania podstawowych warunków meteorologicznych przyzwyczajał ich do wykonywania stałych obowiązków w sposób systematyczny nawet w dni wolne od zajęć. Młodzież wzięła udział w dwudniowej bezpłatnej wycieczce naukowej oraz w Pikniku Naukowym.
Testowanie Projektu zakończyło się w czerwcu 2014r. Od roku szkolnego 2014/2015 nauczyciele wszystkich szkół w Polsce mogą brać udziału w projekcie. Każda szkoła, która jest zainteresowana korzystaniem z platformy edukacyjnej i zgromadzonych na niej zasobów, wizytą w obserwatoriach i instytutach naukowych, łączeniem się z naukowcami Polskiej Akademii Nauk, udziałem w transmisji z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie będzie mogła przyłączyć się do projektu wchodząc na stronę www.eduscience.pl.