Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Międzynarodowa współpraca społeczności szkolnych

Drukuj
Opublikowano: 31 marzec 2016

W bieżącym roku szkolnym PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu dołączyła do programu eTwinning, międzynarodowej współpracy społeczności szkolnych, z dwoma projektami językowymi: pierwszy to realizowany w okresie luty-kwiecień „Easterpostcrossing”, a drugi, zaplanowany do realizacji między kwietniem a czerwcem 2016, „Little homelands”.

W pierwszym udział biorą uczniowie klasy 5c, nad drugim pracować będzie zespół złożony z 6 uczniów z klas 6b i 6c. Opiekunem grup oraz koordynatorem działań w szkole przy obydwóch projektach jest nauczycielka języka angielskiego Anna Michajłow-Arak.
Główne założenia realizowanego obecnie w „Jedynce” projektu „Easterpostcrossing” to: wymiana kartek pocztowych z życzeniami wielkanocnymi po angielsku i w języku ojczystym partnerów oraz wykonanie prezentacji na temat obrzędów i tradycji wielkanocnych każdego z krajów uczestniczących, a następnie przygotowanie wystawy szkolnej podsumowującej działania. W tym projekcie PSP nr 1 uczestniczy na zaproszenie szkoły z Ukrainy, a partnerują mu dwie szkoły z Rumunii i jedna z Portugalii.
Drugi projekt, którego pomysłodawczynią i inicjatorką jest Anna Michajłow-Arak, podzielony będzie na 3 tematy ujęte wspólnym tytułem „Little homelands” („Małe ojczyzny”). Etap pierwszy to nawiązanie do tradycji wielkanocnych, w drugim uwaga będzie skupiona na walorach krajobrazowych i turystycznych naszych regionów, a w trzecim uczniowie przedstawią siebie bliżej i opowiedzą o swojej szkole, zainteresowaniach, przyjaźniach itp. Część działań w ramach tego projektu będzie przeplatać się tematycznie z projektem „Easterpostcrossing”, a jednym z powodów tego jest fakt, że partnerują nam tu dwie spośród wymienionych już wyżej szkół – z Rumunii i Ukrainy. Nowymi partnerami, którzy dołączyli do działań, są szkoły: grecka, słowacka i jeszcze jedna ukraińska. Dzięki komunikacji mailowej, na portalach społecznościowych oraz przede wszystkim wideokonferencjom uczestnicy projektu będą w stałym kontakcie.