Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wycieczka uczniów PSP nr 2 finansowana z MEiN

Drukuj
Opublikowano: 30 czerwiec 2022

54 uczniów klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu uczestniczyło w dniach 25 - 27 maja w wycieczce szkolnej: Wieliczka - Zakopane – Kraków w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

Wycieczka pod hasłem : „ Krakowiacy, Górale i nie tylko…” miała zadanie pokazać walory historyczno – turystyczne naszego pięknego kraju oraz przedstawić ważne miejsca dla patrona naszej szkoły Ojca Świętego Jana Pawła II.

25 maja 2022 r. o godzinie 6.00 rano, trzecioklasiści zebrali się przed budynkiem szkoły, aby wyruszyć w trzydniową wycieczkę. Po sprawdzeniu autokaru przez policjantów, pojazd odjechał spod szkoły, a dzieci pożegnały radośnie machając swoich rodziców. Wycieczka została zorganizowana przez p. Agnieszkę Czajkowską – kierownika wycieczki i wychowawczynię klasy 3c, opiekę sprawowały: p. Łucja Ceglińska – wicedyrektor naszej szkoły, p. Jolanta Parszewska – wychowawczyni klasy 3b oraz p. Ewa Cender – wychowawczyni klasy 3a.

 

Operatorem wycieczki było Biuro Turystyczne „Concordia” z Przysuchy, zaś pilotem i przewodnikiem wyjazdu był p. Wiesław Ćwiek, który zyskał ogromną sympatię wśród dzieci.

Podczas pierwszego dnia wycieczki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” uczniowie rozpoczęli zwiedzanie Wieliczki od spaceru po kompleksie parkowo – rekreacyjnym znajdującym się wokół Kopalni Soli w Wieliczce oraz tężni solankowej. Następnie uczniowie pokonali 350 schodów i zeszli na poziom pierwszy kopalni. Zresztą tego dnia dzieci zwiedziły aż trzy poziomy kopalni położone na głębokości od 64 do 135 metrów pod ziemią. W trakcie pokonywania trasy turystycznej mierzącej ok. 3 km, dzieci obejrzały wiele komór, w których można obejrzeć pomniki wybitnych Polaków wykonane z soli m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywołała Kaplica św. Kingi i ogromne żyrandole sporządzone z kryształków soli. Na zakończenie dzieci obejrzały ekspozycję w Muzeum Żup Krakowskich znajdującą się w kopalni.

Następnie po spacerze w podziemnych korytarzach kopalni w Wieliczce, uczniowie przejechali autokarem do Krakowa, aby odwiedzić Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dzieci weszły do środka i zobaczyły ołtarz główny bazyliki Bożego Miłosierdzia.

Późnym wieczorem trzecioklasiści dotarli i zameldowali się w ośrodku wypoczynkowym „Pod Modrzewiami” w Zakopanem/ Mrowce. Po pysznej kolacji pilot wycieczki omówił z dziećmi kolejny dzień wycieczki i ustalił godzinę pobudki.

Drugi dzień wycieczki był połączeniem intensywnego spaceru po szlakach górskich i relaksu podczas zabaw wodnych w basenach. Wczesnym rankiem, po smacznym śniadaniu uczniowie przejechali autokarem do Zakopanego na Rondo Kuźnickie skąd rozpoczęli pieszą wędrówkę do Kuźnic do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Dzieci nie mogły doczekać się wjazdu kolejką na szczyt i pełne emocji wsiadły do wagoników. Podczas podróży na górną stacje kolejki , uczniowie oglądali przepiękne widoki, górskie szczyty Tatr i śnieg zalegający nadal w żlebach. Na szczycie Kasprowego Wierch (1987 m n.p.m.) dzieci mogły podziwiać panoramę Tatr i wypić ciepłą herbatę w znajdującej się na szczycie restauracji.

Zjazd na dół był również emocjonujący dla dzieci, dlatego z zainteresowaniem oglądały roślinność porastającą hale, na których pasły się owce. Po wyjściu z kolejki ruszyły w drogę powrotną do centrum Zakopanego. Spacer doprowadził uczniów pod Skocznie Narciarskie na Wielkiej Krokwi. Tam dzieci oglądały ogromne skocznie oraz zdjęcia polskich skoczków narciarskich w budynku wejściowym na obiekt sportowy. Po intensywnym spacerze uczniowie wreszcie mogli odpocząć i kupić pamiątki z Zakopanego.

Następnie autokarem uczestnicy wycieczki przejechali do „Polskiej Fatimy” czyli Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które zostało zbudowane jako votum dziękczynne za uratowanie życie papieża Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Dzieci obejrzały nie tylko wnętrze świątyni, ale także pospacerowały po tzw. Parku Fatimskim i podziwiały piękny ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997 roku.

Kolejnym punktem wycieczki był odpoczynek w najnowszych Termach na Podhalu – Termach Chochołowskich. Podczas trzygodzinnego pobytu w kompleksie basenowym dzieci mogły skorzystać z zabaw wodnych w basenach, zjazdów na zjeżdżalni, kąpieli relaksujących w jacuzzi.

Zmęczeni, ale szczęśliwi i zrelaksowani trzecioklasiści wraz z opiekunkami, wrócili późnym wieczorem do ośrodka wypoczynkowego na obiadokolację. Tam czekała na wszystkie dzieci niespodzianka. Właścicielka ośrodka przygotowała dla uczniów dyskotekę połączoną
z występami karaoke. Wszystkie dzieci pomimo intensywnego dnia nie zrezygnowały z zabawy tanecznej. Zwłaszcza dziewczynki, które specjalnie na tą okazję zabrały ze sobą błyszczące stroje. Po godzinnej dyskotece dzieci wróciły do swoich pokoi, gdzie spakowały walizki, ponieważ był to ostatni dzień pobytu w Zakopanem.

Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się śniadaniem i wykwaterowaniem z ośrodka wypoczynkowego „ Pod Modrzewiami”. Dzieci z żalem żegnały Podhale. Autokarem uczniowie przejechali do Krakowa, gdzie rozpoczęli zwiedzanie miasta od wspinaczki na Kopiec Kościuszki. Pomimo wietrznej pogody, wszyscy bezpiecznie dotarli na szczyt Kopca
i oglądali przepiękną panoramę Krakowa.

Następnie autokar przewiózł dzieci pod Wawel, gdzie na wszystkich czekała już pani przewodnik. Pierwszym punktem zwiedzania był pomnik Smoka Wawelskiego, następnie dzieci przeniosły się na Wzgórze Wawelskie i oglądały dziedziniec zamkowy, wnętrze Katedry, Dzwon Zygmunta, Krypty Zygmuntowskie. Po krótkich odpoczynku, podczas którego dzieci mogły kupić sobie obwarzanki krakowskie, uczniowie mogli obejrzeć: Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską i Barbakan.

Na tym zakończyła się wycieczka trzecioklasistów po Krakowie. W drodze powrotnej do Szydłowca zatrzymaliśmy się na posiłek w „Karczmie Jaksice” pod Miechowem. Dzieci ze smakiem zjadły obiad i lodowy deser, a następnie powróciły do autokaru. Po dwóch godzinach podróży o godzinie 19.30, wszyscy uczestnicy wycieczki szczęśliwie powrócili pod szkołę. Dzieci dziękowały panu Wiesławowi - naszemu pilotowi, za opowiadanie ciekawych historii, panu kierowcy za bezpieczną podróż i swoim nauczycielkom za opiekę. Ta wycieczka długo pozostanie w pamięci wszystkich trzecioklasistów.

{galeria layout="fixed" rows=1 cols=3}2022/dotacjajp2{/galeria}