„Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości”
Do 4 maja w Regionalnym Centrum Biblioteczno – Multimedialnym przy ul. Kolejowej 9b można oglądać wystawę "Prywaciarze – początki polskiej mikroprzedsiębiorczości”, której autorem jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa. Wernisaż wystawy odbył się 18 kwietnia 2013 roku. Uroczystego otwarcia dokonała Małgorzata Bernatek – dyrektor Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek wspólnie z dr Bogusławem Federą i Piotrem Kutkowskim.
Pomysłodawcą, organizatorem i instytucją finansującą Ogólnopolski Cykl Wystaw Prywaciarze - początki polskiej mikro przedsiębiorczości jest Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości Fundacja dr Bogusława Federa, której statutowym celem jest między innymi wspieranie idei przedsiębiorczości i mikrofirm.
Wystawa składa się z archiwalnych fotografii i dokumentów przedstawiających konkretne historie oraz prezentujących ludzi wielu zawodów, uprawiających prawdziwe rzemiosło. Bohaterowie wystawy nie byli na ogół ludźmi sukcesu, także finansowego. Często przegrywali z agresywnym wobec nich państwem. Jednak stali się prekursorami normalnego, wolnego rynku. Historie i obrazy czasami zabawne, czasami smutne, ale zawsze prawdziwe i przejmujące. Ostatnia z 28 plansz pokazuje „prywaciarzy 2012” z radomskiego targowiska Korej. Widać na niej dwóch młodych mężczyzn sprzedających gadżety Euro 2012. Prezentowane plansze z fotografiami, z których część została wypożyczona, a część przygotowana przez Fundację, mają służyć wzbudzaniu zainteresowania historią polskiej mikroprzedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ten temat i uczyć szacunku dla inicjatywy prywatnej oraz ludzi podejmujących trud prowadzenia działalności gospodarczej.
Celem wystaw jest promocja przedsiębiorczości, zmiana pejoratywnego wizerunku mikro przedsiębiorcy, ukazanie barier z jakimi spotykali i nadal spotykają się osoby prowadzące mikrofirmy.
{phocagallery view=category|categoryid=647|limitstart=0|limitcount=8}