Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„To nasze życie…” – promocja książki

Drukuj
Opublikowano: 05 maj 2015

Promocja książki29 kwietnia 2015 roku w sali kameralnej szydłowieckiego zamku odbyła się promocja książki „To nasze życie…WSPOMNIENIA MIESZKAŃCÓW SZYDŁOWCA I OKOLIC”. Na uroczystość przybyli: przewodniczący Rady Miejskiej Marek Koniarczyk, radni miejscy i powiatowi, oficjał Sądu Biskupiego w Sandomierzu ksiądz Waldemar Gałązka, Wójt Szydłowa Jan Klamczyński, który przywiózł w upominku artystyczną fotografię przedstawiającą późnobarokowy osiemnastowieczny, zaprojektowany przez Franciszka Placidiego, pełniący niegdyś funkcję haremu, pałac w Grabkach Dużych oraz przedstawiciele prasy, autorzy zawartych w książce wspomnień z rodzinami i licznie zgromadzona publiczność.

Powitały zebranych i przedstawiły program uroczystości dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu Zamek Małgorzata Bernatek i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca Irena Przybyłowska –Hanusz, która była również autorką scenariusza i reżyserem programu artystycznego działającej przy Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu Zamek Grupy Teatralnej „Zamczysko”. Wychodząc z tego założenia, że utwory szydłowieckich poetów stanowią również pewną formą wspomnień, zaprezentowano teksty Adama Kornatowskiego, Artura Łyczka, Katarzyny Maślak, Tadeusza Mikulskiego, Anny Sulimy Barańskiej i autorki, która chce pozostać anonimowa. Część muzyczną programu opracowała Danuta Klepaczewska. Wystąpiły w niej: córka i wnuczka autora wspomnień Władysława Kurzępy Barbara i Zuzanna Gadowskie oraz Agnieszka Sobutka Klepaczewska akompaniowała Danuta Klepaczewska. Po występie przy kawie i herbacie można było porozmawiać, obejrzeć slajdy ukazujące szydłowieckie zabytki i kupić książkę, która cieszyła się tak wielkim powodzeniem, że zabrakło wielu egzemplarzy dla chętnych.

Po serii książek ukazujących szydłowieckie zabytki Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca, przy współudziale Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu, postanowiło uchronić od zapomnienia, wspomnienia mieszkańców Szydłowca i okolic. Na konkurs nadesłano 55 prac, 43 prace konkursowe i 10 spoza konkursu zakwalifikowała do druku komisja w składzie: Agnieszka Chalastra – przewodnicząca oraz Małgorzata Piwowarczyk, Dorota Sikorska i Katarzyna Szeloch – Sułecka. W skład zespołu redakcyjnego weszły następujące osoby: Agnieszka Chalastra, Sława Lorenc – Hanusz, Małgorzata Piwowarczyk, Irena Przybyłowska – Hanusz, Dorota Sikorska, Katarzyna Szeloch – Sułecka. Korekty dokonały Małgorzata Piwowarczyk i Dorota Sikorska. Projekt okładki wykonała Barbara Pataj, plastyczka Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu Zamek. Projekt graficzny i skład Piotr Michnicki. Wydawca: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu Zamek. Wydawnictwo IKONA Szydłówek 15 26 – 500 Szydłowiec. Tytuł książki: „To nasze życie… WSPOMNINIA MIESZKAŃCÓW SZYDŁOWCA I OKOLIC”. Książka posiada 257 stron, jest udokumentowana licznymi zdjęciami.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu Zamek zapraszają pozostałych mieszkańców Szydłowca i okolic do pisania wspomnień. Rękopisy lub teksty zapisane na płytach DVD lub CD można składać w zamku na 2 piętrze u p.Agnieszki Sobutki – Klepaczewskiej lub wkładać do skrzynki pocztowej domu przy ulicy Kościuszki 91. Wobec ogromnego zainteresowania książką „To nasze życie…” chcemy kontynuować naszą działalność wydając drugi tom wspomnień.

Promocja książki

Promocja książki

Promocja książki

Promocja książki

Tekst: Irena Przybyłowska-Hanusz - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca

Fot. Wiesław Wismont