Cudze chwalicie, swego nie znacie
Do 20 maja br. w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu można oglądać wystawę „Cudze chwalicie, swego nie znacie – rękodzieło artysty plastyka Aliny Czyż”.
Ekspozycja prezentuje całokształt pracy twórczej Aliny Czyż, artystki mieszkającej i tworzącej w Szydłowcu. Pani Alina z powodzeniem próbuje sił w różnych dziedzinach sztuki od malarstwa przez haft, po wspaniałe gobeliny, makramy i witraże. Prace pani Aliny to nie eksponaty, a przedmioty codziennego użytku, którym artystka nadaje wyjątkowego charakteru.
18 lutego 2011r. odbył się wernisaż wystawy. Uczestniczyło w nim wielu miłośników sztuki, a wśród nich także Krystyna Bednarczyk – przewodnicząca Rady Miejskiej i Andrzej Jarzyński – burmistrz Szydłowca.
Zebranych powitała p.o. Dyrektora Muzeum Jadwiga Podsiadły. Po niej kilka słów do Artystki skierował Burmistrz Szydłowca.
- Proszę o przyjęcie moich najserdeczniejszych gratulacji z okazji otwarcia wystawy „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Serdecznie dziękuję za promowanie naszego miasta nie tylko na uroczystościach środowiskowych, ale w kraju i na świecie. W swoich pracach dzieli się Pani z odbiorcami wrażliwością, wyobraźnią i kreatywnością, a wykonane dzieła nie tylko zachwycają ale często budzą w nas tęsknotę za przeszłością i urokiem minionych epok. Gratuluję Pani różnorodności prac oraz oryginalnych wizji artystycznych i życzę wielu sukcesów w przyszłości, a także realizacji wszelkich planów i zamierzeń – powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński wręczając Alinie Czyż pisemne podziękowania.
Wręczając bukiet kwiatów, gratulacje i podziękowania złożyła także Krystyna Bednarczyk.
Alina Czyż urodziła się w 1943 roku w rodzinie robotników przymusowych III Rzeszy w Haynau. Po wojnie jako dwuletnia dziewczynka wróciła do Polski. W 1961 ukończyła Technikum Odzieżowe, a następnie Studium Nauczycielskie w Radomiu, na kierunku „Rysunek i prace ręczne”. Dyplom uzyskała w 1963 roku. Po dyplomie podjęła pracę w Liceum Ogólnokształcącym w Szydłowcu gdzie przepracowała 35 lat. W 1979 roku ukończyła Wydział Mechaniczny Politechniki Rzeszowskiej, uzyskując tytuł magistra techniki. W tym czasie prowadziła sekcję artystyczną Spółdzielni Uczniowskiej „Nastolatka” działającej przy LO w Szydłowcu. Prace wykonane przez młodych artystów działających w sekcji były wystawione m.in. w 1972 roku z okazji Międzynarodowego Roku Dziecka w siedzibie UNESCO w Paryżu. W 1988 roku w konkursie rękodzieła ludowego zorganizowanego przez Wojewódzki Zarząd Ligi Kobiet otrzymała wyróżnienie za prezentowane hafty. Wyróżnienie to zachęciło Panią Alinę Czyż do dalszej twórczej pracy, dzięki czemu powstały kolejne wykonane z niezwykłą dbałością hafty, witraże, patchworki i inne formy dekoracyjne. Prace Aliny Czyż częstokroć były na wystawach prezentujących rękodzieła artystyczne. W 2004 roku otrzymała nagrodę Kapituły Ruchu „Piękniejsza Polska”. W roku 2007 otrzymała od władz samorządowych medal z okazji jubileuszu 580 – lecia miasta Szydłowca „W dowód uznania i wdzięczności”. Dzieła Pani Aliny Czyż były wielokrotnie prezentowane także podczas wydarzeń kulturalnych w Szydłowcu.
{phocagallery view=category|categoryid=150|limitstart=0|limitcount=20}