Panie z pasją
Kiedy we wrześniu 2013 roku w szydłowieckiej bibliotece publicznej ruszył program "Rozpracuj to z biblioteką", który miał za zadanie zaktywizowanie społeczne kobiet z Szydłowca i okolicy, nikt się nie spodziewał, że przyniesie aż takie efekty.
Zaczęło się skromnie, od warsztatów z Decoupage'u, na które zgłosiło się 12 pań i zajęć z zasad przedsiębiorczości. Okazało się, że zainteresowanie rękodziełem jest wśród uczestniczek tak duże, że panie postanowiły się spotykać także po ich zakończeniu, a nawet wybrały dla siebie nazwę – Szydłowieckie Pasjonatki.
Szydłowieckie Pasjonatki łączy zamiłowanie do rękodzieła, jako sposobu na spędzanie wolnego czasu. Czerpią radość z przebywania razem, z wymiany doświadczeń, ze wspólnego uczenia się nowych umiejętności, technik.
Za stałą siedzibę obrały sobie Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne, gdzie się spotykają i razem pracują. Tam właśnie eksponują swoje prace. Ale to nie wszystko. Nie zamykają się jednak we własnym kręgu. Organizują warsztaty, na których przekazują swoje umiejetności innym paniom, chcą zarażać swoim zamiłowaniem do rękodzieła młode pokolenie. Prowadzą warsztaty dla dzieci, organizują im zajęcia w czasie wakacji i ferii, śmiało wchodzą ze swoimi pomysłami do szkół i przedszkoli. Swoje prace przekazują na cele charytatywne. Organizują spotkania, wspólne wyjazdy i wycieczki integracyjne, chętnie biorą udział w imprezach i festynach organizowanych przez szydłowiecki samorząd. Odwiedzają dom opieki, przekazując pensjonariuszom zrobione przez siebie prezenty. Na swoją działalność pozyskują fundusze pisząc projekty.
Pasjonatki, z ich liderką, panią Joanną Mikołajczuk, potrafią zapukać do każdych drzwi, by pozyskać nowych fanów swojej działalności. Stworzyły na Facebooku swój profil, gdzie prezentują wykonane przez siebie prace, a przede wszystkim – gdzie udało im się stworzyć całą społeczność ludzi zainteresowanych ich działalnością, prowadzą także własnego bloga –szydlowieckiepasjonatki.blogspot.com
{phocagallery view=category|categoryid=1333|limitstart=0|limitcount=0}
Ich działalność i sposób na spędzanie wolnego czasu można streścić w modnym ostatnio powiedzeniu – A można? Można!